Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.08.2016
Eesti Mälumäng tagakülg 0308 Dilbert Male Horoskoop Palju õnne 0308 esikülg osa II Viimsisse kerkib energiasäästlik koolimaja Prokuratuur hindas politseibussi traagilise otsasõidu õnnetuseks Vietnamlase tagasi saatmine maksab tuhandeid eurosid Teised erakonnad: Reformierakond peab endas selgusele jõudma Neli Tori kasvanduse hobust kolis muuseumitesse Piiride ühinemiskohta paigaldati piiripost number üks Kaitseministeerium kaalub lennuohutuskõnelusi Venemaaga (1) Reformierakond saadab Kallase riigikokku pannile Majandus Aasta parim talu: ei tea, mis saab ekspordist Türki Välismaa Välismaa lühiuudised 3.08 Doktorant: Türgi sisepoliitika mängib Saksamaal suurt rolli Venemaa pinnal asfalt lihtsalt ei püsi (6) Vastasseis Saksamaa türklaste vahel kasvab Arvamus Jüri Luik: kui Trump võidab... (40) Erkki Bahovski: Euroopa hirm iseenda ees (12) Agu Uudelepp: pessimistlik presidendiaana (6) Päeva karikatuur Katriin Tralla: praam või parvlaev? (2) Juhtkiri: poliitiline supp läheb tuliseks (1) Postimees 1892. aastal: «vees sündis niisugune kisa, mis luust ja lihast läbi käis» Kultuur Seni parimad ooperipäevad? Sport Tenniseliit Kontaveidi Riosse pääsemist ei kinnita Spordi lühiuudised Kuninga pikk võidupõud Poksimise Rio olümpiavõitjaid määratakse tagatubades? Koledate riiete paanika olümpia eel Tarbija Rahutu uni innustas aktiivsusmonitori hankima Tartu Piirissaarest. Ausalt ja ilustamata Uputusehirmus majarahvas sulges liikluse Päästeamet võtab Piirissaare vana päästetehnika käsile (1) Teise ringi kaubad kolivad linna suurimasse poodi Liigne niiskus rikub kartulisaaki Tiiu Talvistu: õnn on teha õige valik Kirurg hoiab oma kolleege unustuse eest Tartust läheb Riosse rekordarv sportlasi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: poliitiline supp läheb tuliseks

2 min lugemist
Reformierakonna lipp FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Presidendivalimised jõuavad iga päevaga lähemale. Poliitiline supp vahutab keedes üha ägedamalt ning paja ümber askeldavad kokad panevad muudkui vunki juurde. Kindel näib olevat see, et keegi saab süües kõrvetada, aga kas me lõpuks ka viisakal moel kõhu täis saame või napsab priskeima noosi mõni ahjualune, pole paraku selge. Ja see pole olusid arvestades kuigi hea märk.

Riigikogus ilmselt presidenti ära ei valita, kuid ka valimiskogu pole demokraatia seisukohalt halvem. Küll aga on demokraatia seisukohalt halvem see, et ühiskondliku vastutustunde ja riigimehelikkuse asemel, mida vabariigi presidendi valimise seaduse mõte ette näeb, oleme seni olnud pigem poliitilise mängu tunnistajaks.

Täna avaneb kogu saagas uus peatükk, kui Reformierakonna juhatus peab avalikult välja ütlema oma eelistuse. Seniste sõnumite valguses peaks riigikogu valimisvoorudeks saama rohelise tule Siim Kallas. Kuid Marina Kaljurand (ja samuti Urmas Paet) ei kao pildilt kuhugi. Oravad peaksid aga mõistma, et kui nad ise ei suuda oma kandidaadi suhtes selgusele jõuda, siis on küsitav, kas nad üldse väärivad «presidendi tegija» tiitlit. Liiga palju on Eesti jaoks kaalul, et nui neljaks positsioonivõite püüda.

Kui keegi kuulutab, et Eesti presidendist ei olene midagi, siis ajab ta tahtlikult puru silma või ei saa millestki aru. Põhiseadus on meie riigipeale ette näinud üliolulise võimude tasakaalustaja rolli, andnud talle rituaalide kaudu võimaluse ja kohustuse olla esimene arvamusliider. See kõik on vahetult seotud turvatundega, julgeolekuga kitsamas ja laiemas tähenduses. Raul Rebane sõnastas hiljuti tabavalt (PM 20.07): «Eesti põhiseaduse järgi on president «vabariigi valvur» ja meil on õigus teada, kuidas ta seda valvab, kelle või mille eest, ja kes selles valvamises on tema sõbrad.»

On enam kui kindel, et presidendi kui valvuri rolli ja vastutust pole praeguses rahutus maailmas võimalik ülehinnata. Meie idanaaber Venemaa on agressiivne, «märkimisväärne osa Euroopast on viimaste aastatega muutunud ebastabiilsemaks ja ebakindlamaks» (ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, PM 21.07), Ameerika Ühendriigid seisavad presidenti valides keeruka dilemma ees.

Võimalik, et näeme riigikogu voorudes koguni nelja kandidaati (Siim Kallas, Eiki Nestor, Allar Jõks, Mailis Reps), mis ühest küljest näitab ju demokraatia tugevust ning sedagi, et jagub neid, kes vastutada tahaksid. Samas on võimalik välja jõuda patiseisu, kus ka valimiskogus riigipea valimata jääb. Siis oleme tunnistajaks juba poliitilise süsteemi nõrkusele ning kokkadel tuleb endale kulbiga hoopis tuhka pähe raputada. Neid jõude, kes nõrkust käsi hõõrudes ära kasutama tõttavad, jagub paraku nii meil kui ka raja taga.

Seotud lood
    02.08.2016 04.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto