Sisukord
Arvamus
Postimees
30.07.2016
Eesti Mälumäng Michali arvates tuleb asenduslaevad igal juhul võtta (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Punaste busside pealik Veel üks Padar Ruhnust kainerisse viidud poepidaja ütleb, et saatan sai temast jagu Viljandi folk paneb linna kultuurist kihama (1) Eesti kaevudes elavad nähtamatud vaenlased (1) Majandus Majanduse lühiuudised Punaste busside pealik Kiiremini? Kõrgemale? Kaugemale? (2) Välismaa 21. sajandi märter Välismaa lühiuudised 30.07 Alkohol lammutab India ühiskonda Möödub 50 aastat USA esimesest massitulistamisest Kastid pole Indiast kadunud Arvamus Postimees 1996. aastal: Edgar Savisaar ei ole kättemaksuhimuline Veel üks Padar Punaste busside pealik Õiglane marionett 21. sajandi märter Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: praktiline variant (2) Juhtkiri: Eesti vaadatuna läbi statistikaprisma Sport Õiglane marionett Vehklemine - duellide keelamisest Eesti medalimasinani Igivana küsimus – kes vastutab korvpallinoorte kehvade tulemuste eest? (1) Kalju tõestas, et neil on kordusmängus võimalus Arter Ideaalmehe valem Restoranid julgetele Vene sõjalaeva saladus ehk laevahukk Kadrioru rannas (3) Klaas veini korki eemaldamata ehk Lõpeta joomine, hakka maitsma Nii me elasime. Kas mäletate? Eesti kunsti esirebel Sandra Jõgeva: keegi pole mulle maksnud selle eest, et ma käituks korralikult! (4) Aja märk: festivalilavad on vallutanud DJd Anu Saagim: tee tööd ilusalt Klassikat Postitee äärest Personaaltreener «Miss Kõhulihas» (3) Geopeitusest Pokemonideni – USA sõjavägi tõi rahva tänavatele mängima Ketsid nurka – aitab küll. Mis põhjusel? «Kui meist kuulda pole, siis on töö hästi tehtud!» Prantslane proovib Lõuna-Eestit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti vaadatuna läbi statistikaprisma

2 min lugemist
Baltimaade rahvastik vananeb ja emigreerub FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Statistika kui arvandmeid koguv ja käitlev teadus on läbi aegade välja teeninud uue aja mõtlejate teravmeelseid pilkeid. Tõepoolest – statistika ei paku tegelikkusest sajaprotsendiliselt tõest pilti ning kõiksugu Exceli tabeleid ei maksa sellepärast üle-fetišeerida. Nagu on öelnud üks suurimaid 19. sajandi vene ajaloolasi Vassili Kljutševski – statistika on teadus, kus juhul kui ise ei oska mõelda või mõista, võib sundida arve seda enda eest tegema.

Sellegipoolest on statistikute töö tulemused olulised, sest annavad meile tähtsat informatsiooni ühiskonnas toimuva kohta ja võimaldavad meil arengute ja trendide kohta üldistusi ja kokkuvõtteid teha.

Hiljuti ilmunud 2016. aasta statistika aastaraamat on Eesti statistika ajaloos märgilise tähendusega, kuna lõpetab terve Eesti iseseisvuse vältel ilmunud sarja. Edaspidi on aastakokkuvõtteid valdkondade kaupa võimalik leida rahandusministeeriumi allasutusena tegutseva statistikaameti koduleheküljel. Statistikaamet on digitaalse pöörde ja vastavate uuendustega hästi kaasa läinud ning palju huvitavat leiab ka statistikaameti blogist.

Põhimõtteliselt on statistika aastaraamat esitanud 1991. aastast alates Eesti elu arvude keeles. Kindlasti peegeldavad need arvud eelkõige pikemas ajalises perspektiivis erinevate valdkondade positiivseid arenguid. Praegused inimpõlved elavad kümme aastat kauem kui nende eelkäijad veel pool sajandit tagasi, ning ehkki vaevalt et paljud seda ise tajuvad, peavad nad igapäevase ellujäämisega vähem vaeva nägema kui näiteks nende emad-isad ja vanaemad-vanaisad. Viimane aastaraamat näitabki, kuidas on inimeste hinnangud oma toimetuleku suhtes viimaste aastatega võrreldes paranenud.

Samas on palju sedagi, mis teeb jätkuvalt murelikuks, eeskätt demograafiat ja rahva tervist puudutavad teemad, ehkki viimane aastaraamat peegeldab ka neis küsimustes väikest positiivset muudatust. Loomuliku iibe näitaja Eestis kahjuks endiselt miinusmärgiga. Ka näitab viimane statistika aastaraamat langust meeste oodatavas elueas, mis jääb niigi paljude arengumaade vastavale näitajale alla.

Statistika peegeldab üldjoontes Eesti suurimaid probleeme ja nende põhjuseid, millele peab tähelepanu pöörama. Eesmärgiks ei saa olla üksnes SKT kasv, vaid meie olemasoleva inimressursiga õige ümberkäimine, selleks aga on üliolulised meie maa tervishoiu- ja haridussüsteem, samuti uute teadmiste loomine, mille abil saaks tõsta elukvaliteeti.

Seotud lood
29.07.2016 01.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto