Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Saar: mupo jõukasutus süvendab konflikti ühiskonnas

Tartu Ülikooli kriminoloogiaprofessor ja Vabaerakonna juhatusse kuuluv Jüri Saar hoiatab, et kui riik lubab munitsipaalpolitseil (mupo) edaspidi jõudu kasutada, suurendab see ühiskonna konfliktsust.

Tellijale Tellijale

«Kui peamiselt pastakaga tööd tegev Tallinna munitsipaalpolitsei hakkaks tõrksamaid linlasi ühistranspordis väänama ja käeraudadesse panema, võib olukord väljuda kontrolli alt,» kommenteeris Saar siseministeeriumi kavatsust anda kohalikele korrakaitseüksustele õigus kasutada jõudu. Saare hinnangul peab vägivallamonopol jääma siiski pädevate riigiametnike kätte, sest vastasel juhul võivad võimu ja kodanike suhted pingestuda.

«Rünnaku korral võib kohalik ametnik ründaja juba praegu kinni pidada, sest igal kodanikul on õigus pidada kurjategija kinni ja anda ta politseile üle,» märkis Saar ning selgitas, et kavandatav vahetu sunni õiguse andmine oleks sootuks teine asi. Nimelt määratleb korrakaitseseadus vahetut sundi kui isiku mõjutamist näiteks füüsilise jõu või relvaga. Praegu on vahetu sunni kasutamise volitused vaid politseil, sest see riivab ühte olulisemat õigust isikupuutumatusele ning nõuab head ettevalmistust.

09.07.2016 12.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto