Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.07.2016
Eesti Uus müügikeeld ei kipu kehtima lk3 eesti lühiuudised Mälumäng lk 3 uudised Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Esikülg 22. juuli Tagakülg Rändurihingega Martin Leppik näeb oma tulevikku Eestis Kurikuulus seenekaupmees ründas Tallinna keskturul inimesi Trump: USA ei pruugi tulla Balti riikidele appi Terava keelega Meelis Lahtveed meelitatakse poliitikasse (2) Bravuurikad aserid ajasid narkoäri Mustamäe söögikohast (1) Majandus Külalistel puhkus, kohalikel kibe tööaeg Majanduse lühiuudised Suvine suurüritus võib piirkonda tuua miljoneid eurosid lisatulu (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 22.07 Kert Valdaru: kuni Süürias rahu ei saabu, peab Euroopa valmis olema uueks rändesurveks Rändekriis pole kaugeltki läbi Türgi ja tema 2,7 miljonit külalist Arvamus Ivan Makarov: venelaste noaotsaga otsimine mööda kulka saia (10) Peeter Langovitsi tagasivaade: raekoda sai uue tornikiivri Ene Pajula: mammi hulbib keelemerel (6) Garri Raagmaa: kas eliit hoolib oma rahvast? Mis kuradi eliit see on! (36) Liis Kängsepp: ausalt, ma ei ole pätt (14) Postimees 1996. aastal: Tallinna abilinnapea sõitis end surnuks Juhtkiri: Trumpi teine tulemine (2) Päeva karikatuur Sport Seimil olümpial üks konkurent vähem Spordi lühiuudised Klavani üleminek – Põhja-Euroopa mõistes ülikõva Täpsed penaltid tõid Kaljule suure võidu Spordikohtu otsus mattis venelased lõplikult Tarbija Hiiumaa - ilma spaadeta kuurort Tartu Konservitehased palkasid kurgi pärast abiväge Lõhatud Kivisild jättis jälje kunsti Herilased õgivad marju ja sunnivad striptiisi tegema (1) Avatud taludes kohtab eksootikat ja traditsioone Väärikas jahiloss ootab uut peremeest Lamba- ja kitsekasvatajate parim sõber Kunstnik kutsus kolleegid oma koduaeda flirtima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: raekoda sai uue tornikiivri

2 min lugemist
Raekoja tornikiivri vahetamine 1996. aastal FOTO: Peeter Langovits

Tuulevaikne ja päikeseline hommik 25. juulil 1996 oli ekspertide meelest igati sobilik, et asendada Tallinna raekoja vana tornikiiver uuega. Varakult olid kohal töömehed ja Pekkaniska autokraana.

Raekoja ees ootasid tõstmist torni uued osad. Osa Raekoja platsist ning Vanaturu kael suleti liikumiseks. Seda erakordset tegevust jälgis terve päeva hulgaliselt uudistajaid nii ohutuslintide taga, akendel kui ka välikohvikutes. Torni tõstmist oli hästi näha ka mujal südalinnas, pakkudes nii ka turistidele omapärase elamuse.

Tornikiivri vahetuse peatöövõtja oli AS Stinger, Voldemar Metsalliku juhtimisel. Aleksander Danil, torni ülestõstmise ja kokkuliitmise projekti autor projektibüroost Sille, jälgis hoolega kogu töötsüklit ning ilmastikuolusid.

Kiivri puitkarkassi valmistasid töömehed Järvamaalt Albu vallast.

Kolme torniosa kokkumonteerimine, vaskplekiga ning tinaplaatidega katmine toimus rahva silme all Raekoja platsil. Tõstmise ettevalmistust alustati juba eelnevatel päevadel. Uus kiivritipp tõsteti veel maa peal tornikiivri keskmisele osale ning selle teravikule kinnitati Harry Jõemehe valmistatud ülekullatud tornitipumuna. Seejärel pandi paika vasesepa Vello Rooveeru valmistatud Vana Toomas, mis oli osaliselt õhukese lehtkullaga kaetud ja mille tuulelipul säras aastaarv 1996. Nii jäi tõstmist ootama kaks torniosa.

Kella kümneks oli raekoja ette edukalt torni uute osade kõrvale alla tõstetud vana, ajahambast puretud torni ülaosa, mis 1952. aastal paigaldati 1944. aasta märtsipommitamisel põlenud raekoja tornikiivri asemele. Vana tuulelipp viidi hoiule raekoja kodanikesaali, kus selgus, et aastatega oli Vana Toomas vahipostil kaotanud oma mõõga.

Uudistajate silme all jätkusid ettevalmistused nii platsil kui ka tornis raekoja uue torniosa paigaldamiseks. Pärastlõunal tuul pisut tugevnes, kuid võimaldas veel töid jätkata. Kui esimene blokk oli edukalt paigas ja kinnitatud, võeti ette ka Vana Toomasega tipuosa.

Vahetult enne kiivri kõrgustesse jõudmist pidi Rooveer pesema kombekohaselt ka Vana Toomase varbaid viinaga «Old Thomas». Kella 19.10 ja 19.30 vahel tõstis Pekkaniska uue tornikiivri paika. 23,5 meetri kõrgune tornikiiver kaalus kokku 8 tonni ning oli kujult enam algupärase tornikiivri moodi ja vastupidavama konstruktsiooniga kui 1952. aastal paigaldatud. Linn kulutus töödele kokku 1,8 miljonit krooni.

Seotud lood
21.07.2016 23.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto