Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: praktiline variant

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: ANDRES HAABU/PM

Kõigepealt teen ühe asja selgeks. Ma tean mitutkümmet endist ja praegust Eesti topeltkodanikku. Neist enamik on haritud, tegusad ja Eestile pühendunud. Usun, et tean neid enamasti tänu sellele, et nende sisemine rahvusotsus on langenud igasuguse sunnita juba Eesti kasuks.

Kogu austusega eri elukäikude vastu kaldun ise arvama, et vaid ühe kodakondsuse lubamine on lihtsalt praktiline. Kuigi mõni olukord võib vajada erandeid, näiteks nõukogude aeg väliseestlastele.

Samuti kaldun arvama, et vähegi paiksema inimese kodakondsus võiks olla seotud riigiga, kus ta elab. Eeldusel, et ta püsib eelnevalt seal mõistliku pikkusega aja, valdab kõrgtasemel riigikeelt ja on omandanud kohaliku kodanikukompetentsi.

Mõlema arvamuse põhjus on seesama kodanikukompetents. Ajakirjanikuna, kelle töö on teiste riikide mõtestamine, tajun sageli, et väljast on raske sisemaiseid nüansse aduda. Isegi nende puhul, kus ma loen uudiseid kohalikus keeles, hoian ühendust kohalike allikatega ja käin oludega tutvumas. Ma lohutan end teadmisega, et minu töö ongi selgitus eestlase vaatenurgast. Aga ma ei oleks neile pädev valija. Kindlasti ei saa pädevaks valijaks ka paljalt vereliini pidi.

Nii mõnelgi pool on täheldatud, et välismaal elav kodanik kipub olema isevärki ja valima riigi reaalsust tunnetamata. Näiteks võivad nad esiisade maa poliitika suhtes olla paadunud «rahvusromantikud» ehk piltlikult eeldada, et meie siin kanname igavesti rahvariideid, ratsutame Tori hobusel ja lepime maatõugu lehma nigela toodanguga. USA poolakad valivat Poola puhul ikka tsentrist tuntavalt paremale.

Samuti võib juhtuda, et üks emamaa partei liishaaveldab endale hunniku igavesi hääli sellega, et jagab välismaal rahvuskaaslastele kodakondsusi. Serbia ungarlased jäävad Viktor Orbánile tänulikuks ELi passi eest. Ukraina ungarlased kasutavad seda võimalust tegeliku kodumaa kaitsmisest kõrvalehiilimiseks. Slovakkia keelas oma ungarlaste ohjeldamiseks hiljuti topeltkodakondsuse. Kahtlane, kas Rumeeniat rõõmustas möödunud nädalal neil toimunud Ungari riigi noortefestival. Pärisungarlastele tähendab see väiksemat võimalust Fidesz välja vahetada.

See on põhjus, miks mõni riik on kodakondsuse valimisõigusest lahti sidunud. Näiteks Iirimaa laseb hääletada vaid kodumaal elajatel. Vältimaks, et kümnendeid innukalt IRAd rahastanud Bostoni iirlased valiksid romantilistel põhjustel Dublinis võimule kahtlase salongikõlblikkusega Sinn Féini. Selline lahtisidumine tähendab aga nii riigile kui ka kodanikele parajat lisabürokraatiat.

Mind häirib ka küsimus, kas kolmandates riikides juhtuvate halbade sündmuste korral pole mitme riigi konsulaarteenistuste töölepanek mitte raiskamine ja segaduse külvamine? Või kas näiteks verejärgne Eesti ja sünnijärgne Vene kodanik saaks parimagi soovi korral olla mõlemale isamaale lõpuni truu?

Seotud lood
    26.02.2020 27.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto