Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
16.07.2016
Eesti Male Mälumäng Horoskoop Dilbert Palju õnne Rohkete mängude aeg Tagakülg Majandus Majanduse lühiuudised Mobiilimäng teeb sulle jalad alla Euroopa Liit rahastab Balticconnectori ehitamist enam kui 200 miljoni euroga Aprillinaljast sai alguse uus hullus Välismaa Tuneesia – püssirohutünn Euroopa kõhu all Bouhleli võis rünnakule ajendada karidel abielu Autot on taparelvana kasutatud varemgi Selle sõja sihtmärk on tsiviilisik Pidupäev lõppes verise rünnakuga Kõigi Nice’is viibivate eestlastega pole veel ühendust saadud ISIS hoiab puhkajaid hirmul Arvamus Juhtkiri: terror taevasina rannikul (6) Taskukoletiste rünnak Pragmaatiline poliitik (4) BoJo teeb comeback’i (1) Teisena kuulsale seinale Bouhleli võis rünnakule ajendada karidel abielu Raag: tegu ei ole sõjaga, kus ühele poole jääksid moslemid (1) Hübriidsõda ISISe moodi Sport Venemaa ralliäss müüs kulude katteks oma auto Spordi lühiuudised Tippude vajadused kaetud, mõni koht veel juurde Arter Üheksa kohustuslikku mereäärset kohta Kalmistul võib minna ka löömaks Sõiduproov. Kõrgest soost kaksikud: Volvo V90 ja S90 (1) Kui ei tule loodetud tulemust Tükike Toscanat Tallinna servas Päikeseprillide Ferrarid Epp Kärsin: seksuaalne nauding hoiab keha vormis (7) Kaja Kallas: hierarhiatest ja lugupidamisest (17) Nii need Eesti idufirmad sinu ratast kaitsevadki Linnar Viik: hullud ideed tuleb ära teha enne, kui mõistus pähe tuleb (1) Olümpiapidu katku ajal 34 päevaga surfihundiks Kultuurikatlas keeb armastusega tehtud toit Lihata õuegurmee Meelelahutus Koomiks Sudoku

ISIS hoiab puhkajaid hirmul

2 min lugemist
Mälestuspaik Tuneesias Sousse`i eeslinnas Port El Kantatouis, kus asuvale Imperial Marhaba hotellile korraldatud terrorirünnakus hukkus 38 inimest. FOTO: SCANPIX

ISISe džihadistid plaanivad suvel rünnakuid Itaalia, Prantsuse ja Hispaania kuurortides. Selline teade levis maailma meediaväljaannetes aprillis, kui inimeste mälus olid veel värskelt verised terrorirünnakud Pariisis mullu novembris ja Brüsselis tänavu märtsis.

Info väidetava terrorikava kohta pärines meedia teatel Saksamaa ja Ameerika Ühendriikide ametnikelt. Näiteks ütles Saksa luureallikas kohalikule ajalehele Bild, et kõige haavatavamad on just Vahemere ääres asuvad kuurortlinnad.

«Me võime näha uut mõõdet ISISe terrorismis,» lausus ta, lisades, et hoiatus saadi usaldusväärselt allikalt Aafrikas, kelle väitel pidid ISISel olema valmis ka konkreetsed rünnakuplaanid. «Puhkuserandu on keeruline kaitsta,» tunnistas Saksa allikas.

Väljaanne näitlikustas seda kirjeldusega, kuidas end jäätise- või karastusjookide müüjaks maskeerinud ründajad võivad avada puhkajate pihta tule, lasta end rahvast täis rannas õhku või peita lõhkekehad rannaliiva sisse.

Kuna puhkusehooaeg polnud hoiatuse avaldamise ajal veel alanud, võeti teade vastu üsna rahulikult. Näiteks aprilli lõpus ei hinnanud Vahemere ääres asuva Barcelona linnapea rünnakuohtu kuigi tõsiseks. Seda hoolimata asjaolust, et samal ajal peeti Mallorcal kinni arvatav ISISe terrorist.

Nice on üks tuntumaid Vahemere-äärseid kuurortlinnu. Pealegi asub see Prantsusmaal, mida on viimastel aastatel tabanud mitu terrorirünnakut ning mida sunniitliku äärmusrühmituse ISIS terroristid on kutsunud üles ründama kõiki meetodeid ja vahendeid kasutades.

Kui meedia avaldas aprillis teate ohust kuurortlinnadele, ei viidanud väljaanded mitte Prantsusmaal toimunud hiljutistele terroriaktidele, vaid hoopis möödunud aasta juunis Vahemere ääres asuvas Tuneesia kuurortpiirkonnas aset leidnud tapatööle.

Siis lasi turistiks maskeerunud ning Kalašnikovi automaati päikesevarju vahel peitnud Tuneesia kodanikust 23-aastane tudeng Seifeddine Rezgui Yacoubi Sousse'i lähedal asuvas rannakuurordis maha 38 inimest, enamik ohvritest olid välisturistid. Ründaja hukkus tulevahetuses julgeolekujõududega. Rünnaku eest võttis vastutuse ISIS.

Prantsuse tähtsaima rahvuspüha pidustuste ajal üleeile õhtul Nice'is toimunud veresauna arvatav korraldaja oli Prantsuse väljaande France Info andmetel pärit samast Sousse'i piirkonnast, täpsemalt M'sakeni linnast. Kodumaal olevat ta käinud sageli, viimati möödunud aastal. Mehe võimalikest sidemetest Tuneesia äärmuslastega teated aga puudusid.

Rünnak Nice'is ei näita üksnes kuurortide haavatavust, vaid ka seda, kui hea sihtmärk on terroristidele suuremad rahvakogunemised. Nii on ka Ameerika Ühendriikide võimud soovitanud Euroopas viibivatel kaasmaalastel vältida suuremaid rahvakogunemisi ning rahvarohkeid paiku.

Seotud lood
15.07.2016 18.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto