Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.07.2016
Eesti Toom oleks piiril hirmu pärast peaaegu tagasi pööranud (10) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Küberneetiline kotermann annab purjetajale eelise Toom poseerib fotol Euroopat õhku lasta ähvardanud ülemmuftiga (1) Tagakülg Eesti vanim traktor tegi käivitumisel korralikku põrgulärmi Majandus Majanduse lühiuudised Maksuamet hakkab tihedamalt Lätist tulevate viinarallitajate autosid kontrollima (6) Välismaa Toom oleks piiril hirmu pärast peaaegu tagasi pööranud (10) F-35 vastamisi Eestit kaitsva Eurofighteriga Toom poseerib fotol Euroopat õhku lasta ähvardanud ülemmuftiga (1) Itaalias põrkasid kokku reisirongid May alustab peaministrina Ajaloo kalleim militaarprojekt tõusis õhku (8) Välismaa lühiuudised Poola analüütik: neli pataljoni pole invasioonijõud (1) Arvamus Mart Raudsaar: näljaste noorte pealetung (1) Andrei Kuzitškin: näiteid sellest, kuidas Eesti venelased mind vihkavad (29) Tiit Tammaru: miks Tallinn venestub? (12) Aivar Reinap: kahe näoga andmekaitse (1) Päeva karikatuur Juhtkiri: rahvuslik segregatsioon: ühele mure, teisele siht (6) Postimees 1993. aastal: eile lõppes Rock Summer Kultuur Apokalüptilisuseni tõusvad sõnumid Peterburist Pärnus algab XXX filmifestival Diletant taktikepiga ehk Minu esimesed käevibutused orkestri ees Sport Spordi lühiuudised Wimbledoni võidu tõid serv ja enesekindlus Golfi suur tagasitulek on juba varakult surma mõistetud? Kellest saavad Euroopa jalgpalli valitsejad? Kergejõustiku hea seis ja küsimärgid Mägi kohal Pargisõidus olümpiat sihtiv eestlanna harjutab koos Sildarudega Tallinn Patarei pannakse sügisel kinni Tartu Pime mees võitleb ühistu juhtide ja poriga Tõnis Lukas: toit on osa ERMi näost ja loodame sellega ka tulu teenida (5) Linnasüda pea nädal suletud. Kas õigustatult? (2) Ülikooli vaim tähistab väärikat sünnipäeva Järvefestivalil lendavad laastud ja soomused Lelude annetaja on hinges ilmarändur Annelinna külje alla kerkib uus elurajoon (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: näljaste noorte pealetung

2 min lugemist
Mart Raudsaar. FOTO: Sille Annuk

Viimati kirjutasin ülikooli ajakirjanduse eriala sisseastumisvestlustest ajakirjas Noorus kakskümmend neli aastat tagasi, kirjeldades iseenda vestlust. Vahepealsete aastate jooksul olen osalenud vestlustel komisjoniliikmena kolmeteistkümnel aastal Tartu Ülikoolis ning viimasel viiel aastal Tallinna Ülikoolis, kus on lisandunud vestlused magistrikandidaatidega. Ning nüüd, keset järjekordset sisseastumisvooru, olen tundnud vajadust taas kirjutada.

Tellijale Tellijale

Andmata vähimaidki vihjeid isikutele, pean nõustuma ühe oma sõbra teravmeelse märkusega, et Eestis on üha laiemalt levinud hariduspettus. See tähendab seda, et inimesed justnagu õpivad aastaid palehigis, kuid on lõpptulemusena ikkagi pooltoored, ehkki on ise teistsugusel seisukohal ning omandatud diplomiga kaasneb kõrge enesehinnang ja ebareaalne palgaootus.

Mul ei ole mitte midagi inimestele hea palga, isegi väga hea palga maksmise vastu. Kuid seda vaid neile, kes oskavad ja tahavad tööd teha. Vabas turumajanduses paneb selle väga kenasti paika pakkumise ja nõudmise suhe. Näiteks ei tea ma ühtegi head ahjumeistrit, kes teeniks sandikopikaid. Mõned riigiametid seevastu näivad mõnikord olevat väljaspool turujõude – ja ma ei pea silmas seda, et seal teenitaks sandikopikaid; teisalt ei pea ma silmas lasteaiakasvatajaid ja päästeametnikke.

Sellega seoses meenub mulle Marek Strandbergi 1990. aastatest pärinev tabav kopeermälu kontseptsioon. Nimelt kopeerib üliõpilane paljundusmasinal konspekti ja arvab seejärel, et ta ongi aine juba omandanud. Nii täpselt ongi, tean ja mäletan seda enda nahal ülikooliajast. Konspekt tuleb ka läbi lugeda.

Kopeermälust on vahepeal saanud kopeerdiplom, olen viimastel aastatel magistrikomisjonides istudes mõelnud. Magistriõppesse saavad astuda vaid need inimesed, kes on ülikoolis midagi juba kolm aastat õppinud ja omandanud bakalaureusekraadi. Kuid aasta-aastalt on üha rohkem neid, kes oskavad kasutada peeni võõrsõnalisi termineid, kuid kui küsida tarkuste rakendamise eluliste näidete kohta, siis hakkavad andma põiklevaid vastuseid.

12.07.2016 14.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto