Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.07.2016
Eesti Mälumäng Kaitseväelased lähevad Daeshi-vastasele missioonile (19) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne esikülg 2907 I osa Kohus ei lubanud Edgar Savisaart tagasi linnapea ametisse (1) Parvlaev Leiger tegi Marmara merel proovisõitu Muposse kandideerinud luuraja avaldas oma variidentiteedi (3) Uue Eesti brändi märksõna on «teerajaja» Peagi otsustatakse mobiilsete kiiruskaamerate kasutamine (1) Tallinna vetelpäästjad võtsid eile Pirita rannal mõõtu Kuu aja pärast üritab riigikogu presidendi ära valida Sester keeraks rahakraanid kinni (4) Majandus Eesti suhtub võlakirjade emiteerimisse leigelt Pool eurotsooni riigivõlakirjadest on negatiivse intressiga Välismaa Merkel lubas jääda truuks avatud uste poliitikale (1) Nigeeria pahalastest superkangelased Vahistamised ja vallandamised Türgis Välismaa lühiuudised 29.07 Boko Haramist on järele jäänud vaid kari bandiite Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome viisataotlejate järjekord (1) Mailis Repsi vastus Jaak Uibu pöördumisele: kolm sammu, mille presidendina astuksin (11) Postimees 1944. aastal: Moskva komisjon Normandias Andrus Karnau: milleks Tallinna Sadamale varulaev, kui neli uut alust on ehitamisel? (16) Juhtkiri: Clinton Trumpi vastu Neeme Korv: maailm ei lähe katki (2) Päeva karikatuur Jelena Skulskaja: mida õpetavad terroristid Kaire Uusen: kaks kavalat viisi liiklusraevu vähendada (3) Kultuur Ikka hoogsalt ja kirglikult – minu sõber Ervin Sport Spordi lühiuudised Täpsus ja maksimaalne kiirus Klavan kinnitas Kloppi tunnustavaid sõnu Vastuoluline reegel nr 40 võib olümpial suure jama kaela tuua (1) Tõstmine – pingeline heitlus lava taga ja võimsad sooritused Tartu Linnaujulas on kaks last sattunud uppumisohtu Annelinlastel tuleb Saare tiigi ääres ka edaspidi nina kirtsutada Vallandatud direktor: kooli ei võetud nägemispuudeta lapsi Viinauimas pidulised virutavad toole ja laudu. Kord viisid isegi prill-laua ära (1) Galerii: Jõgevatreff kogub hoogu Peetri turu tiigist ei tulnud lagedale midagi kriminaalset Teatri orkester teeb proove tantsulise muusikaga Muinasjutu abil matemaatika selgeks (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: maailm ei lähe katki

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Kui ma esimest korda personaalarvuti vanematekoju Muhumaale vedasin, oli sellest kastist elevust kogu õhtuks. Küllap umbes samamoodi kui siis, kui petrooleumilambiga harjunud silm nägi koduses toas elektrivalgust. Võtsin telefonipistiku seinal lahti, ühendasin kaks traati modemiga ja pärast pikka pusimist õnnestus ka modemi abil internetti minna.

Üleilmne võrk oli alles lapsekingades, pilt lihtsake, ei mingeid videolahendusi ega animatsioone. Avanesid mõned koduleheküljed, teiste seas vabariigi presidendi kantselei lehekülg. Kirjutasime kamba peale e-kirja. Oli detsember ning soovisime president Lennart Merile oma pere poolt ilusat aastavahetust.

Üks, kes tol korral ja mõnikord hiljem, kui talle midagi arvutist näitasin, kahe käega vehkima hakkas, oli vanaema. «Ma ei taha sellest midagi teada,» ütles ta. Kuid midagi ta ikka nägi, nii toona kui ka edaspidi. Seda, kuidas arvutiga tööd tehti, pilte vaadati. Sedagi, kuidas juba mõne aasta pärast oli suure ja raske monitori ning kandilise kasti asemel lapselapse seljakotti mahtuv sülearvuti.

Usun, et mõistan vanaema päris hästi. Lihtsalt öeldes pelgas ta küllap, et maailm läheb justkui katki. Elukogenud inimesena tajus ta muutuvat tegelikkust ning kergem oli sellest mööda vaadata. Sellest on möödas üle 20 aasta. Arvuti on kolinud mobiiltelefoni kujul taskusse ja meil on järjekordselt uus märksõna – liitreaalsus. Ei midagi uut, üks üleilmne arvutimäng, «Pokémon Go», on toonud tehnoloogia lihtsalt massidesse.

Milliseid ilmaimesid me veel näha saame? Kileekraani auto tagaakna ees, millest laps näeb karjamaad, kus lehmade asemel söövad saurused, või metsa, millest kõnnib välja tiiger? Kui keegi jaapanlane olla soovinud abielluda täispuhutava kumminaisega, siis miks ei võiks liitu astuda virtuaalse kaaslasega, kes elab samas reaalsuses?

Ühel hetkel me leiame, et vehime kätega: maailm on katki. Hea küll, need olid äärmuslikud näited, aga me lihtsalt võib-olla ei taha kõigega kaasa minna. Lastega on asjalood hoopis teisiti. Nad arenevad meie muutuvas maailmas. Liitreaalsus on jällegi üks uus põnev võimalus. Muide, kas te teadsite, et Kalevi jõulupakkidele on juba kaks aastat trükitud kood, mille kaudu kargab nutitelefoni vahendusel teie elamisse virtuaalne päkapikk, kellega on võimalik ühispilte teha?

Viimastel nädalatel kuuleme seoses «Pokémon Goga» tihti fraasi «uus hullus». Ei ole siin mingit hullust. Mõni «hull» leiab endale uue sõltuvust tekitava ajaviite. Ülejäänud elavad oma elu edasi, isegi kui uue vidina ära proovivad. Või saavad osa mõnest praktilisest lahendusest, mida liitreaalsuse kasutamine pakub.

Maailm ei lähe tehnoloogia arengu tõttu katki. Katki teevad selle inimesed. Tehnoloogia võib olla tõhus tööriist, aga igast tööriistast võib võimuahnetes kätes saada relv.

Seotud lood
    28.07.2016 30.07.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto