Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Terror võtab sihikule islamimaade valitsejad

Rahvas Medinas plahvatusest tõusnud suitsu jälgimas. Tegu on moslemite püha linnaga. FOTO: AP/Scanpix

Islami püha kuu ramadaani lõpp saabus sel aastal veriselt. Kõigepealt kärgatasid plahvatused Istanbuli rahvusvahelises lennujaamas Türgis, seejärel jõudis järg Bagdadi kätte ja viimasena tehti ööpäeva jooksul kolm rünnakut Saudi Araabia linnades. Julgeolekueksperdid näevad traagiliste sündmuste taga, mis nõudsid ühtekokku üle 250 inimese elu, terrorirühmituse ISIS kätt.

Tellijale Tellijale

Sotsiaalmeedias osutavad moslemid, et nende rünnakute valguses peaks olema selge: ISISel pole mingit pistmist islamiga. Teisisõnu, moslemi enamusega riikides islami kõige pühamal kuul plahvatuste korraldamist ei ole võimalik kuidagi põhjendada moslemite huvide eest seismisega, mida ISIS on püüdnud seni oma sõnades justkui teha. Seetõttu kirjeldatakse ISISe võitlejaid näiteks hoopis psühhopaatidena, kes tegutsevad hullushoogude najal. Vandenõulembesemad tõmbavad aga teisi paralleele: keskne roll on Iisraelil, mille nähtamatut kätt nähakse ISISe sõjategevust juhtimas.

Paraku ei aita äärmusislamistide kujutamine hullude või kolmandate riikide salaagentidena kaasa ISISe tegevuse peatamisele, sest äärmusislamistid ise mõtestavad toimunud rünnakuid teisiti. Nimelt näevad islamistid läänt rõhuva jõuna, mis püüab moslemeid alla suruda. Kuid tegu pole tühipalja ideoloogilise võitlusega, vaid moslemid on sunnitud kannatama, kuna Ameerika Ühendriigid ja Euroopa soovivad kontrollida araabia riikide naftat ja transporditeid.

11.07.2016 13.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto