Sisukord
Juhtkiri
Postimees
05.08.2016
Eesti Kelmid võtsid kodututelt viimsegi pisku (1) Kas kinnisvaraarendaja ostis vanaproua ära? (8) Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Horoskoop Põrkusime kellegi tahtmise vastu Aviesi lahkumise järel on reisijate arv kahanenud Majandus Aviesi lahkumise järel on reisijate arv kahanenud Odavat tööjõudu kasutada lubav seaduseauk lapitakse Töötajate lähetamine tekitab ELis vaidlusi Graafikus, aga hapnikuvaene ja õõtsuv lend (2) Välismaa Türgi sõdurite saatus sõltub Kreekast Türgi hoiab Euroopat ärevil Arvamus Nina L. Hruštšova: kas Putin tahab tõesti Trumpi presidendiks? (4) Türgi suursaadiku vastulause Rait Marustele: süüdistate meid alusetult (8) Kaire Uusen: Lõuna-Eesti teeb Tallinnale ära (4) Henrik Roonemaa: Twitter tegi Trumpi, aga ei pea selle pärast kannatama Postimees 1924. aastal: viletsad palgaolud nõukogude Venes Päeva karikatuur Urve Eslas: kuulake hulle, enne kui rahvas hulle kuulama hakkab (25) Juhtkiri: skandaalid tulevad ja lähevad, ideaalid jäävad (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: ESTO 96 – eestlaste kojutulekupäevad (2) Kultuur Nihilistid ilmusid kinno teie lähedal Sport Spordi lühiuudised Kalju võitles, kuid jäi Osmanlisporile kindlalt alla Kõike rahulikult võtvad sõudjad ja debüüdiärevuses vehklejad Heiki Nabi: ma ei taha olla maadleja, kel pole tugevusi Brasiillased koduolümpial – alati jalgpall ja lootused paremale elule Peensusteni selge rada, mis võib anda Taaramäele ja Kangertile võimaluse Tarbija Rio rikkalik teejuht seiklejale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: skandaalid tulevad ja lähevad, ideaalid jäävad

2 min lugemist
People jump for a picture in front of Olympic Rings set at the Olympic park in Rio de Janeiro on August 3, 2016. FOTO: FABRICE COFFRINI/AFP

Kogu maailm pöörab täna pilgu Brasiiliasse Rio de Janeirosse. Legendaarsel Maracanã staadionil, mis on näinud suuri spordihetki, näiteks 1950. ja 2014. aasta jalgpalli maailmameistrite kroonimist, avatakse XXXI suveolümpiamängud.

Praegusaja olümpia on paljuski hoomamatu sündmus. Selle fookust tabada on sama võimatu kui tuvastada loomaliiki, millest inspireerituna sündis Rio maskott Vinicius. Õige vastus on, et Brasiilia muusiku Vinicius de Moraese järgi nime saanud elukas on segu kõigist kohalikest loomadest.

Ühest küljest on olümpia kahtlemata tähtis spordivõistlus, millel osalemine on iga tippsportlase unistus (mõni ala välja arvatud). Teisalt tohutu üleilmne meediasündmus. Neli aastat tagasi peetud Londoni olümpiamängude avatseremoonia teleauditooriumit hinnatakse näiteks 900 miljoni silmapaarini ja globaalne huvi pole põrmugi vähenenud. Kolmandaks, eelmisest tulenevalt, on olümpia kõigele lisaks erilise mõjuga – siin põimub peaaegu kõigi eluvaldkondadega alates poliitikast ja majandusest, lõpetades tehnoloogia ja keskkonnakaitsega. Mõju on seda suurem, et suveolümpiamänge korraldatakse kord nelja aasta tagant, mis on üsna erandlik praeguses kiires maailmas, mis tahab aina rohkem ja kiiremini.

Rio puhul on meedias esile kerkinud mitu probleemi. Mure sportlaste ja külaliste turvalisuse ning tervise pärast (Guanabara lahe reostus, Zika viirus). Riigi majanduslik seis ja poliitiline ebastabiilsus. Kindlasti on kõige selle hulgas kõvasti infomüra, mis tekib just unikaalse võimaluse tõttu saada korraga erakordset tähelepanu – huvigrupid kasutavad olümpiat ära. Aga samas annab olümpia võimaluse näha maailma avaramalt, muu hulgas mitte ainult seda, mida korraldaja tahab näidata. Olgem meediatarbijatena kriitilised.

Sportliku poole pealt on Rio eel taas kõneainet andnud dopinguteema. Venemaa olümpiakoondise skandaal pole kindlasti saanud veel oma lõpplahendust ja sellel lool on järelmid nii Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele kui ka Rahvusvahelisele Antidopinguagentuurile (WADA).

Eestlastel on Rios oma rauad tules. Meil on 47 atleeti ja kokkuvõttes ligi sajaliikmeline delegatsioon. Kaasaelamise võimalusi jagub ning mitte ainult vehklemises, sõudmises, maadluses ja kergejõustikus. Ilusad tulemused on alati ühiskonda liitnud ja mida muud võiks killustatud ajastul tahta.

Võiks ju arvata, et nüüdisaja maailmas pole suurtel ideaalidel endist tähendust. Olümpia tõestab vastupidist. Emotsioonidest räägivad kõik, väikerahvaste medalivõitjatest saavad kodumaal suured kangelased, ühiskonnategelased ja arvamusliidridki. Ja see edendab kokkuvõttes ikka sedasama (mitte vaid sportlikku) vaimu ning visadust, mida moodsate olümpiamängude isa Pierre de Coubertin lugematutes sententsides on väljendanud.

Seotud lood
04.08.2016 06.08.2016
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto