Sisukord
Arvamus
Postimees
12.07.2016
Eesti Tagakaas Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Riiklik ohvrite register (4) Horoskoop Tagakülg Yana Toom külastas Bashar al-Assadit Uputused jäävad Tallinna piinama edaspidigi Türi valla väikefarmis tuvastati sigade Aafrika katk Tallinna teletorn tähistas oma 36. sünnipäeva Teises kvartalis sai enim annetusi IRL Merd ei tohi lollitada, ise ei tohi loll olla Majandus Jahtklubi ja turvafirma ei vastuta varastatud kaatri eest Tere saneerimiskava sai ekspertidelt hävitava hinnangu Välismaa Terror võtab sihikule islamimaade valitsejad PERSOON: Stahhanovlasest võistleja Välismaa lühiuudised Saksa uusaastaöiste ahistamiste ohvriks langes tegelikult ligi 1200 naist Arvamus Heldur Meerits: ka riigi raha ei tule seina seest (24) Lugeja kiri: ma sain trahvi (3) Mart Helme vastus Jaak Uibu pöördumisele: rahvus- ja iibepoliitika peabki olema fookuses (4) Lauri Hussar: kas dirigendil on aega… (5) Roomet Sõrmus: peaminister, oleme faktides täpsed! (5) Maarja Vaino: mina ja minu mina (9) Juhtkiri: Europarlamendi liikmed Süürias Hitleri kätt surumas (6) Postimees 1996. aastal: korruptsiooniohvrite memoriaal Eerik-Niiles Kross: märgiline visiit diktaatori juurde (7) Päeva karikatuur Kultuur Ooperigurmee Pärnus Sport Lõplikult paigas – Portugali jalgpall ongi igas mõttes parim! (3) Spordi lühiuudised Portugali koondise füsioterapeudi eestlannast elukaaslane: kogu riik elab ja hingab jalgpalli (6) Kangert: lõpuks annab tunda, et olen liiga palju suurtuure sõitnud Korvpallikoondis proovib kivist vett välja pigistada Lõppenud EMi märksõnad: pallita mäng ja treeneri kunsttükk Levadia vahetas Ratnikovi vana tuttava Prinsi vastu Tarbija Facebook, Periscope ja Twitter astuvad telekanalite mängumaale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Europarlamendi liikmed Süürias Hitleri kätt surumas

2 min lugemist
Karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Türgi endine peaminister Ahmet Davutoğlu on öelnud, et suruda kätt Süüria diktaatori Bashar al-Assadiga tähendab sama, mis suruda kätt Adolf Hitleriga. See võrdlus on üle pakutud, võttes arvesse natside Teise maailmasõja ajal toime pandud kuritegude ulatust, kuid tahes-tahtmata on Süüria elanikkonnast vaid kümnendiku moodustavate alaviitide klanni juhtiv al-Assad üks suuremaid 21. sajandi massimõrvareid, kes on viimase enam kui viie aasta jooksul hävitanud kümneid ja kümneid tuhandeid oma riigi elanikke.

ÜRO ekspertide hinnangul on al-Assadi režiimi inimsusvastased kuriteod omandanud enneolematud mõõtmed, hõlmates massilisi tapmisi, piinamisi, inimrööve. Põhimõtteliselt peab igast küljest vaenlastest piiratud al-Assad, kelle enda perekond ja vara on turvalises kauguses, sõda kogu ülejäänud maa ja rahva vastu ning seda kõigi käepäraste relvade ja vahenditega.

Ei saa väita, et al-Assad oleks terrorismivastane võitleja. Pigem on räägitud, et Bashar al-Assadi režiim ja Islamiriik teevad salajast koostööd, mida kinnitab asjaolu, et al-Assadi režiim on olnud seni suurim Islamiriigi müüdavate mustade naftabarrelite ostja, ent rahvusvahelise meedia teadetel olevat Islamiriik ka ajaloolise Palmyra al-Assadi režiimile nende vahel sõlmitud kokkuleppe tulemusel üle andnud.

Al-Assadi juhitud alaviitide klanni toetab Süüria kodusõjas Putini Venemaa. Viimase kiiluvette on võtnud ka Kremli väiksemad vennad väljaspool Venemaad, mh mitu Euroopa poliitikut. Põhimõtteliselt on see europarlamendi liikmete Yana Toomi, Tatjana Ždanoka ja Javier Couso Permuy eelmise pühapäeva Damaskuse-visiidi foon.

On mõistetav, et massiliselt inimsusvastaseid kuritegusid toime pannud al-Assadi režiim on langenud täielikku rahvusvahelisse isolatsiooni, ning riigijuhte, kes talle veel kätt ulataks, võib kokku lugeda ühe käe sõrmedel. Kuid samamoodi on vähemalt osaliselt mõistetav ka europarlamendi liikmete Toomi ja Ždanoka motivatsioon sellele roimarile külla sõita.

Mõlemad poliitikud esindavad justkui kohaliku venelaskonna soove ja huve, ehkki võrdlemisi suurel osal nende elektoraadist võivad tekkida probleemid, vastates küsimusele, mida need poliitikud on kohalike venelaste heaks teinud. Kuid mõlema kasuks töötab üldjoontes meedia, mida nende valijad iga päev jälgivad, mh vene propaganda mammutkanalid.

Sellest ka ootamatu flirt Kremli soosikust al-Assadiga. Kui Ždanoka on kogu poliitikukarjääri vältel esindanud häälekalt Lätis üheselt suurvene šovinistlikke vaateid, siis jälgides Yana Toomi ja tema avalikke sõnavõtte, kas või tema viimast usutlust Postimehele (9.07), ei ole lood sedavõrd ühesed. Kuid nagu ütles professor Preobraženski Bulgakovi «Koera südames»: «Kahte jumalat korraga teenida pole võimalik.»

Seotud lood
11.07.2016 13.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto