Sisukord
Arvamus
Postimees
30.07.2016
Eesti Mälumäng Michali arvates tuleb asenduslaevad igal juhul võtta (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Punaste busside pealik Veel üks Padar Ruhnust kainerisse viidud poepidaja ütleb, et saatan sai temast jagu Viljandi folk paneb linna kultuurist kihama (1) Eesti kaevudes elavad nähtamatud vaenlased (1) Majandus Majanduse lühiuudised Punaste busside pealik Kiiremini? Kõrgemale? Kaugemale? (2) Välismaa 21. sajandi märter Välismaa lühiuudised 30.07 Alkohol lammutab India ühiskonda Möödub 50 aastat USA esimesest massitulistamisest Kastid pole Indiast kadunud Arvamus Postimees 1996. aastal: Edgar Savisaar ei ole kättemaksuhimuline Veel üks Padar Punaste busside pealik Õiglane marionett 21. sajandi märter Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: praktiline variant (2) Juhtkiri: Eesti vaadatuna läbi statistikaprisma Sport Õiglane marionett Vehklemine - duellide keelamisest Eesti medalimasinani Igivana küsimus – kes vastutab korvpallinoorte kehvade tulemuste eest? (1) Kalju tõestas, et neil on kordusmängus võimalus Arter Ideaalmehe valem Restoranid julgetele Vene sõjalaeva saladus ehk laevahukk Kadrioru rannas (3) Klaas veini korki eemaldamata ehk Lõpeta joomine, hakka maitsma Nii me elasime. Kas mäletate? Eesti kunsti esirebel Sandra Jõgeva: keegi pole mulle maksnud selle eest, et ma käituks korralikult! (4) Aja märk: festivalilavad on vallutanud DJd Anu Saagim: tee tööd ilusalt Klassikat Postitee äärest Personaaltreener «Miss Kõhulihas» (3) Geopeitusest Pokemonideni – USA sõjavägi tõi rahva tänavatele mängima Ketsid nurka – aitab küll. Mis põhjusel? «Kui meist kuulda pole, siis on töö hästi tehtud!» Prantslane proovib Lõuna-Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: praktiline variant

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: ANDRES HAABU/PM

Kõigepealt teen ühe asja selgeks. Ma tean mitutkümmet endist ja praegust Eesti topeltkodanikku. Neist enamik on haritud, tegusad ja Eestile pühendunud. Usun, et tean neid enamasti tänu sellele, et nende sisemine rahvusotsus on langenud igasuguse sunnita juba Eesti kasuks.

Kogu austusega eri elukäikude vastu kaldun ise arvama, et vaid ühe kodakondsuse lubamine on lihtsalt praktiline. Kuigi mõni olukord võib vajada erandeid, näiteks nõukogude aeg väliseestlastele.

Samuti kaldun arvama, et vähegi paiksema inimese kodakondsus võiks olla seotud riigiga, kus ta elab. Eeldusel, et ta püsib eelnevalt seal mõistliku pikkusega aja, valdab kõrgtasemel riigikeelt ja on omandanud kohaliku kodanikukompetentsi.

Mõlema arvamuse põhjus on seesama kodanikukompetents. Ajakirjanikuna, kelle töö on teiste riikide mõtestamine, tajun sageli, et väljast on raske sisemaiseid nüansse aduda. Isegi nende puhul, kus ma loen uudiseid kohalikus keeles, hoian ühendust kohalike allikatega ja käin oludega tutvumas. Ma lohutan end teadmisega, et minu töö ongi selgitus eestlase vaatenurgast. Aga ma ei oleks neile pädev valija. Kindlasti ei saa pädevaks valijaks ka paljalt vereliini pidi.

Nii mõnelgi pool on täheldatud, et välismaal elav kodanik kipub olema isevärki ja valima riigi reaalsust tunnetamata. Näiteks võivad nad esiisade maa poliitika suhtes olla paadunud «rahvusromantikud» ehk piltlikult eeldada, et meie siin kanname igavesti rahvariideid, ratsutame Tori hobusel ja lepime maatõugu lehma nigela toodanguga. USA poolakad valivat Poola puhul ikka tsentrist tuntavalt paremale.

Samuti võib juhtuda, et üks emamaa partei liishaaveldab endale hunniku igavesi hääli sellega, et jagab välismaal rahvuskaaslastele kodakondsusi. Serbia ungarlased jäävad Viktor Orbánile tänulikuks ELi passi eest. Ukraina ungarlased kasutavad seda võimalust tegeliku kodumaa kaitsmisest kõrvalehiilimiseks. Slovakkia keelas oma ungarlaste ohjeldamiseks hiljuti topeltkodakondsuse. Kahtlane, kas Rumeeniat rõõmustas möödunud nädalal neil toimunud Ungari riigi noortefestival. Pärisungarlastele tähendab see väiksemat võimalust Fidesz välja vahetada.

See on põhjus, miks mõni riik on kodakondsuse valimisõigusest lahti sidunud. Näiteks Iirimaa laseb hääletada vaid kodumaal elajatel. Vältimaks, et kümnendeid innukalt IRAd rahastanud Bostoni iirlased valiksid romantilistel põhjustel Dublinis võimule kahtlase salongikõlblikkusega Sinn Féini. Selline lahtisidumine tähendab aga nii riigile kui ka kodanikele parajat lisabürokraatiat.

Mind häirib ka küsimus, kas kolmandates riikides juhtuvate halbade sündmuste korral pole mitme riigi konsulaarteenistuste töölepanek mitte raiskamine ja segaduse külvamine? Või kas näiteks verejärgne Eesti ja sünnijärgne Vene kodanik saaks parimagi soovi korral olla mõlemale isamaale lõpuni truu?

Seotud lood
    29.07.2016 01.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto