Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (3) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (3) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (5) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (1) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (12) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (15) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (9) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (2) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (9) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (1) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (2) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti vaadatuna läbi statistikaprisma

2 min lugemist
Baltimaade rahvastik vananeb ja emigreerub FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Statistika kui arvandmeid koguv ja käitlev teadus on läbi aegade välja teeninud uue aja mõtlejate teravmeelseid pilkeid. Tõepoolest – statistika ei paku tegelikkusest sajaprotsendiliselt tõest pilti ning kõiksugu Exceli tabeleid ei maksa sellepärast üle-fetišeerida. Nagu on öelnud üks suurimaid 19. sajandi vene ajaloolasi Vassili Kljutševski – statistika on teadus, kus juhul kui ise ei oska mõelda või mõista, võib sundida arve seda enda eest tegema.

Sellegipoolest on statistikute töö tulemused olulised, sest annavad meile tähtsat informatsiooni ühiskonnas toimuva kohta ja võimaldavad meil arengute ja trendide kohta üldistusi ja kokkuvõtteid teha.

Hiljuti ilmunud 2016. aasta statistika aastaraamat on Eesti statistika ajaloos märgilise tähendusega, kuna lõpetab terve Eesti iseseisvuse vältel ilmunud sarja. Edaspidi on aastakokkuvõtteid valdkondade kaupa võimalik leida rahandusministeeriumi allasutusena tegutseva statistikaameti koduleheküljel. Statistikaamet on digitaalse pöörde ja vastavate uuendustega hästi kaasa läinud ning palju huvitavat leiab ka statistikaameti blogist.

Põhimõtteliselt on statistika aastaraamat esitanud 1991. aastast alates Eesti elu arvude keeles. Kindlasti peegeldavad need arvud eelkõige pikemas ajalises perspektiivis erinevate valdkondade positiivseid arenguid. Praegused inimpõlved elavad kümme aastat kauem kui nende eelkäijad veel pool sajandit tagasi, ning ehkki vaevalt et paljud seda ise tajuvad, peavad nad igapäevase ellujäämisega vähem vaeva nägema kui näiteks nende emad-isad ja vanaemad-vanaisad. Viimane aastaraamat näitabki, kuidas on inimeste hinnangud oma toimetuleku suhtes viimaste aastatega võrreldes paranenud.

Samas on palju sedagi, mis teeb jätkuvalt murelikuks, eeskätt demograafiat ja rahva tervist puudutavad teemad, ehkki viimane aastaraamat peegeldab ka neis küsimustes väikest positiivset muudatust. Loomuliku iibe näitaja Eestis kahjuks endiselt miinusmärgiga. Ka näitab viimane statistika aastaraamat langust meeste oodatavas elueas, mis jääb niigi paljude arengumaade vastavale näitajale alla.

Statistika peegeldab üldjoontes Eesti suurimaid probleeme ja nende põhjuseid, millele peab tähelepanu pöörama. Eesmärgiks ei saa olla üksnes SKT kasv, vaid meie olemasoleva inimressursiga õige ümberkäimine, selleks aga on üliolulised meie maa tervishoiu- ja haridussüsteem, samuti uute teadmiste loomine, mille abil saaks tõsta elukvaliteeti.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto