Sisukord
Arter
Postimees
30.07.2016
Eesti Mälumäng Michali arvates tuleb asenduslaevad igal juhul võtta (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Punaste busside pealik Veel üks Padar Ruhnust kainerisse viidud poepidaja ütleb, et saatan sai temast jagu Viljandi folk paneb linna kultuurist kihama (1) Eesti kaevudes elavad nähtamatud vaenlased (1) Majandus Majanduse lühiuudised Punaste busside pealik Kiiremini? Kõrgemale? Kaugemale? (2) Välismaa 21. sajandi märter Välismaa lühiuudised 30.07 Alkohol lammutab India ühiskonda Möödub 50 aastat USA esimesest massitulistamisest Kastid pole Indiast kadunud Arvamus Postimees 1996. aastal: Edgar Savisaar ei ole kättemaksuhimuline Veel üks Padar Punaste busside pealik Õiglane marionett 21. sajandi märter Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: praktiline variant (2) Juhtkiri: Eesti vaadatuna läbi statistikaprisma Sport Õiglane marionett Vehklemine - duellide keelamisest Eesti medalimasinani Igivana küsimus – kes vastutab korvpallinoorte kehvade tulemuste eest? (1) Kalju tõestas, et neil on kordusmängus võimalus Arter Ideaalmehe valem Restoranid julgetele Vene sõjalaeva saladus ehk laevahukk Kadrioru rannas (3) Klaas veini korki eemaldamata ehk Lõpeta joomine, hakka maitsma Nii me elasime. Kas mäletate? Eesti kunsti esirebel Sandra Jõgeva: keegi pole mulle maksnud selle eest, et ma käituks korralikult! (4) Aja märk: festivalilavad on vallutanud DJd Anu Saagim: tee tööd ilusalt Klassikat Postitee äärest Personaaltreener «Miss Kõhulihas» (3) Geopeitusest Pokemonideni – USA sõjavägi tõi rahva tänavatele mängima Ketsid nurka – aitab küll. Mis põhjusel? «Kui meist kuulda pole, siis on töö hästi tehtud!» Prantslane proovib Lõuna-Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ketsid nurka – aitab küll. Mis põhjusel?

8 min lugemist
Spordist loobunud endine kahevõistleja Allar Levandi (vasakult) ja endine maantee­rattur Jaan Kirsipuu on tulnud kolm suve tagasi oma silmaga uurima, kuidas läheb Eesti stabiilseimal tippratturil Tanel Kangertil. FOTO: Mihkel Maripuu

Pole kahtlustki, et järgmise kuu Rio suveolümpia tähistab mitme Eesti tippsportlase karjääri lõppu. Aga tegurid, mis sunnivad joone alla tõmbama, on enamasti äärmiselt erinevad. Kas teate, mille tõttu on lõpetanud senised Eesti olümpiaatleedid?

Tellijale Tellijale

Sinna on kümme aastat tagasi, kui Jaan Kirsipuu tundis – just nii ta seda mäletab –, et tal on saanud kõrini. Tipptasemel rattasõidust nimelt. Ta oli kuraditosin aastat teeninud Prantsusmaal leiba elukutselise võidusõitjana, saanud üle ilma tuntuks oma terava lõpuspurdiga. Proffide leeris teenis ta kokku rohkem kui 130 esikohta, sealhulgas võitis neli etappi legendaarsel Tour de France’il ja ühe Vueltal, Hispaania velotuuril.

Aga lõpuks, 37-aastasena, tundis Kirsipuu, et enam ei jõua. «Mitte füüsiliselt, vaid psühholoogiliselt,» meenutab ta. Sedasi küpseski otsus, et lõpetab karjääri ära.

Kuigi Kirsipuu tegi amatööri koormustega trenni veel aastaid edasi ning pääses koguni mitmesse Aasia profimeeskonda, ei pidanud ta ennast enam tippsportlaseks. Nüüdki, kui vanust juba 47 – ja kaalu võrreldes parimate päevadega kümme kilo rohkem –, võib teda kohata Eesti rattavõistlustel.

Kirsipuu on ühes mõttes tüüpiline Eesti tippsportlane: ta lõpetas karjääri, sest ind sai lihtsalt otsa ja sport ei pakkunud enam naudingut. Sama põhjus, nagu selgub maailmasuure audiitorettevõtte PricewaterhouseCoopers juhtivkonsultandi Tarmo Meresmaa kevadel kaitstud magistritööst, on olnud tippspordiga lõpparve tegemisel otsustav ligi pooltel sportlastel, kes on esindanud taasiseseisvunud Eestit olümpiamängudel.

29.07.2016 01.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto