Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.07.2016
Eesti Eesti lühiuudised Viga saanud eestlased olid terrori vastu kindlustatud Male Mälumäng Dilbert Horoskoop IRLi eestseisuse liige: erakond on pankrotiolukorras (2) Hilda Vaike imeline teekond Eestisse (1) Riigipea andis olümpialastele kaasa innustavad sõnad Võrumaal skulptuuri alla jäänud poiss suri Maksuamet kontrollib Lätist alkoholi toojaid Tagakülg 20. augusti lapsed Nice’is viga saanud eesti noormees viibib reanimatsioonis (1) Palju õnne Rõivas: eesistumise korraldamine Brüsselist on loogiline käik PRIA toetuste Pandora laegas (3) Majandus Ikla toidupood suleb viinaralli pärast uksed (20) Tööautoga vanaema külastamine pole töösõit Kruuda: Tere saneerimiskava «sõltumatu ekspertiis» valmis võlausaldajate advokaadibüroos Välismaa ISIS võttis vastutuse rünnaku eest Saksamaal Välismaa lühiuudised Türgi püüab Gülenit USAst kätte saada KOHALIK VAADE: Silmi kinni pigistava Türgi ebaõnnestunud võitlus ISISega Arvamus Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni (9) Vastukaja: autode erisoodustusmaksust (2) Postimees 1994. aastal: president Meri asupaika hoitakse saladuses Erkki Bahovski: alistumine - heaolu on kindlam kui kunagi varem (10) Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam? (9) Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis? (1) Päeva karikatuur David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel (8) Kultuur Proloog Vikerkaarele Sport Spordi lühiuudised Klavani uudis lööb eestlaste jaoks enneolematus suuruses laineid ROK jättis Venemaa sportlased ootele (1) Sugulased Seim ja Taimsoo – suured spordisõbrad igas mõttes Kangert: pigem on olümpiale mõeldes hea, et olen väsinud Tarbija Väike ja valutu vahend rasedusest hoidumiseks Tartu Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu Emajõe-äärsed uued sillad kaovad võssa (1) Turu tänava kurvi kerkib kurvikas ärimaja Tudeng uuris küünesalongide ohtusid Näitlejad vestavad loo kunstinäituse keskel (3) Keskkonnainspektor peab olema valmis nii sõimuks kui pisarateks Raul Must annab Rioks vormile viimast lihvi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis?

3 min lugemist
Raul Rebane. FOTO: Sander Ilvest

Me peame teadma, milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis ja meeltes, et mitte avada võimalust populismile ja künismile, kirjutab meediaekspert Raul Rebane.

Tellijale Tellijale

Valimised, ka presidendivalimised, on alati ettekujutus oma rahva tulevikust. See on suurepärane võimalus teha riigiinventuur ja uue tegijana öelda: «Tulge minu järel, ma viin teid….»

Aga kuhu? Just selle koha peal on juulis 2016 probleem.

Praegused presidendivalimised on eelmistest erinevad, sest ei ole suurt tunnetuslikku konflikti. Kui on tugev vastasseis, siis on lihtsam, kogu asi keerleb selle ümber ja nii on olnud kogu iseseisvuse aja. Alati toimus võitlus teljel minevik-tulevik. See oli reljeefne 2001. aastal ja eriti teravaks muutus 2006. aastal. Lennart Meri ja Toomas Hendrik Ilvese teist korda valimisel suurt vastasseisu ei tekkinud, kuna oma esimesel ajal olid nad ennast õigustanud, nii et reaalset konkurentsi ei tekkinudki.

Mida me teame?

Teame, et on olemas grupp kodanikke, kes tahab presidendiks saada. Nad on end esitanud ise või on seda teinud erakonnad, nad annavad palju intervjuusid ja käivad rahvaga kohtumas. Meediakommunikatsioon on selgelt keskendunud isikuomadustele ja proovitakse olla lahe, muhe, sõbralik ning tihti selline, mis vanematel inimestel on meeles laulusalmist «meid lapsi võtaks ta sülle ja silitaks hellalt pead.»

Veel teame, et Reformierakond on lõhki, Keskerakond on hingehaavadega, sest Edgar Savisaar kaotas Mailis Repsile. Erakondliku kandidaadi esitamise võidujooksu võitis IRL, kes tegi kiirvaliku Allar Jõksi kasuks, ja siis tulid riburada Mart Helme EKRE-l ja Eiki Nestor sotsidel. Vabaerakond kohtub.

Meedias on kandidaatidest palju isiklikku ja palju vandenõuteooriaid. Levinuim on praegu Ekspressi pakutud variant, et kuskil sõlmitakse kokkulepet, kus IRL visatakse üle parda ja võetakse punti Keskerakond, et hääled juba riigikogus kokku saada. Ja siis teha suured muudatused valitsuses.

Mida teame, see eriti hea välja ei näe. On mulje, nagu hüpleksid kandidaadid Juhan Liivi järgi «lillest lillesse », nende selja taga aga toimub erakondlik lehmakauplemine, kus tegeletakse «kurgid sulle, raha mulle» taktikaga.

19.07.2016 21.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto