Seni on tulnud Mätasel ja teistelgi Eesti sportlastel anda loodetust kehvemast etteastest ja kindlast allajäämisest maailma parematele kaamera ees aru olukorras, kus neil pole enamasti olnud isegi ligilähedasi võimalusi, et valmistuda tiitlivõistlusteks samasugustes tingimustes nagu nende konkurendid. Sest pole piisavalt raha, et korraldada kõiki vajalikke laagreid, saada teadlaste, füsioterapeutide ja teiste spetsialistide hädatarvilikku abi.
Tipptasemel tippsporti ei ole võimalik teha sente veeretades. Nüüdisspordis on kõva tulemuse tegemiseks vaja raha. Talent ja töökus võivad sind viia suure spordi lävepakule, sellest üle astumiseks tuleb sportlasse korralikult investeerida. Raha hankimine selleks on aga spordiametnike, rahvusliku olümpiakomitee ja alaliidu ülesanne. Just siin peitubki Eesti spordi nõrgim koht.
Ent mõelge nüüd mõnele Eesti tipparstile. Kindlasti saab ta väga head palka, pole kahtlustki. Aga kujutage ette, et ühel päeval otsustab haigla juhtkond: võtame 60 protsenti tipparsti palgast ära ning suuname selle teiste paljutõotavate arstide ettevalmistamiseks. Skandaal ju! Haigla juhtkond ilmselt lendaks ametist.
Mullu suvel, kui 400 meetri tõkkejooksja Jaak-Heinrich Jagor täitis olümpianormi, teenis ta selle tulemuse eest Eesti olümpiakomiteelt 1330-eurose kuutoetuse. Järgmise nelja kuu kestel jõudis sellest Eesti kergejõustikuliidu vahendusel tema käsutusse 540 eurot kuus. Ülejäänu läks enamasti väidetavalt noorte sportlaste toetuseks. Skandaali ei mingit. Vaadaku ise, kuidas hakkama saab.
Mõelge nüüd jälle mõnele Eesti tipparstile, kel läheb tähtis operatsioon pisut untsu. Seda juhtub iga arstiga. Edasi kujutage ette, et haigla juhtkond otsustab: võtame ta palgalt maha. Skandaal ju!