Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rait Maruste: Türgi õigusriikluse vabalangus

Rait Maruste. FOTO: Mihkel Maripuu

Pärast 15. juuli poliitilist maavärinat on Türgi võimud praktilisi samme ette võtnud suurpuhastused ja arreteerimised armees, avalikus teenistuses, õigussüsteemis ja tsiviilühiskonnas ning üle 130 meediaväljaande sulgemine. Pole märke, et see oleks kõik.

Tellijale Tellijale

Erakorraline olukord pole Euroopa Nõukogu liikmesriikides ennenägematu. Praegu kehtib see näiteks Prantsusmaal. Ometigi pole erilist põhjust sealse demokraatia ja õigusriikluse pärast muret tunda, sest kiiresti seati paika õiguslikud garantiid õigusriikluse põhiprintsiipidest kinnipidamiseks. Türgis on olukord kardinaalselt teine, halvem.

Praeguse õiguskorra aluseks on Türgis dekreet KHK/667, mis kehtestati erakorralise olukorra raames. Uue õigusraamistiku elluviimiseks esitas Türgi Euroopa Nõukogule teate Euroopa inimõiguste konventsiooni kehtivuse peatamisest. Selle võimaluse näeb ette konventsiooni artikkel 15.

30.07.2016 02.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto