Sisukord
Arvamus
Postimees
20.07.2016
Eesti Eesti lühiuudised Viga saanud eestlased olid terrori vastu kindlustatud Male Mälumäng Dilbert Horoskoop IRLi eestseisuse liige: erakond on pankrotiolukorras (2) Hilda Vaike imeline teekond Eestisse (1) Riigipea andis olümpialastele kaasa innustavad sõnad Võrumaal skulptuuri alla jäänud poiss suri Maksuamet kontrollib Lätist alkoholi toojaid Tagakülg 20. augusti lapsed Nice’is viga saanud eesti noormees viibib reanimatsioonis (1) Palju õnne Rõivas: eesistumise korraldamine Brüsselist on loogiline käik PRIA toetuste Pandora laegas (3) Majandus Ikla toidupood suleb viinaralli pärast uksed (20) Tööautoga vanaema külastamine pole töösõit Kruuda: Tere saneerimiskava «sõltumatu ekspertiis» valmis võlausaldajate advokaadibüroos Välismaa ISIS võttis vastutuse rünnaku eest Saksamaal Välismaa lühiuudised Türgi püüab Gülenit USAst kätte saada KOHALIK VAADE: Silmi kinni pigistava Türgi ebaõnnestunud võitlus ISISega Arvamus Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni (9) Vastukaja: autode erisoodustusmaksust (2) Postimees 1994. aastal: president Meri asupaika hoitakse saladuses Erkki Bahovski: alistumine - heaolu on kindlam kui kunagi varem (10) Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam? (9) Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis? (1) Päeva karikatuur David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel (8) Kultuur Proloog Vikerkaarele Sport Spordi lühiuudised Klavani uudis lööb eestlaste jaoks enneolematus suuruses laineid ROK jättis Venemaa sportlased ootele (1) Sugulased Seim ja Taimsoo – suured spordisõbrad igas mõttes Kangert: pigem on olümpiale mõeldes hea, et olen väsinud Tarbija Väike ja valutu vahend rasedusest hoidumiseks Tartu Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu Emajõe-äärsed uued sillad kaovad võssa (1) Turu tänava kurvi kerkib kurvikas ärimaja Tudeng uuris küünesalongide ohtusid Näitlejad vestavad loo kunstinäituse keskel (3) Keskkonnainspektor peab olema valmis nii sõimuks kui pisarateks Raul Must annab Rioks vormile viimast lihvi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam?

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Poola on tore riik. Mitte ainult seetõttu, et õlle hind pole seitsme aastaga tõusnud. Kusagil ei kohta tigedaid teenindajaid ja isegi kui poola keelt ei oska, saab poes soovitava kauba müüjale kehakeeles selgeks teha. Täpselt nagu mõnes Lasnamäe Maximas, kui vene keele oskust napib.

Kolme puhkusenädalaga võõras riigis võib igasugu asju juhtuda, ning kuigi reisikindlustus sõlmitud, ei korva see hambaarsti külastust. Nii juhtubki, et reisikaaslasel tuleb pesast välja plomm, mis vähem kui aasta eest ühes Tallinna kesklinna hambakliinikus 180 euro eest suhu pandi. Ebamugav, vastik tunne – seda teame kõik.

Enam kui poole miljoni elanikuga Poznani linn. Teel rongijaamast kesklinna hotelli otsustab kohvrit lohistav kaaslane kohe tegutseda, ehkki kell näitab viis õhtul.

Ongi esimene teeäärne «stomatoloogia keskus». Valged diivanid, rahulik muusika. Registratuurinäitsik palub vabandust, et täna enam vastuvõtule ei saa. Aga kas homme kell kaks päeval sobib?

Hambaarstiproua on keskealine daam, kes õnneks ka vene keelt valdab. Uurib asja. Kuna purihammas on surnud, ei pea ta uue plommi panekut otstarbekaks ning paneb ette «kasvatada» sinna puuduv hambaosa juurde. Ja arvutab hinna – 200 zlotti (46,5 eurot), pluss 20 zlotti (4,65 eurot) tuimastava süsti eest. Sobib!

Juba võetakse suust jäljend, tagaruumis hakatakse «uut hammast» valmistama ning kaaslasel palutakse tunnike oodata. Poolteist tundi hiljem on külastus (hambaarstitoolis istudes vaatab patsient videofilmi veealusest maailmast) läbi ning kuna veel üks hammas vajab parandamist, pannakse aeg järgmisekski päevaks kinni. Sama töö, jälle 200 zlotti. Kolmandal päeva hommikul palub arst igaks juhuks läbi astuda, et asi üle vaadata.

Kaaslane ei osanud küsida, millisest materjalist tema alumised puri- ja esihammas üles ehitati, kuid töö kiiruse, kvaliteedi, patsienti suhtumise ja mis seal salata – hinnaga – jäi ta ülimalt rahule. Karbitäit käsitööšokolaadi poleks ta ju muidu stomatoloogidele kingituseks viinud.

Huvi pärast uurisin, millal Tallinnas vastuvõtule saaks. Enamasti kulub kaks nädalat. Ja hinnad enamasti tapavad.

Kuigi leiab kliiniku, kus esmakordne visiit on uuele patsiendile tasuta, küsitakse selle eest tihti 30 eurot. Täpselt nii palju, kui hiljuti olulise valimislubadusena tulevast aastast elluviidava hambaravihüvitisena meile kõigile lubatakse. Ent esimene külastus võib maksta ka kuni 60 eurot, ja võidakse küsida ettemaksu.

Hambumuse analüüsi eest tuleb tasuda 29, tuimastuse eest kuni 25 eurot, hambakivi eemaldamise hind kõigub eri kohtades lausa viis korda. Tähelepanuväärne on, et ühes kliinikus kasseeritakse «lapse psühholoogilise veenmise» eest 20 eurot. Tõsi, seda alates kolmandast veenmiskorrast (!).

Aitäh selle 30 euro eest. Aga kindel on seegi, et esmakordne visiit hambaarstile jääb paljudele paraku viimaseks.

Seotud lood
19.07.2016 21.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto