Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
20.07.2016
Eesti Eesti lühiuudised Viga saanud eestlased olid terrori vastu kindlustatud Male Mälumäng Dilbert Horoskoop IRLi eestseisuse liige: erakond on pankrotiolukorras (2) Hilda Vaike imeline teekond Eestisse (1) Riigipea andis olümpialastele kaasa innustavad sõnad Võrumaal skulptuuri alla jäänud poiss suri Maksuamet kontrollib Lätist alkoholi toojaid Tagakülg 20. augusti lapsed Nice’is viga saanud eesti noormees viibib reanimatsioonis (1) Palju õnne Rõivas: eesistumise korraldamine Brüsselist on loogiline käik PRIA toetuste Pandora laegas (3) Majandus Ikla toidupood suleb viinaralli pärast uksed (20) Tööautoga vanaema külastamine pole töösõit Kruuda: Tere saneerimiskava «sõltumatu ekspertiis» valmis võlausaldajate advokaadibüroos Välismaa ISIS võttis vastutuse rünnaku eest Saksamaal Välismaa lühiuudised Türgi püüab Gülenit USAst kätte saada KOHALIK VAADE: Silmi kinni pigistava Türgi ebaõnnestunud võitlus ISISega Arvamus Juhtkiri: Nice’i tragöödia jõudis meieni (9) Vastukaja: autode erisoodustusmaksust (2) Postimees 1994. aastal: president Meri asupaika hoitakse saladuses Erkki Bahovski: alistumine - heaolu on kindlam kui kunagi varem (10) Verni Leivak: miks on Poolas hambaarsti külastamine oluliselt odavam? (9) Raul Rebane: milline näeb välja Eesti meie tulevase riigipea mõtteis? (1) Päeva karikatuur David R. Young: Kõik taandub võitlusele hea ja kurja vahel (8) Kultuur Proloog Vikerkaarele Sport Spordi lühiuudised Klavani uudis lööb eestlaste jaoks enneolematus suuruses laineid ROK jättis Venemaa sportlased ootele (1) Sugulased Seim ja Taimsoo – suured spordisõbrad igas mõttes Kangert: pigem on olümpiale mõeldes hea, et olen väsinud Tarbija Väike ja valutu vahend rasedusest hoidumiseks Tartu Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu Emajõe-äärsed uued sillad kaovad võssa (1) Turu tänava kurvi kerkib kurvikas ärimaja Tudeng uuris küünesalongide ohtusid Näitlejad vestavad loo kunstinäituse keskel (3) Keskkonnainspektor peab olema valmis nii sõimuks kui pisarateks Raul Must annab Rioks vormile viimast lihvi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vallajuhid otsivad rohtu omavalitsuste sundliitmise vastu

2 min lugemist
FOTO: Pm

Kambja, Luunja, Nõo, Ülenurme, Pala, Rakke, Illuka ja Vaivara valla juhid on tellinud advokaadibüroost Varul analüüsi haldusreformi seaduse kohta, sest nad kahtlevad, kas see on ikkagi põhiseadusega kooskõlas. Analüüs on töös ning selle tulemused peaksid selguma augusti alguses.

Luunja vallavanem Aare Anderson selgitas, et analüüsi on tarvis seaduse klausli kohta, mis puudutab omavalitsuste sunniviisilist liitmist, ning praegu on viimane aeg seda uurida, sest juba sügisel hakatakse seaduse ellu viimiseks astuma konkreetseid samme.

«Praeguse seadusega soovib riik omavalitsustasandit oma tahtmist mööda muuta. See riivab tugevalt omavalitsuste autonoomiat, mis on nii rahvusvahelise kui ka riigisisese õigusega rangelt paigas,» selgitas Anderson.

Kambja vallavanem Ivar Tedrema täiendas, et haldusreformi ei tohiks mingil juhul sunniviisiliselt ellu viia. «Igasugune sund omavalitsuste suhtes on põhiseadusevastane. Ka on see vastuolus Euroopa kohaliku omavalitsuse hartaga, mille Eesti Vabariik on ratifitseerinud,» märkis ta.

Analüüsiga püütakse juhtida riigi tähelepanu aukudele haldusreformi seaduses. Aare Anderson lisas, et analüüs telliti eelkõige selleks, et hiljem, mil omavalitsuste sundliitmine peaks algama, ei tekiks küsitavusi ja pikki kohtuvaidlusi.

Veel arvas Anderson, et haldusreformis sätestatud omavalitsuse elanike miinimumarv pole piisav reformi edukaks ellu viimiseks.

«Praegu püütakse terve Eesti omavalitsused suruda ühte raami, mida mõõdetakse elanike arvuga. Paraku ei taga viis tuhat elanikku omavalitsuse pädevust. Meil on praegugi sääraseid omavalitsusi, kus on isegi enam kui 11 000 elanikku, ning ikkagi ei ole tegemist hästi hakkama saavate haldusüksustega,» märkis Luunja vallavanem.

Tema sõnutsi peaks reformi ellu viimisel lähtuma tekkiva valla suutlikkusest. «Arvesse peaks võtma lisaks rahvaarvule muidki kriteeriume. Näiteks elanike rahulolu, rännet, investeeringuid, suutlikkust pakkuda kooli- ja lasteaiakohti ning hoida teid korras,» sõnas Anderson.

Tema arvates ei olegi tarvis seaduse teksti kirjutada konkreetseid näitajaid, mille alusel omavalitsusi liita, kuid need saab lisada alamdokumentidesse.

«Teisteski Eesti seadustes on välja töötatud madalamad regulatsioonid, millele on seaduses viidatud. Avaliku halduse minister saab kinnitada asjatundjate välja töötatud kriteeriume, mille alusel hinnatakse omavalitsuse võimekust,» pakkus Luunja vallavanem välja ühe lahenduse olukorra parandamiseks.

Seda, millise järelduseni Varuli büroo juristid jõuavad, Aare Anderson prognoosida ei osanud. Ta kinnitas, et analüüsist on huvitatud väga paljud omavalitsused, kes ei olnud selle algatamise juures.

Ta selgitas, et pole avalikustatud neid uuringuid, mis praeguse haldusreformi sünnitasid, kuid rahval on neid kindlasti vaja teada.

Isegi juhul, kui Varuli büroo juristide analüüs loeb haldusreformi seaduse õiguslikuks, saavad analüüsi tulemusena avalikkusele selgeks selle loomise tagamaad.
-----------------

Haldusreform

•    Omavalitsusüksuse miinimumsuurus 5000 elanikku, eelistatud suurus 11 000 elanikku.

•    1. oktoobriks peavad kõik omavalitsused olema alustanud ühinemisläbirääkimisi.

•    1. jaanuariks 2017 peavad omavalitsuste ühinemissoovid olema esitatud maavanemale.

•    Tuleva aasta 15. veebruaril alustab vabariigi valitsus nende omavalitsuste sundliitmist, kes pole sobiva suurusega haldusüksuse loomiseks vabatahtlikult liitunud.

Seotud lood
    19.07.2016 21.07.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto