L, 1.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viinaköögi tööliste majas käib jälle töö

Vilja Kohler
, Tartu Postimees
Viinaköögi tööliste majas käib jälle töö
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sihtasutuse Luke Mõis juhataja Gea Järvela ütles, et hiljuti uue katuse 
alla saanud viinaköögi tööliste maja alumisele korrusele tuleb tulevikus 
käsitöökoda, ülemisel korrusel saavad külalised näiteks üht-teist õppida 
töötubades või süüa.
Sihtasutuse Luke Mõis juhataja Gea Järvela ütles, et hiljuti uue katuse alla saanud viinaköögi tööliste maja alumisele korrusele tuleb tulevikus käsitöökoda, ülemisel korrusel saavad külalised näiteks üht-teist õppida töötubades või süüa. Foto: Sille Annuk

Täie hooga töötanud viinaköögid kosutasid Eesti mõisnikke ning mõisaid kõvasti 18. sajandi lõpus, 19. sajandi alguses. Naljaga pooleks võib öelda, et nüüd tahab Nõo lähistel asuvat Luke mõisat taastav-edendav sihtasutus oma viinaköögi jäänused jälle raha teenima panna.

«Kui selle mõttega välja tulin, hakati siin rääkima, et Gea on püstihull – tahab kokkukukkuvat hoonet taastada,» muigas sihtasutuse Luke Mõis juhataja Gea Järvela. «Aga kui me laseme sel hoonel kokku kukkuda, siis on see jäädavalt kadunud, mitte keegi ei ehita tänapäeval enam selliseid maju.»

Kõnealune hoone on suure mõisapargi servas asunud viinaköögi tööliste maja. Viinaköök ja paljud teisedki Luke mõisa hooned hävisid viimase sõja lõpus. Pärast sõda olid majakeses mõned korteripugerikud, viimased paarkümmend aastat seisis koht tühjana ja lagunes.

Tagasi üles