Sisukord
Arvamus
Postimees
20.07.2016
Eesti Eesti lühiuudised Viga saanud eestlased olid terrori vastu kindlustatud Male Mälumäng Dilbert Horoskoop IRLi eestseisuse liige: erakond on pankrotiolukorras (2) Hilda Vaike imeline teekond Eestisse (1) Riigipea andis olümpialastele kaasa innustavad sõnad Võrumaal skulptuuri alla jäänud poiss suri Maksuamet kontrollib Lätist alkoholi toojaid Tagakülg 20. augusti lapsed Nice’is viga saanud eesti noormees viibib reanimatsioonis (1) Palju õnne Rõivas: eesistumise korraldamine Brüsselist on loogiline käik PRIA toetuste Pandora laegas (3) Majandus Ikla toidupood suleb viinaralli pärast uksed (20) Tööautoga vanaema külastamine pole töösõit Kruuda: Tere saneerimiskava «sõltumatu ekspertiis» valmis võlausaldajate advokaadibüroos Välismaa ISIS võttis vastutuse rünnaku eest Saksamaal Välismaa lühiuudised Türgi püüab Gülenit USAst kätte saada KOHALIK VAADE: Silmi kinni pigistava Türgi ebaõnnestunud võitlus ISISega Arvamus Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni (9) Vastukaja: autode erisoodustusmaksust (2) Postimees 1994. aastal: president Meri asupaika hoitakse saladuses Erkki Bahovski: alistumine - heaolu on kindlam kui kunagi varem (10) Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam? (9) Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis? (1) Päeva karikatuur David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel (8) Kultuur Proloog Vikerkaarele Sport Spordi lühiuudised Klavani uudis lööb eestlaste jaoks enneolematus suuruses laineid ROK jättis Venemaa sportlased ootele (1) Sugulased Seim ja Taimsoo – suured spordisõbrad igas mõttes Kangert: pigem on olümpiale mõeldes hea, et olen väsinud Tarbija Väike ja valutu vahend rasedusest hoidumiseks Tartu Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu Emajõe-äärsed uued sillad kaovad võssa (1) Turu tänava kurvi kerkib kurvikas ärimaja Tudeng uuris küünesalongide ohtusid Näitlejad vestavad loo kunstinäituse keskel (3) Keskkonnainspektor peab olema valmis nii sõimuks kui pisarateks Raul Must annab Rioks vormile viimast lihvi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni

2 min lugemist

Eelmisel nädalal rabas tervet maailma 14. juunil, Prantsuse rahvuspühal Bastille päeval Nice’is islamiäärmuslase korraldatud terrorirünnak, mis on praeguseks nõudnud 84 inimelu. Enam kui pooled hukkunutest ja kannatada saanutest olid välisriikide kodanikud ning nagu me nüüdseks teame, kaotasid elu ka kaks meie kaasmaalast. Rahvusvaheline terrorism ja selle tagajärjed on esmakordselt meid sedavõrd rängalt tabanud, et toonud leina ja mure Eestimaa peredesse.

Viimase aja terrorirünnakutes Pariisis, Brüsselis, Istanbulis ja viimati Nice’is on kannatanud paljude riikide kodanikud. See annab ühest küljest tunnistust sellest, et tänapäevases piirideta maailmas on oht lähemal kui kunagi varem, kuid teisalt tähendaks harjumuspärasest elukorraldusest loobumine terroristide võitu ning meie taandumist hirmu ja kurjuse ees.

Nice’i kohutava veretöö ohvrid ja lähedased on ära teeninud kogu kaastunde, mida meil nende toetuseks rasketel tundidel pakkuda on. Empaatiavõime võõra tragöödia suhtes on inimlikkuse mõõdupuu. Me ei tohiks seda mitte kunagi unustada, kuna vastasel korral võime ise raskes olukorras kaotada moraalse õiguse teiste mõistvale kaastundele.

Kaastunne ja selle avaldamine räägib palju erinevate riikide poliitikute, teiste seas meie endi omade kohta. Näha sedavõrd lähestikku riigipea leinaavaldusi ja uudiseid ennastunustavalt õhukitarri mängivast presidendist, muutub paraku küsitavaks seesuguste avalduste siirus.

Nagu varasemadki säärased tragöödiad, demonstreerivad ka Nice’i järelsündmused seda, et teatud poliitilised jõud üritavad juhtunut poliitilise kasu nimel ära kasutada, asudes kohe retoorilistele rünnakutele. Jutt ei käi mitte ainult Lääne-Euroopa poliitikutest, nagu Marine Le Pen või Geert Wilders, kes ongi oma poliitilise platvormi sellistele rünnakutele ja inimeste hirmutamisele üles ehitanud, vaid ka riigikogus esindust omavast EKREst ja erakonna esimehest Mart Helmest.

See ei ole õige aeg õõnsateks demagoogilisteks rünnakuteks ja selliste õnnetuste pealt poliitilise kasu lõikamise püüd on tõlgendatav vaid poliitilise oportunismina. Ükski kõveramuutus valimistevahelisel erakondade toetusküsitlusel ei õigusta põhimõttelagedust.

Terrorirünnakud Nice’is, Pariisis ja Brüsselis on pakkunud ridamisi mõtlemiskohti Euroopa ametkondadele, kes vastutavad sisejulgeoleku eest. Tehtud vigadest tuleb edaspidi õppida. See kehtib ka Eesti välisministeeriumi kohta, mille esindajad saatsid avalikkusele Nice’i rünnaku järel pikalt mitmetimõistetavaid sõnumeid.

Seotud lood
19.07.2016 21.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto