Sisukord
Muhu Väina regatt
Postimees
18.07.2016
Eesti Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Tagakülg Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Muhu väina regatil langetati purjed Nice’i rünnakus sai kokku vigastada neli eestlast Yana Toom kohtumisel Hezbollah’ga ei osalenud Sadakond fänni otsis Vabaduse väljakul Pokémone Majandus Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Palts: kvaliteetautode kõrgem maksustamine on kommunistlik mõtteviis (32) Saksa ravimigigant noolib maailma vihatuimat ettevõtet Välismaa Välismaa lühiuudised: 17.07.2016 Armeenia opositsiooniliikumine vallutas politseijaoskonna Politsei otsib Nice'i ründaja selvefoto saajaid Terrorist purustas peresid Türklased valmistuvad hullemaks Mitte kõik putšistid polnud eile veel alla andnud, vastupanu jätkus eilegi Arvamus Taavi Minnik: Yana Toom imedemaal (16) Urve Eslas: kellelt küsida abi terrorismi vastu? (15) Juhtkiri: Erdoğani tõehetk (7) Postimees 1994. aastal: Jäägrikompanii ei lähe laiali läbirääkimisteta (1) Päeva karikatuur Mart Rannut: kas meie muukeelsed kaasmaalased ikka lõimuvad? (24) Marko Mihkelson: ühtse Euroopa suur olelusvõitlus (18) Kätlin Konstabel: minuga ei juhtu kunagi midagi – seni kuni ma teistele meeldin? Kultuur Galerii: kolm päeva mere ääres metsa sees Sport Spordi lühiuudised Tänak: kui tead, mida teha, oled enesekindlam Barcelona tõrjub nendevastast vandenõud vastutustundetu kampaaniaga Iljuštšenko lahkus pisarate ja naeratusega Kas kogu Venemaa koondis jäetakse Rio olümpiamängudelt kõrvale? Tarbija Lugeja küsib, Danske pank vastab: mis saab eraisikute rahast ja laenudest (2) Tartu Priit Pullerits: rallirahva barbaarne pidu (2) Hernepõllul ei kehti igameheõigus Veevärk asendab Ropka vana puurkaevu uuega Meditsiiniturismi peakontor asub Tartus Vanad punkarid: punk elab, kuni elab korruptsioon Näitus jääb põhjalikkusest kaugele Purjus kerjused tüütavad päevast päeva (5) Endine möllumees kompab tipptriatlonidel võimete piire Arvi Liiva: Süsihappegaasi tont. Kellele ja miks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Muhu väina regatil langetati purjed

3 min lugemist

Kellelgi on mast murdunud, keegi kontrollib vööris kokkupõrke tõttu tekkinud kahjustusi – esimesed jahid on saabunud sadamasse. Päikesest kullatud näod on regati enneaegsest lõpust hoolimata täis siirast rõõmu ja rahulolu. Alati polegi ju võit kõige tähtsam.

Eesti vanim ja suurim, A. Le Coqi 59. Muhu väina purjeregatt algas 9. juulil Pärnus ning lõppes laupäeval piduliku autasustamisega Tallinnas Kalevi jahtklubis. Purjetamisvõistlusel sõideti kuus etappi, millest kõige pikema teekond viis purjetajad Kärdlast Tallinnasse. Kokku oldi siis merel kuni 22 tundi. Võistlust alustas 118 jahti, mis on läbi aegade suurim osavõtjate arv.

Peavõistlusjuhi Andres Taltsi sõnul oli tänavune regatt nii suurepärane, et sõnades on seda raske väljendada: «Regatid algavad ju purjetajast ja ilmast ning seekord oli olemas täpselt see ilm, mida ühel purjetajal vaja on.»

Negatiivsemalt poolelt üllatas võistlusjuhti sel aastal kahjustuste ja purunemiste hulk: näiteks masti murdumisi tuli tänavu ette koguni neljal korral. «Kokkupõrkeid oli tõesti päris palju ja sellest on ääretult kahju. Natukene liiga palju oli ka katkestajaid, kuid see kõik kuulub selle spordiala juurde, pole midagi teha,» arvas Talts.

Opilaua juurest purjetama

Regati finišis oli kohal ka 1958. aastal esimesest Muhu väina regatist osa võtnud ning vabaklassis võitjaks tulnud Aime Kreis, kes meenutab praegugi regatte ja purjetamist suure heldimusega. «See on kirg, mis tõmbas purjespordi poole. Töötasin 24-tunnistes vahetustes operatsiooniõena. Hommikul vahetuse lõppedes kiirustasin iga kord Piritale merele. Kirurg teadis alati, kust mind leida, kui juhtus mõni erakorraline lõikus tulema,» rääkis naine.

Viimati osales Kreis Muhu väina regatil 1971. aastal. «Käiksin siiamaani merel, kui tervis lubaks,» ütles ta. 81-aastase proua kinnitusel on ta elus purjetanud nii palju, et mingit kaarti Tallinna lahest välja sõitmiseks ei vajaks ta ka praegu.

ORC I võistlusklassis ehk kõige suuremate paatide seas võitis äsja lõppenud Muhu väina regati jaht Forte, mille meeskonda juhib kindla käega kapten Jaak Jõgi. Fortega on meeskond osalenud regatil juba seitse korda ning esikohti on võetud lausa viis.

Kapten Jõgi hinnangul olid sel aastal läbi aegade parimad tuuled, mida Muhu väina regatil on üldse kogetud. «Varem on olnud alati probleeme, sest tuult on vähe. On lihtsalt tuuletud päevad,» lausus Jõgi. Purjetajatel pidi selle kohta isegi oma nali olema. «Öeldakse, et päris õige Muhu väina regatt algab siis, kui tuul ära kaob,» muigas Forte kapten.

Kõige keerulisemaks etapiks pidas Jaak Jõgi viimast, Tallinna lahe lühirajasõitu. «Kuna tuul oli päris kõva ja see oli hästi lühike distants, oli see tehniliselt hästi nõudlik ja meil oli väga palju tehnilisi praagikohti. Ei olnud viimane sõit tehniliselt päris sellel tasemel, kus võiksime olla,» analüüsis ta.

Mereõhuta ei saa elada

Purjetamise poole tõmbab Forte kaptenit mingi kummaline ürgne kutse. «Ma olen Saaremaalt pärit poiss, kes meremeestega üles kasvanud. Meri on alati mu lähedal olnud ja algusest peale meeldinud. See on elustiil, kus on omamoodi väärtushinnangud, mis on mulle olulised. Meri kuidagi lihtsalt kasvab sinu külge ja ilma mereõhuta, kuskil sisemaal, ei suudaks ma küll elada,» on Jõgi kindel.

Kapteni sõnul on Muhu väina regatt pigem üks väga vinge rahvaspordiüritus kui purjetamise tippvõistlus. «Jahtklubid, kust regatt läbi käib, on aasta-aastalt aina paremini ette valmistatud. Need on uued ja värsked ning sinna mahub rohkem jahte. See toob jällegi rahva ja melu kohale,» on Jõgi rõõmus. Tema hinnangul läheb regatt iga aastaga selle võrra paremaks, kuivõrd sadamaid uuendatakse ja täiustatakse.

_____________________

A. Le Coqi Muhu väina regatt 2016

ORC I

 • Forte (kapten Jaak Jõgi)
 • Lady Bird (kapten Johannes Puusepp)
 • Tuule (kapten Jaan Mugra)

ORC II

 • Merepärl (kapten Alari Akermann)
 • Adele (kapten Harles Liiv)
 • Amserv Toyota ST (kapten Margus Zuravljov)

CDL<8

 • Kadri (kapten Tanel Õun)
 • Blanca (kapten Jaan Tiidemann)
 • Lagle II (kapten Ülari Velviste)

ESTLYS I

 • Fanatic (kapten Ain-Eke Jalasto)
 • Tessa (kapten Alar Ivanson)
 • Berta (kapten Hando Sutter)

ESTLYS II

 • Elli (kapten Margus Hiet)
 • Windwalker (kapten Priit Jürioja)
 • Brigitta (kapten Mikk Metstak)

ESTLYS III

 • Aurora (kapten Pille Kaas)
 • Mercurius (kapten Margus Tasa)
 • Diweiss (kapten Erki Kilusk)

FOLKBOOT

 • Lind (kapten Tiit Riisalo)
 • Tee Chee (kapten Peeter Välkmann)
 • Muinasjutukuningas (kapten Jaanus Nõgisto)

_____________________________

Silmapaistvad purjetajad regatil

 • Noorim osaleja – Kristjan Kööp (10-aastane, jaht Sylvia)
 • Vanim osaleja – Toomas Kiiver (74-aastane, jaht Venus)
 • Noorim kapten – Keith Luur (16-aastane, jaht Masu)
 • Parim naiskapten – Pille Kaas (jaht Aurora)
 • Noorimate osalejatega alus – jaht Maris
 • Parim laevakoer – Tomo (jaht Merepärl)
Seotud lood
16.07.2016 19.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto