Sisukord
Kultuur
Postimees
25.07.2016
Eesti Setod lõhkise küna ees Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Lähetused Uus-Meremaast Helsingi ja Riiani Horoskoop Ossinovski: sissetulekute ebavõrdsus pidurdab riigi arengut (1) Tagakülg Eesti loob Lääne-Euroopasse oma andmekeskuse Eesti lühiuudised Pärnumaal jäi puulatva kinni nelja reisijaga kuumaõhupall Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Majandus Tallinna kooliarendajate «kärgpere» Välismaa Õuduste öö korraldaja motiiv pole selge (1) Poola noorsugu elab liberaalselt ja valib konservatiivselt Obama kritiseeris Trumpi avaldust PiSi preestri peale ei hakanud isegi paavsti hammas Püstol, matšeete ja kirves – ründajad vahendeid ei vali Välismaa lühiuudised Taliban ja ISIS õiendavad Afganistanis arveid (1) Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Arvamus Hardo Pajula: perevägivald tšehhi moodi (17) Madis Vasser: «Pokemon Go» – 21. sajandi margikogumine? Gert Siniloo: sotside kustuv täht (3) Juhtkiri: muutunud maailm (2) Postimees 1914. aastal: Skandinavia tunneli-eelnõu Stefano Braghiroli: Türgi riigipöördekatse ja «demokraatlikud» puhastused Päeva karikatuur Kultuur Tommy Cash šokeerib ja vaimustab Kui lapsikud on lootused... Sport Spordi lühiuudised Neljapaat Rio eel õigel kursil tagasi Venemaale halastati taas (19) Eestlased tegid MMil pea puhta töö Neli aastat, kolm triumfi: Chris Froome'i valitsusaeg kestab Tasavägised mängud kaotanud noortekoondise hädad viivad Audenteseni Tarbija Milline rattahoidja sobib kontoriinimestele? Tartu Perenaine loomadele: ma armastan teid! Just nagu uus rahvuspüha Talus varbad sõnnikuseks ja – ooperisse Viinaköögi tööliste majas käib jälle töö Tänavu suvel pill ei mürtsu Unistus vahetusaastast viis Põltsamaa neiu Indoneesiasse õppima (1) Sportlohe lennutamine treenib keha ja pakub naudingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kui lapsikud on lootused...

3 min lugemist
«Klarissa kirjad» on rajatud näitlejatandemile Piret Laurimaa ja Sepo Seeman. FOTO: Eveli Kõrre

«Klarissa kirjad» on tõestisündinud armastuslugu. Hingeminev lugu Klarissast ja Elmarist, kes abiellusid saatuslikul 1940. aastal ja kelle abielu kestis 70 aastat. Ja kuna nii mehe kui naise lahkumise aastaks on 2010, jääb tunne, et ei suutnud neid lahutada surmgi. Ehkki sellest pikast ajast elati üle kahekümne aasta lahus: naine koos pisipoja Reinuga põgenes 1944. aastal Saksamaale, raudteel töötav mees jäi Eestisse ja teda ootas Siberisse sõit. Ent kumbki ei loobunud lootusest.  

Tellijale Tellijale

Lühike, aga tihendatud ajaga lavastus põhineb kirjadel, päevikutel ning ajalik-asjalikel dokumentidel, mis samavõrd kõnekad. Oma vanemate arhiivi, sisuliselt nende elu, andis lavastaja Tiit Palu hoolde Klarissa ja Elmari poeg Rein, kes ka 14. juuli etendusel publiku hulgas viibis. Tema kohalolek lisas erakordse eheduse.  

Tiit Palu kui andekas dramaturg on komponeerinud «Klarissa kirjad» tundlikuks ja kargelt emotsionaalseks tekstiks, lisanud läbivaid motiive, millel kujundiväärtus. Kõlama jääb kaks refrääni. Fokstroti sammude kirjeldus, algul rõõmsa armumise märk, muutub meenutusena lohutuseks, aga ka katsumustes vastupidamise tähiseks: kui abikaasad otsivad abi kokkusaamiseks, läkitades palvekirju nii Kanada kui Nõukogude Liidu võimudele, saab kergelt pillatud tantsusammusõna «korrata-korrata-korrata» hoopis teise allteksti, vahel murdumise piiril, ja siiski väsimatu visaduse.

23.07.2016 26.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto