Sisukord
Arvamus
Postimees
25.07.2016
Eesti Setod lõhkise küna ees Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Lähetused Uus-Meremaast Helsingi ja Riiani Horoskoop Ossinovski: sissetulekute ebavõrdsus pidurdab riigi arengut (1) Tagakülg Eesti loob Lääne-Euroopasse oma andmekeskuse Eesti lühiuudised Pärnumaal jäi puulatva kinni nelja reisijaga kuumaõhupall Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Majandus Tallinna kooliarendajate «kärgpere» Välismaa Õuduste öö korraldaja motiiv pole selge (1) Poola noorsugu elab liberaalselt ja valib konservatiivselt Obama kritiseeris Trumpi avaldust PiSi preestri peale ei hakanud isegi paavsti hammas Püstol, matšeete ja kirves – ründajad vahendeid ei vali Välismaa lühiuudised Taliban ja ISIS õiendavad Afganistanis arveid (1) Nädal pärast rünnakut: mõistan, et ma pole kunagi viibinud surmapaigale lähemal Nice'is viga saanud eesti noormehe tervis on paranenud (3) Arvamus Hardo Pajula: perevägivald tšehhi moodi (17) Madis Vasser: «Pokemon Go» – 21. sajandi margikogumine? Gert Siniloo: sotside kustuv täht (3) Juhtkiri: muutunud maailm (2) Postimees 1914. aastal: Skandinavia tunneli-eelnõu Stefano Braghiroli: Türgi riigipöördekatse ja «demokraatlikud» puhastused Päeva karikatuur Kultuur Tommy Cash šokeerib ja vaimustab Kui lapsikud on lootused... Sport Spordi lühiuudised Neljapaat Rio eel õigel kursil tagasi Venemaale halastati taas (19) Eestlased tegid MMil pea puhta töö Neli aastat, kolm triumfi: Chris Froome'i valitsusaeg kestab Tasavägised mängud kaotanud noortekoondise hädad viivad Audenteseni Tarbija Milline rattahoidja sobib kontoriinimestele? Tartu Perenaine loomadele: ma armastan teid! Just nagu uus rahvuspüha Talus varbad sõnnikuseks ja – ooperisse Viinaköögi tööliste majas käib jälle töö Tänavu suvel pill ei mürtsu Unistus vahetusaastast viis Põltsamaa neiu Indoneesiasse õppima (1) Sportlohe lennutamine treenib keha ja pakub naudingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Stefano Braghiroli: Türgi riigipöördekatse ja «demokraatlikud» puhastused

4 min lugemist
Stefano Braghiroli FOTO: Erakogu

Reedeöine riigipöördekatse, mis tõmbas kogu maailma tähelepanu Türgi sündmustele, ei olnud selles riigis midagi eriliselt uut ega isegi – olukorda arvestades – ennustamatut, kirjutab Tartu Ülikooli lektor Stefano Braghiroli.

Tellijale Tellijale

Ühiskonnas valitseb alates 1980. aastatest kõige tugevam poliitiline ja sotsiaalne lõhe, ilmalikkus aga, mis on olnud üks Atatürki loodud vabariigi alustalasid, on sattunud aina suuremasse ohtu.

Traditsiooniliselt on Türgi relvajõud, Atatürki pärandi kõige silmatorkavam osa, pidanud ennast vabariigi stabiilsuse ja kemalistliku riigikorra (mis muu hulgas tähendab sekularismi ja reformismi) loomupäraseks garandiks, kel on õigus – otsekui omamoodi relvastatud konstitutsioonikohtuna – vahetult sekkuda riigi poliitikaellu, kui religiooni tähtsus poliitikas või ka lihtsalt poliitiline ebastabiilsus saavutab ohtlikult kõrge taseme. Nii juhtus 1960., 1971., 1980., 1993. ja 1997. (küll sõjalise jõu kasutamise vajaduseta) aastal.

23.07.2016 26.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto