Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.07.2016
Eesti Setod lõhkise küna ees Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Lähetused Uus-Meremaast Helsingi ja Riiani Horoskoop Ossinovski: sissetulekute ebavõrdsus pidurdab riigi arengut (1) Tagakülg Eesti loob Lääne-Euroopasse oma andmekeskuse Eesti lühiuudised Pärnumaal jäi puulatva kinni nelja reisijaga kuumaõhupall Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Majandus Tallinna kooliarendajate «kärgpere» Välismaa Õuduste öö korraldaja motiiv pole selge (1) Poola noorsugu elab liberaalselt ja valib konservatiivselt Obama kritiseeris Trumpi avaldust PiSi preestri peale ei hakanud isegi paavsti hammas Püstol, matšeete ja kirves – ründajad vahendeid ei vali Välismaa lühiuudised Taliban ja ISIS õiendavad Afganistanis arveid (1) Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Arvamus Hardo Pajula: perevägivald tšehhi moodi (17) Madis Vasser: «Pokemon Go» – 21. sajandi margikogumine? Gert Siniloo: sotside kustuv täht (3) Juhtkiri: muutunud maailm (2) Postimees 1914. aastal: Skandinavia tunneli-eelnõu Stefano Braghiroli: Türgi riigipöördekatse ja «demokraatlikud» puhastused Päeva karikatuur Kultuur Tommy Cash šokeerib ja vaimustab Kui lapsikud on lootused... Sport Spordi lühiuudised Neljapaat Rio eel õigel kursil tagasi Venemaale halastati taas (19) Eestlased tegid MMil pea puhta töö Neli aastat, kolm triumfi: Chris Froome'i valitsusaeg kestab Tasavägised mängud kaotanud noortekoondise hädad viivad Audenteseni Tarbija Milline rattahoidja sobib kontoriinimestele? Tartu Perenaine loomadele: ma armastan teid! Just nagu uus rahvuspüha Talus varbad sõnnikuseks ja – ooperisse Viinaköögi tööliste majas käib jälle töö Tänavu suvel pill ei mürtsu Unistus vahetusaastast viis Põltsamaa neiu Indoneesiasse õppima (1) Sportlohe lennutamine treenib keha ja pakub naudingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gert Siniloo: sotside kustuv täht

2 min lugemist
Gert Siniloo. FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

See oli umbes kaks aastat tagasi, mil Itaalia peaminister Matteo Renzi pidas Euroopa Parlamendis kõne. Sealt läks lendu mõte: «Euroopa tehtud selfie näitaks väsinud nägu». Renzile, kes oli selleks ajaks valitsusjuhina töötanud napilt neli kuud, aplodeeriti ovatsioonidega.

Nüüd ei meenu see kõne eriti kellelegi. Itaalia on rändekriisi keskmes ning majandusprobleemid pole leevenenud, pigem vastupidi. Lisaks on Brexit andnud hoogu juurde pikka aega katlas podisenud murele Itaalia pankades.

Renzi peab pangad päästma, ent selleks erainvestorite raha kaasamine tähendaks poliitilist enesetappu. Valitsusel seisab sügisel ees ka rahvahääletus põhiseadusreformi üle, mille läbikukkumise korral on Renzi lubanud lahkuda. Ta asendataks kiiresti, ent tõenäoliselt mitte erakonnakaaslasega. Mehe suurimaks rivaaliks on tõusnud hoopis Viie Tähe Liikumise (M5S) üks liidreid, kelle populistlik platvorm on suunatud establishment’i vastu.

Populistide tõus on Euroopas praegu üleüldine, ent Renzi nõrkus peegeldab ka midagi muud, nimelt vasakpoolsete peavooluerakondade raskusi. Tõsi, Renzi Demokraatlik Partei pole siinkohal parim näide, sest tegu on jätkuvalt riigi populaarseima erakonnaga. Ent see võib peagi muutuda: M5S on küsitlustes tihedalt nende kannul.

See-eest on näiteid sotside kustumisest küllaga. Vahest markantseim neist on Saksamaa sotsiaaldemokraadid (SPD), kes on küll valitsuskoalitsioonis, kuid ei suuda küsitlustes koguda enam kui 25 protsenti, jäädes pikalt alla Angela Merkeli konservatiividele. Veel kehvemini läheb Kreeka PASOKil: nende poliitikat toetab vaid kuus protsenti valijaist, ehkki veel mõne aasta eest juhiti valitsust.

Sotside seis pole rõõmustav ka Austrias, kus SPÖ-le kuulub küll kantslerikoht, ent populaarseim erakond on hoopis parempopulistlik FPÖ, ja seda väikeste kõikumistega juba üle kahe aasta järjest. Ilmekad olid sealjuures viimased presidendivalimised, kus sotside kandidaat teise vooru ei jõudnudki.

Ning ka meil Eestis ei ole sotsiaaldemokraadid suutnud saavutada head valimistulemust, ehkki kohati on nad vaheküsitlustes olnud lausa populaarseim erakond.

Muidugi mängib igas riigis rolli kohalik poliitika, ajalugu, inimsuhted ja palju muud, ent see ei murra üldist trendi. Vasakpoolsetel on järjest keerulisem oma valijaid kõnetada, vähemasti sel määral, mis viiks nad valimisvõiduni. Tihti on raske aduda, millise programmi eest parteid nagu SPD või PASOK seisavad, kui kärped tabavad haridust, tervishoidu või sotsiaalseid tagatisi – valdkondi, mille eest needsamad parteid on ajalooliselt võidelnud.

Ma olen kaugel väitmast, et peavoolu sotsiaaldemokraatia on maha maetud. Küll aga peavad vasakpoolsed muutuvas maailmas, kust traditsiooniline töölisklass on kadunud, tulema välja värskete ideedega. Renzit parafraseerides: Euroopa sotside selfie on väsinud näoga.

Seotud lood
23.07.2016 26.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto