Sisukord
Arvamus
Postimees
11.07.2016
Eesti Saar: mupo jõukasutus süvendab konflikti ühiskonnas Mälumäng Eesti film võitis Karlovy Varys žürii preemia Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Vihmahoog uputas pealinna tänavaid Tallinn muutub tulevikus venekeelsemaks (34) Väge täis naised trotsivad merel tuult ja tormi Majandus Jaeketid jäävad Ecofarmiga sõlmitud lepingute osas kidakeelseks (1) Kalakasvatajate ühistu, mis ei tohiks sellena tegutseda (1) Indrek Kasela: Eestis puudub kalakasvatus ja eeldused selleks (1) Välismaa NATOs Venemaa kiiresse rahunemisse ei usuta Välismaa lühiuudised Brzezinski: Lääne-Berliinis oli meil kuus pataljoni (7) Arvamus Rein Veidemann: Laps-Koidula Tartusse? (3) Urve Eslas: kas poliitikud valetavad rohkem kui varem? (4) Jaak Jõerüüdi vastus Jaak Uibu pöördumisele: iibe teemal jääb riigipeale Hamleti roll (14) Peaminister Taavi Rõivas NATO tippkohtumise järel: Eesti ei ole enam iial üksi (22) Postimees 1991. aastal: Toompeal lõhkes pomm Juhtkiri: minutitega uppunud linn. Korduv paratamatus? (2) Päeva karikatuur Janno Kivisild, Indrek Zelinski: Islandi edu Euroopa meistrivõistlustel paneb mõtlema Eestist (6) Sport Mis jääb meenutama lõppenud EM-finaalturniiri? Spordi lühiuudised Reeglite rikkumine maksis Mercedestele kaksikvõidu Murray ja Williamsi kõrval võit ka Eestisse Täppistööd teinud Mätas pääses ikkagi olümpiale Kanter: mind oli liiga vara maha kantud (5) EM: inimkaubandus võib peletada publiku (1) Tartu Ratastega kastis peitub terve maja Olümpialootus tõstis finišis võidulindi Kodukohvikute päev pakkus elamusi ja elevust Vabaõhukino tuuritab Tartus septembrini Künklik teeremont teeb kohalikel meele kibedaks (1) Rooside sõjad tekitasid huvi kirjutada raamat Uue juhi otsuseid suunab armastus Tartu jalgpalli suur unistus saigi tõelisuseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: minutitega uppunud linn. Korduv paratamatus?

2 min lugemist

Vaadakem otsa faktidele. Pole kahtlust, et Tallinna tabasid eile lõuna paiku erakordselt tugevad äikesevihmahood. Kuid samasugune tõsiasi nagu lausvihm on ka pealinna kommunaalteenistuste suutmatus korduvaid uputusi vältida või vähemalt nende tagajärgi maksimaalselt leevendada.

Pole kuigi suur üllatus (see oli nii ka eile), et ametkonnad hakkavad kahju tekitavate loodusnähtuste puhul kiiresti rääkima mingist erakordsest vääramatust jõust. Kui mõned veendunud kommunistid ajaloost välja arvata, pole vist keegi kunagi tõsiselt lootnud loodusjõude valitseda, aga seekordse vihma vääramatuks jõuks pidamine on vahest siiski liialdus. Uputused tekkisid ruttu ning lisaks tänavatele jäid seegi kord vee alla keldrid, maa-alused parklad ja kaubanduskeskused.

Tugevates äikesevihmavalingutes, nagu eilne, pole meie suvedes midagi nii erakordset nagu näiteks 2005. aasta jaanuaritorm, mil merevee taseme järsk tõus põhjustas üleujutusi, purustusi ja nõudis ka inimelu. Piisab, kui vaadata mõne otsingumootori vahendusel juulikuiseid uudiseid ja aasta aasta järel näeme uputuste kordumist pealinnas, mis kipuvad olema ikka samades kohtades.

Neli aastat tagasi kuulutati Laagna teel aset leidnud uputuse ametlikuks põhjuseks Ülemiste liiklussõlme sadevoolukollektori ehitus. Süüdistati vana süsteemi, mille kitsad torud ei võtnud ootamatult maha sadanud suurt vihmaveekogust vastu. Kolm aastat tagasi valmis aga mastaapne sadevee ärajuhtimise süsteem koos Kadrioru kanalitega. Avamine oli Tallinnale kohaselt pidulik, linnapea Edgar Savisaar ise keeras sümboolse veekraani lahti. Jah, Kadrioru kanalite sillad on tõesti romantilised, nagu toona kõneldi, paraku upuvad autod Laagna teel suviste äikesevihmade aegu endistviisi.

Eile õhtul paistis pealinnas päike. Uputust meenutasid reoveehais, tavapärasest suuremad, visalt taanduvad loigud ja mõnes kohas ka porivaalud südalinnas. Linnavõim ei tohiks juhtunut siiski sama kiiresti ära unustada kui läbisõitev turist. Kui õpilane ühel ja samal eksamil mitu korda järjest läbi põrub, pole põhjust süüdistada ülesannete koostajat, vaid tuleb teema endale korralikult selgeks teha.

Tallinna kommunaalameti juhi Ain Valdmanni kinnitus, et sadevete ärajuhtimise eest vastutava Tallinna Vee esindajatelt hakatakse aru nõudma, näitab, et probleemi linna tasandil siiski tunnistatakse. Süüdlased süüdlasteks, kuid midagi tuleb ka ette võtta. Niisamuti peavad võimalike ehitusvigade osas järelevalvet teostama kaubanduskeskused, mida iga päev külastavad tuhanded inimesed.

Seotud lood
    09.07.2016 12.07.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto