Sisukord
Arvamus
Postimees
18.07.2016
Eesti Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Tagakülg Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Muhu väina regatil langetati purjed Nice’i rünnakus sai kokku vigastada neli eestlast Yana Toom kohtumisel Hezbollah’ga ei osalenud Sadakond fänni otsis Vabaduse väljakul Pokémone Majandus Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Palts: kvaliteetautode kõrgem maksustamine on kommunistlik mõtteviis (32) Saksa ravimigigant noolib maailma vihatuimat ettevõtet Välismaa Välismaa lühiuudised: 17.07.2016 Armeenia opositsiooniliikumine vallutas politseijaoskonna Politsei otsib Nice'i ründaja selvefoto saajaid Terrorist purustas peresid Türklased valmistuvad hullemaks Mitte kõik putšistid polnud eile veel alla andnud, vastupanu jätkus eilegi Arvamus Taavi Minnik: Yana Toom imedemaal (16) Urve Eslas: kellelt küsida abi terrorismi vastu? (15) Juhtkiri: Erdoğani tõehetk (7) Postimees 1994. aastal: Jäägrikompanii ei lähe laiali läbirääkimisteta (1) Päeva karikatuur Mart Rannut: kas meie muukeelsed kaasmaalased ikka lõimuvad? (24) Marko Mihkelson: ühtse Euroopa suur olelusvõitlus (18) Kätlin Konstabel: minuga ei juhtu kunagi midagi – seni kuni ma teistele meeldin? Kultuur Galerii: kolm päeva mere ääres metsa sees Sport Spordi lühiuudised Tänak: kui tead, mida teha, oled enesekindlam Barcelona tõrjub nendevastast vandenõud vastutustundetu kampaaniaga Iljuštšenko lahkus pisarate ja naeratusega Kas kogu Venemaa koondis jäetakse Rio olümpiamängudelt kõrvale? Tarbija Lugeja küsib, Danske pank vastab: mis saab eraisikute rahast ja laenudest (2) Tartu Priit Pullerits: rallirahva barbaarne pidu (2) Hernepõllul ei kehti igameheõigus Veevärk asendab Ropka vana puurkaevu uuega Meditsiiniturismi peakontor asub Tartus Vanad punkarid: punk elab, kuni elab korruptsioon Näitus jääb põhjalikkusest kaugele Purjus kerjused tüütavad päevast päeva (5) Endine möllumees kompab tipptriatlonidel võimete piire Arvi Liiva: Süsihappegaasi tont. Kellele ja miks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Yana Toom imedemaal

2 min lugemist
Europarlamendi liikmed kohtumas Hezbollah' ühe liidri, Mohammad Raadiga FOTO: twitter

Eelmisel nädalal sai meedias palju tähelepanu Yana Toomi reis Süüria diktaatori Bashar al-Assadi juurde. Europarlamendi liige ise avaldas seejuures avalikult pahameelt, et tema ja veel kahe kremlimeelse europarlamendi liikme külaskäiku kajastati eestikeelses meedias negatiivses võtmes ning näiteks Postimehe juhtkirjas esines tema nimi kõrvuti massimõrvar Adolf Hitleri omaga.

Iseenesest pole võrdlus natsidega kohatu, kuna Ždanoka, Toomi ja nende hispaanlasest kaaslase reis meenutas koonduslaagri inspekteerimist. 1929. aastal käis Solovki koonduslaagrit vaatamas kirjanik Maksim Gorki. Kui ta Moskvasse naasis, kirjutas ta Gulagi süsteemi ülistava artikli, milles nimetas Solovki vangilaagrit paradiisiks maa peal, kus koikul värske metsaõhk ja füüsiline töö ei murra ka just konti. Yana Toomi ja Tatjana Ždanoka sõnavõtud meedias ning sotsiaalvõrgustikes meenutavad groteskselt Gorki kiidulaulu Gulagile.

Bashar al-Assadi isa Hafez ja onu Rifaat olid külmaverelised mõrtsukad, kes pühkisid 1980. aastatel maa pealt alaviitide võimuklanni vastu üles tõusnud linnu ja tapsid muuhulgas keemiarelvaga kümneid tuhandeid inimesi. Ei vasta tõele, et Süürial puuduks seos terrorismiga, sest esimesed rahvusvahelised sanktsioonid kehtestati Süüria režiimi vastu just nimelt pärast Süüria luure läbikukkunud katset korraldada terroriakti Tel Avivist Londonisse lennanud liinilennuki vastu.

Assadid on traditsiooniliselt toetanud ka Hezbollah’t ehk organisatsiooni, mille lääne ning araabia maailm on tunnistanud terroristlikuks. Muide, ei Ždanoka ega Toom ole kommenteerinud või on andnud segaseid seletusi selle kohta, et Liibanonis leidis aset eurosaadikute kohtumine Hezbollah’ esindajatega. Pean siinkohal silmas Mohammad Raadi. On kahetsusväärne näha fotosid terroristidega kätt suruvatest eurosaadikutest. Liibanonis leidis aset ka Yana Toomi kohtumine Liibanoni kommunistliku partei esindajatega. See rühmitus on läinud ajalukku esimeste hulgas, kes võtsid laialdaselt kasutusele enesetapupommirünnakute taktika ning on vastutavad minevikus mitme terroriakti eest.

Bashar al-Assad on ületanud oma isa ja onu kunagised saavutused, sest pole tapnud ja sealhulgas mürkgaasiga mürgitanud mitte kümneid, vaid sadu tuhandeid inimesi. Kodanikuna on Euroopa Parlamendi liikmete kiidulaulu selle mehe aadressil õõvastav kuulata.

See kiidulaul mõjub seda silmakirjalikumalt, et nii Ždanoka kui ka Toom esinevad vene keele ja venelaste kaitsjana. Kas nad tõepoolest ei ole kursis, et paljurahvuselises Süürias pole vähemuskeeltel mingit ametlikku staatust ning üleüldse rajaneb kogu kaasaegne Süüria riik araabia natsionalismil? Kas prouadel on üldse aimu, kuhu ja kelle juurde nad soojast ning õdusast eurobürokraatia hällist sõitsid?

Jutt sellest, et al-Assadi režiim maksis kinni vaid europarlamendi liikmete hotelliarved, on ebameeldiv. Millised saavad olla kogu ülejäänud Süüriaga sõjas oleva ja riigist vaid viiendikku kontrolliva al-Assadi režiimi sissetulekud? Suuresti Iraani abist elav al-Assadi režiimi teised tuluallikad koosnevad põhimõtteliselt väljapressimistest, muuhulgas müüakse omastele tagasi röövitud sugulasi. Selliselt jätiselt ei kõlbaks europarlamendi liikmelt sentigi vastu võtta.

Seotud lood
16.07.2016 19.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto