Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.07.2016
Eesti Mälumäng Kaitseväelased lähevad Daeshi-vastasele missioonile (19) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne esikülg 2907 I osa Kohus ei lubanud Edgar Savisaart tagasi linnapea ametisse (1) Parvlaev Leiger tegi Marmara merel proovisõitu Muposse kandideerinud luuraja avaldas oma variidentiteedi (3) Uue Eesti brändi märksõna on «teerajaja» Peagi otsustatakse mobiilsete kiiruskaamerate kasutamine (1) Tallinna vetelpäästjad võtsid eile Pirita rannal mõõtu Kuu aja pärast üritab riigikogu presidendi ära valida Sester keeraks rahakraanid kinni (4) Majandus Eesti suhtub võlakirjade emiteerimisse leigelt Pool eurotsooni riigivõlakirjadest on negatiivse intressiga Välismaa Merkel lubas jääda truuks avatud uste poliitikale (1) Nigeeria pahalastest superkangelased Vahistamised ja vallandamised Türgis Välismaa lühiuudised 29.07 Boko Haramist on järele jäänud vaid kari bandiite Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome viisataotlejate järjekord (1) Mailis Repsi vastus Jaak Uibu pöördumisele: kolm sammu, mille presidendina astuksin (11) Postimees 1944. aastal: Moskva komisjon Normandias Andrus Karnau: milleks Tallinna Sadamale varulaev, kui neli uut alust on ehitamisel? (16) Juhtkiri: Clinton Trumpi vastu Neeme Korv: maailm ei lähe katki (2) Päeva karikatuur Jelena Skulskaja: mida õpetavad terroristid Kaire Uusen: kaks kavalat viisi liiklusraevu vähendada (3) Kultuur Ikka hoogsalt ja kirglikult – minu sõber Ervin Sport Spordi lühiuudised Täpsus ja maksimaalne kiirus Klavan kinnitas Kloppi tunnustavaid sõnu Vastuoluline reegel nr 40 võib olümpial suure jama kaela tuua (1) Tõstmine – pingeline heitlus lava taga ja võimsad sooritused Tartu Linnaujulas on kaks last sattunud uppumisohtu Annelinlastel tuleb Saare tiigi ääres ka edaspidi nina kirtsutada Vallandatud direktor: kooli ei võetud nägemispuudeta lapsi Viinauimas pidulised virutavad toole ja laudu. Kord viisid isegi prill-laua ära (1) Galerii: Jõgevatreff kogub hoogu Peetri turu tiigist ei tulnud lagedale midagi kriminaalset Teatri orkester teeb proove tantsulise muusikaga Muinasjutu abil matemaatika selgeks (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome viisataotlejate järjekord

2 min lugemist
Soome viisa järjekord FOTO: Peeter Langovits

1990. aastate alguses vähendati Nõukogude Liidust väljasõidu piiranguid ja see tõi kaasa plahvatusliku Soome viisade taotluste kasvu nii Eestis, Moskvas kui ka Leningradis. Võimalust vabalt reisida kasutasid eelkõige üliõpilased ja need, kes haiglates või mujal endale tööd leidsid, samuti paljud ettevõtjad, poliitikud ja kultuuriinimesed. Ikka selleks, et uusi teadmisi-kogemusi omandada ja n-ö Eesti asja ajada.

Helsingis Eestit esindanud Kulle Raigi meenutustest loen, et 1988. aastal anti Tallinnas välja 4200 Soome viisat, 1990 aga juba ligi 100 000. Üha kasvav viisataotlejate hulk pani Tallinnas 1990. aasta kevadel Liivalaia tänavale kolinud Soome Vabariigi konsulaadi tööle oma võimete piiril. Vähene töötajate arv ja mahukas andmete töötlemine ilma arvutiteta tõi kaasa pika järjekorja.

1991. aasta suvel oli järjekord juba nii pikaks kasvanud, et pärast olukorra kajastamist Soome ja Eesti pressis käisid kohapeal asja uurimas nii Soome Eduskunna kui ka välisministeeriumi esindajad. Juuli lõpus ootas viisat ligi 5000 inimest. Augustis otsustas Soome valitsus suurendada konsulaartöötajate arvu vastavuses riigi võimalustele ja andmetöötluseks hakati arvuteid kasutama. Abiks oli ka hooajaline tööjõud. Eesti taasiseseisvumise järel taastasid Soome ja Eesti diplomaatilised suhted ning konsulaadist sai Soome suursaatkond Tallinnas, mida asus juhtima ajutise asjurina varem konsulina töötanud Eija Kauppi.

Meie inimesed olid harjunud järjekordadega ja võtsid asja rahulikult. Nii anti rühmadesse jagatud viisataotlejatele järjekorranumbrid ja selle alusel see mass tasapisi edasi nihkus. Aeg-ajalt korraldati nimekirja alusel kohaloleku kontrolli. Kes õigeks ajaks kohale ei ilmunud, langes tahapoole. Seepärast võis muul ajal konsulaadi ees näha lihtsalt toole-taburette numbritega ja üksikuid perede esindajad. Oli tavaline, et seal söödi kaasatoodud toite või tehti ajaviiteks näputööd, mängiti kaarte ja malet. Meeleolu oli rahulik, kuigi seista tuli vahel mitu päeva. Korda pidasid vabatahtlikud ja konsulaadi ukse juures kaks Eesti politseinikku.

Päevas jõudis oma viisataotluse sisse anda umbes sadakond inimest. Paberite menetlemine kestis mitu kuud. Ärireiside ja turismigruppide viisad saadi korda paari nädalaga, erivajadusel veelgi kiiremini. Paraku oli siis asjal ka pahupool. Ärikad kasutasid ära võimalust ja väljaspool konsulaati hakati hangeldama järjekorrakohtadega.

Seotud lood
28.07.2016 30.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto