Sisukord
Arvamus
Postimees
18.07.2016
Eesti Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Tagakülg Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Muhu väina regatil langetati purjed Nice’i rünnakus sai kokku vigastada neli eestlast Yana Toom kohtumisel Hezbollah’ga ei osalenud Sadakond fänni otsis Vabaduse väljakul Pokémone Majandus Müüjatele firmaautode uus maksukava ei meeldi (15) Palts: kvaliteetautode kõrgem maksustamine on kommunistlik mõtteviis (32) Saksa ravimigigant noolib maailma vihatuimat ettevõtet Välismaa Välismaa lühiuudised: 17.07.2016 Armeenia opositsiooniliikumine vallutas politseijaoskonna Politsei otsib Nice'i ründaja selvefoto saajaid Terrorist purustas peresid Türklased valmistuvad hullemaks Mitte kõik putšistid polnud eile veel alla andnud, vastupanu jätkus eilegi Arvamus Taavi Minnik: Yana Toom imedemaal (16) Urve Eslas: kellelt küsida abi terrorismi vastu? (15) Juhtkiri: Erdoğani tõehetk (7) Postimees 1994. aastal: Jäägrikompanii ei lähe laiali läbirääkimisteta (1) Päeva karikatuur Mart Rannut: kas meie muukeelsed kaasmaalased ikka lõimuvad? (24) Marko Mihkelson: ühtse Euroopa suur olelusvõitlus (18) Kätlin Konstabel: minuga ei juhtu kunagi midagi – seni kuni ma teistele meeldin? Kultuur Galerii: kolm päeva mere ääres metsa sees Sport Spordi lühiuudised Tänak: kui tead, mida teha, oled enesekindlam Barcelona tõrjub nendevastast vandenõud vastutustundetu kampaaniaga Iljuštšenko lahkus pisarate ja naeratusega Kas kogu Venemaa koondis jäetakse Rio olümpiamängudelt kõrvale? Tarbija Lugeja küsib, Danske pank vastab: mis saab eraisikute rahast ja laenudest (2) Tartu Priit Pullerits: rallirahva barbaarne pidu (2) Hernepõllul ei kehti igameheõigus Veevärk asendab Ropka vana puurkaevu uuega Meditsiiniturismi peakontor asub Tartus Vanad punkarid: punk elab, kuni elab korruptsioon Näitus jääb põhjalikkusest kaugele Purjus kerjused tüütavad päevast päeva (5) Endine möllumees kompab tipptriatlonidel võimete piire Arvi Liiva: Süsihappegaasi tont. Kellele ja miks? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urve Eslas: kellelt küsida abi terrorismi vastu?

2 min lugemist
Urve Eslas FOTO: Erakogu

Pärast Nice’i terrorirünnakut Prantsuse riigipea ja rahvani jõudnud kaastundeavalduste seas oli ka Venemaa presidendi oma, mis sisaldas üleskutset koostööle: «Ma tahan veel kord rõhutada, et üksnes ühendatud jõupingutustega suudame võita terrorismi.» Rahvusvaheline toetus ja pakutav abi probleemi lahendamiseks on hädas riigile hea, kuid seda avaldust hinnates peaks siiski vaatama korraks tausta.

Kaastundeavalduses öeldud «veel kord rõhutada» on üsna täpne: samasuguse signaali on Moskva saatnud ka varem pärast terrorirünnakuid, teiste seas Belgiale pärast rünnakut märtsis. Sellest, et selle avalduse ajend ei ole lihtsalt soov pakkuda abi, ei ole Moskva saladust teinud. Riikliku telekanali Rossija 24 27. märtsi saates «Nädala uudised» võttis saatejuht Dmitri Kisseljov talle omasel emotsionaalsel moel Euroopat vaevava probleemi kokku järgmiselt.

Venemaa võitles edukalt Süürias Daeshi vastu ja tõi sinna rahu. Terroriaktid Euroopas on põhjustatud sellest, et Euroopa ei tee Venemaaga koostööd, selle asemel rikub suhteid sanktsioonidega. Kui Euroopa ei käituks nii rumalalt, oleks olnud ammu võimalik koostöös Venemaaga välja töötada edukas plaan, kuidas terrorismist jagu saada ja sellega säästa suurel hulgal elusid. Kui palju terroriakte peab selleks veel toimuma, kui palju elusid peavad Euroopa riigid kaotama, enne kui Euroopa Liit seda taipama hakkab?

Selles mõttekäigus, mida oli ka Nicei rünnaku järel kuulda, on kaks ekslikku eeldust, mis tuleks taas lahti seletada. Esimene puudutab Venemaa väidetavat edukat võitlust Daeshi vastu Süürias ja teine arusaama sanktsioonidest, millega Venemaa hinnangul rikub Euroopa suhteid Moskvaga.

Kevadel valmis rahvusvaheliste suhete mõttekojal Atlantic Council raport «Putini sõda Süürias», kus oli muu hulgas võrreldud Venemaa õhurünnakute väidetavaid sihtmärke tegelike sihtmärkidega. Selle analüüsi tegemisel oli appi võetud (nii selleks, et tagada sõltumatus, kui ka seetõttu, et nad on väga head) üleilmne uurivate ajakirjanike ühendus Bellingcat, mis kasutab teabe kogumiseks avalikke allikaid: fotosid, videoid, sotsiaalmeediat.

Bellingcat uuris Venemaa kaitseministeeriumi postitatud 43 videot õhurünnakutest Süürias ja suutis 36 video puhul kindlaks teha täpse koha, mida rünnakud tabasid. 30 rünnaku puhul kinnitas Venemaa kaitseministeerium, et tegu oli rünnakutega Daeshi vastu. Selgus, et tegelikkuses oli ainult üks neist rünnakutest tehtud tõepoolest Daeshi kontrolli all oleva piirkonna poole. Sõnum, et Venemaa võitles Süürias edukalt Daeshi vastu, on seega tõene 1/30 ulatuses. See tõeprotsent on veidi väike selleks, et teha järeldust, nagu oleks Venemaast Euroopale Daeshi vastu võitlemisel abi või et Venemaal oleks soovi Daeshi vastu võidelda.

Teine ekslik eeldus puudutab sanktsioone, millega Venemaa hinnangul rikub Euroopa Moskvaga suhteid. See eeldus on ekslik kahel põhjusel. Esiteks, Moskva jätab mainimata, et sanktsioonid ei ole mõeldud Venemaa kiusamiseks, vaid on lääne reaktsioon Krimmi annekteerimisele. Teiseks, Krimmi annekteerimist on Venemaa püüdnud näidata kui vaieldavat väidet, eriti pärast Suurbritannia referendumit EList lahkumise üle ja Hollandi referendumit ELi-Ukraina leppe üle, mis olid soovitusliku iseloomuga ja mille arvesse võtmata jätmine on Moskva väitel oht lääne demokraatiale, samas kui, taas Moskva väidete järgi, võttis Venemaa kuulda Krimmi elanike tahet, realiseerides Krimmi ühendamise Venemaaga.

Sel puhul on eeldusest välja jäetud asjaolu, et referendumi legitiimsuse määravad riigi enda ja rahvusvahelised seadused. Nii referendumi läbiviimine kui ka selle tulemustega arvestamine on nii Suurbritannia kui ka Hollandi puhul tehtud lähtuvalt seadusest, samas kui Krimmi referendum oli vastuolus nii Ukraina enda põhiseaduse kui ka rahvusvaheliste reeglitega.

Mida sellest järeldada? Daeshi vastu võitlemiseks on tõepoolest vaja rahvusvahelist koostööd. Kas Venemaa on sel puhul parim partner, on küsitavam.

Seotud lood
16.07.2016 19.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto