Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.07.2016
Eesti Toom oleks piiril hirmu pärast peaaegu tagasi pööranud (10) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Küberneetiline kotermann annab purjetajale eelise Toom poseerib fotol Euroopat õhku lasta ähvardanud ülemmuftiga (1) Tagakülg Eesti vanim traktor tegi käivitumisel korralikku põrgulärmi Majandus Majanduse lühiuudised Maksuamet hakkab tihedamalt Lätist tulevate viinarallitajate autosid kontrollima (6) Välismaa Toom oleks piiril hirmu pärast peaaegu tagasi pööranud (10) F-35 vastamisi Eestit kaitsva Eurofighteriga Toom poseerib fotol Euroopat õhku lasta ähvardanud ülemmuftiga (1) Itaalias põrkasid kokku reisirongid May alustab peaministrina Ajaloo kalleim militaarprojekt tõusis õhku (8) Välismaa lühiuudised Poola analüütik: neli pataljoni pole invasioonijõud (1) Arvamus Mart Raudsaar: näljaste noorte pealetung (1) Andrei Kuzitškin: näiteid sellest, kuidas Eesti venelased mind vihkavad (29) Tiit Tammaru: miks Tallinn venestub? (12) Aivar Reinap: kahe näoga andmekaitse (1) Päeva karikatuur Juhtkiri: rahvuslik segregatsioon: ühele mure, teisele siht (6) Postimees 1993. aastal: eile lõppes Rock Summer Kultuur Apokalüptilisuseni tõusvad sõnumid Peterburist Pärnus algab XXX filmifestival Diletant taktikepiga ehk Minu esimesed käevibutused orkestri ees Sport Spordi lühiuudised Wimbledoni võidu tõid serv ja enesekindlus Golfi suur tagasitulek on juba varakult surma mõistetud? Kellest saavad Euroopa jalgpalli valitsejad? Kergejõustiku hea seis ja küsimärgid Mägi kohal Pargisõidus olümpiat sihtiv eestlanna harjutab koos Sildarudega Tallinn Patarei pannakse sügisel kinni Tartu Pime mees võitleb ühistu juhtide ja poriga Tõnis Lukas: toit on osa ERMi näost ja loodame sellega ka tulu teenida (5) Linnasüda pea nädal suletud. Kas õigustatult? (2) Ülikooli vaim tähistab väärikat sünnipäeva Järvefestivalil lendavad laastud ja soomused Lelude annetaja on hinges ilmarändur Annelinna külje alla kerkib uus elurajoon (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Reinap: kahe näoga andmekaitse

2 min lugemist
Aivar Reinap FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Postimehe poole pöördub iga natukese aja tagant mõni kurjategija, kes on karistuse ära kandnud ja vanglast välja saanud ning nõuab oma nimega seotud uudiste kustutamist. Kõik nad rõhuvad isikuandmete kaitse seadusele, mis annab eksinutele võimaluse jätkata oma elu ilma musta minevikuta.

Google’i-põhises maailmas on meediasse jõudnud pahateod luubi all ja kõigile nähtavad. Nii polegi imestada, kui sind töövestlustele ei kutsuta või neiu pärast esimest kohtingut ja guugeldamist maha jätab. Kes korra sirgelt teelt kõrvale eksinud, see eksib suure tõenäosusega ka tulevikus.

Teisalt rõhub kristlik euroopalik ilmavaade andestamisele ja uue võimaluse andmisele. Kustutatud arhiivid aitavad sellele kaasa. Postimehes on loodud mälukomisjon, kes arhiivi puhastamise taotlusi kaalub. Andmekaitse inspektsioon on ka suhteliselt agaralt kaebajate õiguste eest seisnud, mistõttu on juba tekkinud tavad, millal tullakse inimestele vastu ja millal mitte. Suurte või korduvate kuritegude korral reeglina ei tulda vastu, kui inspektsioon teisiti ei käsi.

Eilne Postimees kirjutas (Joosep Värk, «Kuriteo ohvrid riigi registris», PM 12.07), et veebis leidub andmebaas, mis sisaldab enne 2006. aastat tehtud kohtulahendeid, milles on lisaks kurjategijate isikuandmetele ka ohvrite ja tunnistajate andmed?! Peale isikuandmete on sealt võimalik leida räigelt detailseid ohvrite nimedega kuritegude kirjeldusi, mis teevad paljudele otseses mõttes valusalt haiget.

Selle asemel, et nõuda inimeste kaitsmise nimel andmebaasile vaba juurdepääsu kohest lõpetamist ja seadustega vastavusse viimist, märgib andmekaitse inspektsiooni esindaja, et ehk võetakse see teema kunagi teisel poolaastal päevakorda?! Kurjategijate õigusi kaitstakse hoolsalt, samas kui ohvrid ja tunnistajad peavad ootama, kuni nende küsimus kunagi ametnike päevakorda jõuab. Eraldi teema on kohtutes, kes peaksid justkui õiguse eest seisma.

Selle asemel, et inimeste kaitseks viia oma arhiivid isikuandmete kaitse nõuetega kooskõlla, loodetakse, et ehk ohvrid ja tunnistajad ei pöördu nende poole ning võib suhteliselt suure puhastustöö kuskile tulevikku edasi lükata. Mis sellest, et see võib põhjustada ohvritele üha uusi kannatusi.

Kui kurjategijad on oma õiguste osas suhteliselt teadlikud ja jagavad seda informatsiooni agaralt ka vanglamüüride vahel, siis ohvrid ja tunnistajad on oma mures üksi. Kui ise enda eest jõuliselt ei seisa, siis ei aita sind ka andmekaitse ega kohus. Lihtsalt raha pole ja neil on ka olulisemaid asju teha.

Seotud lood
12.07.2016 14.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto