R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Priit Rohumaa: Uus-Meremaa ehk õpetajate palgast teisel pool planeeti

Priit Rohumaa
, TTÜ doktorant
Priit Rohumaa: Uus-Meremaa ehk õpetajate palgast teisel pool planeeti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Priit Rohumaa.
Priit Rohumaa. Foto: Mihkel Maripuu

Me ei väsi kodumaal õpetajate palga üle arutlemast. Vähe on vist inimesi, kes vaidleksid vastu, et õpetajad on ühiskonna arengu seisukohalt üliolulised. Nõustume ju sisimas kõik, et õpetajatele tuleb nende raske töö eest väärilist palka maksta. Sedasi saame järjest paremaid õpetajaid ja veel paremaid noori kodanikke.

Täna ei taha kirjutada sellest, miks unistab päris suur hulk Lõuna-Aafrika inimesi õpetajaks saamisest. Õpetajad on seal suure au sees ja hästi tasustatud. Tahan kirjutada, milline on keskmise õpetaja palk meist umbes 17 500 kilomeetri kaugusel Uus-Meremaal.

Seitsme maa ja mere taga on elu nagu muinasjutus. Kogu riik ja riigikorraldus on mitmes mõttes nagu maapealne paradiis. Nii hästi korraldatud ühiskonda, nii õnnelikke teenindajaid, eluga rahulolevaid kodanikke ja hästi toimivat majandust pole mina oma ümbermaailma reisil peaaegu kuskil kohanud.

Elades üle kuu aja Uus-Meremaa eri linnades ja kohtudes kohalike inimestega, tuli ikka ja jälle jutuks nende haridussüsteem. Nad on päris ausalt väga rahul sellega, kuidas see toimib. Kui keegi kiidab oma riigi haridussüsteemi, siis on esimene mõte – see on järelikult tasuta. Kuidas muidu saaks üks kodanik rahul olla? Eelmistes riikides, kus käisime (LAV, Tšiili, Argentina jne), oli see üliaktuaalne tänavarahutuste teema. Selgus aga, et sugugi mitte täiesti tasuta, sest ülikoolid on tasulised.

Rahulolu tuleb hoopis sellest, et õpetajate tase on väga hea, nende motivatsioon kõrge ja mis meie meelest kõige olulisem – õpetajad on oma eluga rahul ja tõesõna õnnelikud (vähemalt nii selgus mitmel kodumajutusel õpetajatest perekondade juures). Õpetajate perede jõukust on näha, kui vaadata, missugused on nende elamised ja mida nad endale lubada saavad.

Rahanumbritest peame samuti rääkima. Uus-Meremaa keskmine palk on kõrge, palgad on terves riigis kõrged. Kõik on siin kallis, meie mõistes kohati pööraselt kallis. Uus-Meremaa keskmine kuu brutopalk 2015. aasta andmetel oli 1600 eurot (maksud moodustavad sellest ligi 25 protsenti), meil Eestis samal ajal napilt üle 1000 euro.

Uus-Meremaa õpetajate kinnitusel on nende keskmine bruto kuupalk ligi 4500 eurot (millest puhtalt kätte 3300 eurot) ehk peaaegu kolm riigi keskmist palka. Meil kodumaal on õpetajate keskmine palk õige napilt üle keskmise palga.

Äkki ei räägiks alati suurtest eelarvekuludest – räägiks strateegiliselt olulisest investeeringust. Kas pole vähemalt huvitav mõelda, milline oleks meie riik siis, kui prooviksime oma väheseid rahalisi vahendeid investeerida oma tähtsamatesse ajudesse – headesse õpetajatesse?

Märksõnad
Tagasi üles