Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.07.2016
Eesti Eesti lühiuudised Viga saanud eestlased olid terrori vastu kindlustatud Male Mälumäng Dilbert Horoskoop IRLi eestseisuse liige: erakond on pankrotiolukorras (2) Hilda Vaike imeline teekond Eestisse (1) Riigipea andis olümpialastele kaasa innustavad sõnad Võrumaal skulptuuri alla jäänud poiss suri Maksuamet kontrollib Lätist alkoholi toojaid Tagakülg 20. augusti lapsed Nice’is viga saanud eesti noormees viibib reanimatsioonis (1) Palju õnne Rõivas: eesistumise korraldamine Brüsselist on loogiline käik PRIA toetuste Pandora laegas (3) Majandus Ikla toidupood suleb viinaralli pärast uksed (20) Tööautoga vanaema külastamine pole töösõit Kruuda: Tere saneerimiskava «sõltumatu ekspertiis» valmis võlausaldajate advokaadibüroos Välismaa ISIS võttis vastutuse rünnaku eest Saksamaal Välismaa lühiuudised Türgi püüab Gülenit USAst kätte saada KOHALIK VAADE: Silmi kinni pigistava Türgi ebaõnnestunud võitlus ISISega Arvamus Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni (9) Vastukaja: autode erisoodustusmaksust (2) Postimees 1994. aastal: president Meri asupaika hoitakse saladuses Erkki Bahovski: alistumine - heaolu on kindlam kui kunagi varem (10) Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam? (9) Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis? (1) Päeva karikatuur David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel (8) Kultuur Proloog Vikerkaarele Sport Spordi lühiuudised Klavani uudis lööb eestlaste jaoks enneolematus suuruses laineid ROK jättis Venemaa sportlased ootele (1) Sugulased Seim ja Taimsoo – suured spordisõbrad igas mõttes Kangert: pigem on olümpiale mõeldes hea, et olen väsinud Tarbija Väike ja valutu vahend rasedusest hoidumiseks Tartu Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu Emajõe-äärsed uued sillad kaovad võssa (1) Turu tänava kurvi kerkib kurvikas ärimaja Tudeng uuris küünesalongide ohtusid Näitlejad vestavad loo kunstinäituse keskel (3) Keskkonnainspektor peab olema valmis nii sõimuks kui pisarateks Raul Must annab Rioks vormile viimast lihvi Meelelahutus Koomiks Sudoku

David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel

6 min lugemist
David R. Young FOTO: Oxford Analytics

Ükski võim ei tohiks ignoreerida valitsemise vaimulikku mõõdet, kirjutab üleilmse konsultatsioonifirma Oxford Analytica asutaja ja juht David R. Young.

Tellijale Tellijale

Ajalugu on võimu teostamise kronoloogia, mis on kirja pandud sündmustena. Kuid need sündmused ei toimu iseenesest, nende taga on inimeste teod või tegevusetus ja, inimloomusest lähtuvalt, head või halvad otsused. On üldteada, et inimloomus pole aastatuhandete vältel suurt muutunud. Küll aga on võim, mis peaks inimestel aitama alles hoida lootust ja julgust, sageli maha salanud ühe oma dimensioonidest.

Võimu kolm dimensiooni

Julgen väita, et läbi ajaloo on võimul olnud ja on praegugi kolm dimensiooni. Esimene neist on kõva jõu dimensioon, käegakatsutav mõõde, mida iseloomustavad näiteks küsimused, kui palju on kellelgi mehi relvajõududes või kui palju tal on kahureid, relvi, pomme, droone, tanke, laevu, rakette, lennukeid jne.

Teine on pehme jõu dimensioon. See tähendab strateegiat, luuret, vastuluuret, logistilisi süsteeme, diplomaatiat, propagandat, majanduslikku võimu, kultuurilisi mõjusid ja muud sellist. Tänapäeval lisanduvad siia sotsiaalmeedia ja kübersõda. Selles dimensioonis otsustatakse, kuidas ja milleks kasutatakse kõva jõudu.

Kolmandat dimensiooni iseloomustab jõud, mis pole ei kõva ega pehme. See jõud ei ole käegakatsutav ega intellektuaalne ja seda ei iseloomusta plaanid, strateegiad või luure. Mina nimetan seda vaimulikuks dimensiooniks. Selles toimiv jõud viib vaimulike sõdadeni ehk hea ja kurja vahelise võitluseni, mis on nähtamatu ja üleloomulik. See dimensioon määrab ära, kuidas kasutatakse kõva või pehmet jõudu.

19.07.2016 21.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto