Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.08.2016
Eesti Savisaare kaitsjate õlekõrs (13) Poolikuks jäänud kodutee (1) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kes on Jaan Piim? Horoskoop Brüssel ei löö pead sassi (1) Varastatud traktor sõitis Suislepast Läti poole 0208esikülg osa I Paljassaare varjupaik hakkab lõpuks tegelema ka koertega Pärnumaal õitseb haruldane «Kolhoositar» Eesti tööstustoodang kidub odava nafta tõttu Euroopa Kohus vaeb suhkrutrahvi tagastamist septembris Majandus Rahaasjad korda: raskustesse sattudes pole mõtet riiki kirudes paremaid aegu oodata Naisinvestorite eestkõneleja: keegi pole veel kahetsenud rahaasjade korda saamist Välismaa Rahu Süürias pole näha (4) Arvamus Martin Kutti: ebapopulaarsed valikud Postimees 1931. aastal: ingerlaste vintsutused kestavad Juhtkiri: Kremli riugas Aleppos (6) Päeva karikatuur Leida Rammo: teeme Eestist kõrgkultuuri meka (1) Jüri Raidla: presidendi peamine mure – Euroopa Liidu saatus (9) Lugejakiri: Eesti Rahva muuseum ei võrdu õllekappade ja käpikutega (1) Olev Remsu: sportlik isevalitseja Putin kasutab isegi dopinguskandaali enesereklaamiks (1) Sport Flora tümitas veenvalt Levadiat Sõber: seekord saab näha teistsugust Tarvast (1) Kettaheide – antiiksest spordialast Eesti medalialaks Eile koorisin sibulaid, homme jooksen olümpial (1) Peter Sagani värbamine avab Saksa jalgrattaklubile uue ukse Tallinn Paljassaare varjupaik hakkab lõpuks tegelema ka koertega Tarbija Kõigi aegade suurim elurikkuse uuring näitab ohtu inimkonnale (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Kremli riugas Aleppos

2 min lugemist

Lahingut Süürias Aleppos, kõigest mõnekümne kilomeetri kaugusel Türgi piirist, ning Moskva eelmise nädala ettepanekuid nn humanitaarkoridoride loomiseks, tuleb mõista laiemas strateegilises kontekstis.

Kui humanitaarkoridoride ettepanek oleks siiras, siis oleks ÜRO-le juba võimaldatud ligipääs neile teedele ja tsiviilisikutest abivajajatele Aleppos. Midagi niisugust ei ole paraku siiani juhtunud. See kinnitab kahtlust, et humanitaarkoridoride pakkumine ongi vaid riugas, millel on hoopis teistsugused eesmärgid kui tsiviilisikute kaitse.

Eelmisel kuul toimunud USA välisministri John Kerry kohtumiste järel Venemaa esindajatega kõneldi infovahetusest ja ISISe vastu suunatud rünnakute koordineerimisest ning konkreetne tegevus oleks pidanud algama juba lähinädalatel. Obama administratsiooni soov on ilmselt olnud teha USA presidendivalimisteni jäänud kuude jooksul reaalseid edusamme nii Süüria läbirääkimistel kui ka suhetes Venemaaga üldisemalt.

Paraku on raske näha loogilist põhjust, miks Kreml peaks USA demokraatide administratsioonile ja laiemalt läänele just enne USA presidendivalimisi mingilgi moel vastu tulema. Pigem sobitub Kremli käitumismustrisse just sellise olukorra loomine, mis esiteks näitab USA demokraatide valitsust halvas valguses, teiseks annab uut hoogu pagulaskriisile ning kolmandaks tugevdab Süüria rahuläbirääkimistel positsiooni, et diktaator al-Asad ei pea võimult lahkuma. Ükski neist punktidest ei tule otseselt kahjuks ka Venemaa enda parlamendivalimistel, mis seisavad ees septembris. Viimased võivad vabalt olla hoopis üks lisapõhjustest, miks Kremlil on kasulik suurendada survet nii Ida-Ukrainas kui ka Süürias.

USA välisminister John Kerry ütles juba eelmise nädala lõpus, et kui Moskva humanitaarkoridoride ettepanek osutub riuklikuks lõksuks, siis võib see Moskvaga kavandatud koostööd Süürias lahenduste otsimisel täielikult lõhkuda. Kreml saab sellest vähemalt kodupubliku ees, ent küllap laiemaltki järjekordse propagandistliku võidu: meie pakkusime humanitaarlahendust, ent nemad ei tahtnud ja seetõttu lükkub edasi ka ISISe alistamine.

Iidses Aleppo linnas elas enne Süüria kodusõja algust enam kui kaks miljonit inimest. Praeguseks on seal sõja jalus 300 000 kuni pool miljonit inimest. Nende (pool)sunniviisiline juhtimine Türgi piiri suunas survestab niigi segases seisus Türgit ja sealt edasi Euroopat.

Kasvõi näiline põgenemisteede pakkumine annab aga justkui indulgentsi veelgi ägedamaks Aleppo pommitamiseks. Al-Asadi vägede edu muudab aga tema positsiooni rahuläbirääkimistel. See omakorda on märgiline alandus läänele, mis on seadnud tingimuseks diktaatori taandumise.

Kremli vaatepunktist on Aleppo lahingud ilmselt osa strateegilisest heitlusest läänega ning seega on segaduse ja sõja jätkumine seal neile kasulikum kui koostöö.

Seotud lood
    01.08.2016 03.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto