Sisukord
Arvamus
Postimees

Postimees 1926. aastal: suurem lahing Petserimaal – pussid, teibad ja rusikad platsis

1 min lugemist

Petserimaal, Satserinna kirikukülas peeti n.n. «Satserinna reede» püha. Juba eelmise päeva õhtul sõideti vooride viisi igast Petserimaa nurgast Satserinna poole. Tähendatud päeval võis haritud inimesele silma puutuda mõnigi kentsakas ebausukomme.

Nimelt on seal pühakspeetav väike õõnsustega kivi, mis veega täidetud. Usklikkude setude seas on kindel arvamine, et kui kellelgi silmad haiged ja kui seda vett näpuga haige koha peale määritakse, siis haigus kaob. Tähendatud kivist silmade määrimine on setude seas rohke «silmamarja» haiguse levitajaks, sest nagu näha võis, kastsid setu naised sõrme kivi vahele vette ja hõõrusid silma, siis sama sõrm jälle vette, ja nii oli varsti «püha kivi» terve pisielukate pesa.

Kui pühalikud toimingud lõppesid, algas muidugi «trimpamine». Kõige selle lõputulemuseks, nagu alati, hakkasid kakelused. Et Petserist Satserinna politseilist abi oli saadetud, siis ei juletud Satserinna südames kakelda, vaid mindi lähematesse küladesse jne., ja kellel siis oma naabri või mõne teise isikuga mingisugused arved õiendada olid, siis pussid, teibad ja rusikad platsi.

Nii sündis Satserinna naabruses Visnäkoivo külas suurem lahing. Nimelt kandsid sama küla mõned mehed Ivan Beloussovi ja Terenti Tsvetkovi peale küla maakruntimise pärast viha. Et kõik mehed viinastunud olid, siis hakati «sõjaga» asja lahendama. Lahing oli õige äge ja lõppes sellega, et Beloussovile, 77 a. vana, ja Tsvetkovile, 84 a. vana, mitu pussihaava pähe, näkku ja õla sisse löödi. Peale selle pekseti viimaste majade aknad ja uksed sisse. Haavatud toimetati ravitsemisele. Peale selle on Satserinna ümbruses palju teisi, väiksemaid kakelusi olnud.

4.08.1926

Seotud lood
    03.08.2016 05.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto