Sisukord
Uudised
Tänane leht
02.08.2016
Eesti Savisaare kaitsjate õlekõrs (13) Poolikuks jäänud kodutee (1) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kes on Jaan Piim? Horoskoop Brüssel ei löö pead sassi (1) Varastatud traktor sõitis Suislepast Läti poole 0208esikülg osa I Paljassaare varjupaik hakkab lõpuks tegelema ka koertega Pärnumaal õitseb haruldane «Kolhoositar» Eesti tööstustoodang kidub odava nafta tõttu Euroopa Kohus vaeb suhkrutrahvi tagastamist septembris Majandus Rahaasjad korda: raskustesse sattudes pole mõtet riiki kirudes paremaid aegu oodata Naisinvestorite eestkõneleja: keegi pole veel kahetsenud rahaasjade korda saamist Välismaa Rahu Süürias pole näha (4) Arvamus Martin Kutti: ebapopulaarsed valikud Postimees 1931. aastal: ingerlaste vintsutused kestavad Juhtkiri: Kremli riugas Aleppos (6) Päeva karikatuur Leida Rammo: teeme Eestist kõrgkultuuri meka (1) Jüri Raidla: presidendi peamine mure – Euroopa Liidu saatus (9) Lugejakiri: Eesti Rahva muuseum ei võrdu õllekappade ja käpikutega (1) Olev Remsu: sportlik isevalitseja Putin kasutab isegi dopinguskandaali enesereklaamiks (1) Sport Flora tümitas veenvalt Levadiat Sõber: seekord saab näha teistsugust Tarvast (1) Kettaheide – antiiksest spordialast Eesti medalialaks Eile koorisin sibulaid, homme jooksen olümpial (1) Peter Sagani värbamine avab Saksa jalgrattaklubile uue ukse Tallinn Paljassaare varjupaik hakkab lõpuks tegelema ka koertega Tarbija Kõigi aegade suurim elurikkuse uuring näitab ohtu inimkonnale (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Naisinvestorite eestkõneleja: keegi pole veel kahetsenud rahaasjade korda saamist

2 min lugemist
Naisinvestorite Klubi eestvedaja ja blogija Kristi Saare. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: SANDER ILVEST/

Millal te rääkisite viimati sõprade seltsis avameelselt rahast ja sellest, kuidas rohkem säästa või kuhu olete oma raha investeerinud? Suure tõenäosusega pole need teemad grillipeol jutuks tulnud. Selleks, et inspireerida inimesi rohkem oma rahaasjadele mõtlema, toob Postimees koostöös Naisinvestorite Klubi eestvedaja Kristi Saarega järgmistel nädalatel lugejateni 20 avameelset intervjuud täiesti tavaliste inimeste rahaasjadest

Naisinvestorite Klubi asutaja Kristi Saare sai inspiratsiooni välismeedias loetud persoonilugudest ja otsustas tõsisemalt uurida, kui palju inimesed palka saavad, kas ja kuidas nad investeerivad ja miks nad seda teevad. Ta kuulutas Facebookis finantsteemalistes gruppides välja, et otsib inimesi, kes vastaksid investeerimist puudutavatele küsimustele. Kokku sai paarkümmend intervjuud, Saare avaldab need oma blogis ja intervjuud jõuavad ka Postimehe veebi.

Saare tunnistas, et teda ei huvita niivõrd see, kui palju inimesed palka saavad, kuivõrd tundus talle põnevana võimalus näha, milliste finantsfilosoofiate järgi inimesed elavad.

«Kuna ühiskonnas on ausalt rahast rääkimine päris harv ja avalikult räägivad pigem need, kes on edukad, mõtlesin, et ka teistel oleks tore näha, kui erinevad teed on inimesi investeerimiseni viinud ja milliseid mõtteid rahast teistel tavainimestel on,» ütles Saare. Ta iseloomustab vastanuid kui tavalisi julgeid inimesi, kelle sissetulekud ja kogemused on väga erinevad. On nii linna- kui ka maainimesi, eri vanuses mehi ja naisi, neid, kelle palk väike, ja ka neid, kelle sissetulekud on Eesti mõttes kõrged.

«Üldiselt selgus kaks üllatavat asjaolu. Esiteks see, et meie finantshariduse tase on ikka päris nõrk. Enamik inimesi kirjeldas oma jõudmist finantsmaailma pigem õnneliku juhusena kui koolihariduse mõjuna,» sõnas Saare. «Teiseks see, et oma finantsasjad korda saanud inimestel on väga ägedalt optimistlik mõtlemine. Sõltumata sissetuleku suurusest kumas vastajate tekstidest välja see, et kui tööd teha ja vaeva näha, siis saab ka finantsvabaduse saavutada.»

Kõiki vastanuid ühendas see, et neil pole tarbimislaene ega liisinguid. Või kui on, siis näiteks auto kui töövahend või null protsendiga järelmaks. Vastanud nentisid ka seda, et tutvusringkonnas on investeerimisteemadest raske rääkida, sest üldine ühiskondlik meelsus on pigem negatiivne.

«Inimeste esimene reaktsioon kellegi investeerimisplaanidele on pigem hoiatav, et kaotad oma raha, või kergelt halvustav, et miks üldse sellise jamaga tegeleda,» selgitas Saare. «Mõttekaaslasi leiab klubidest ja foorumitest, kus saab turvalises keskkonnas arutleda.»

Saare loodab, et kogutud lood inspireerivad teisigi oma rahaasju paremini kontrolli alla saama, säästma ja ka investeerima. «Keegi pole kunagi kahetsenud, et oma rahaasjad korda on saanud ja investeerima hakanud,» tõi Saare välja. «Korras rahaasjad vähendavad stressi ja annavad vabaduse teha, mida ise tahad, selle asemel, et iga päev palgatšeki pärast muretseda.»

Seotud lood
01.08.2016 03.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto