Sisukord
Arvamus
Postimees
08.08.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Liiklusõnnetustes andsid tooni joobes juhid Enamik ametiautodest seisab niisama Mozart helises Lõuna-Eesti järvede vahel Palts ehitaks Reidi tee maa alla Bluusist läbi autojuhi silmade eesti lühiuudised esikülg 0808 Allar Jõks: Eesti president peab tegelema rohkem Eestiga (22) Koolitüdruk uuendab hobi korras jalgrattaid (1) Majandus Maardu linn teeb kasiinoinvestoriga kopsaka veetehingu Välismaa Vägivald ja univorm: veidrad lood Ungari piiril (13) Arvamus Ilmar Tomusk: miks ma tahaksin olla nähtamatu? Iiri minister: meile elutähtis Euroopa Liit (5) Ahto Lobjakas: Trump ja Eesti julgeoleku pankrot (3) Marti Aavik: Trump ja Soome (3) Postimees 1936. aastal: olümpia tähesõitjad tsiklitel Juhtkiri: võitlus hoiakute nimel pole võimatu missioon (2) Päeva karikatuur Jarmo Mäkelä: Soome julgeolekust avalikult ja suletud uste taga Sport Rekordit jahtinud Romanjuk suutis tippsaavutust korrata Novosjolov: püüan võtta asju pingevabamalt Eesti lipp lehvis uljalt Spordi lühiuudised Peep Pahv: hirmujutud, tegelikkus ja peo küsitav mõte Olümpiablogi: Miks teeb bussijuht sõidu ajal ukse lahti? Ikka naiste vaatamiseks! Eesti ilm kauges ja «talvises» Brasiilias Kahasse täidetud eesmärk ja kaastunne Eesti sportlastele Vehklemisnaised ei saanud isu täis (1) Olümpiasportlase argipäev: rõõm, valu, pisarad ja «ausad eksimused» Korvpallikoondis tegi töö ära, aga suurem katsumus on ees Tarbija Asfaldiauku saab parandada kui hammast (1) Tartu Linnapiirile lisandub tankla Paadimehed võtsid linnas võimu Viljasaaki ei saa põllult kätte Teeremont Tartumaal: pigi voolas kraavidesse ja looduskaitsealale Koolid ja lasteaiad saavad miljonite toel viisakamaks Tartu lillepeenraist paistab tänavu sära, suursugusust ja uut hoogu Uus suund: jumalateenistus kohvikus või ööklubis Koosa külasaunast võib paljalt järve lipata jälle hilissügisel Ühe Karlova kassi mälestuseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmar Tomusk: miks ma tahaksin olla nähtamatu?

2 min lugemist
Ilmar Tomusk. FOTO: Erakogu

See oli 3. augustil kell 16, kui Delfi avaldas oma teaduslehel artikli pealkirjaga «Nähtamatuse keepi inimesele selga panna pole nähtavasti võimalik». Uudis tegi mind väga kurvaks, sest just nähtamatuks tegevast riietusest olen ma viimastel aastatel unistanud. Kohe selgitan, miks ma tahaksin olla nähtamatu, kirjutab kirjanik Ilmar Tomusk.

Tellijale Tellijale

Paar korda nädalas satun mõnda kaubanduskeskusesse. Ma ei lähe sinna mitte lihtsalt hängima või aega surnuks lööma. Üldjuhul suundun toidupoodi, teinekord on vaja soetada spordijalatseid või riideid, needki poed asuvad tavaliselt suurtes kaubanduskeskustes.

Minu meelehärmiks seisab keskuse sissepääsu lähedal tavaliselt kahest-kolmest noorest inimesest koosnev vastuvõtukomisjon, kes hakkab mulle küsimusi esitama.

«Härra, üks lühike küsimus,» kõlab tavaliselt sissejuhatuseks. Sõltuvalt küsijate profiilist võib edasine erineda. Nii küsitakse väga tihti, millise pensionifondiga ma olen liitunud. Esimesed paarkümmend korda üritasin olla üsna viisakas, küsijad ära kuulata ja selgitada, millised pensioniplaanid mul on. Kuid lõpuks mõistsin, et küsijaid see tegelikult ei huvita. Kui sa oled juba paarkümmend korda selgitanud, et sul ei ole teist ega kolmandat sammast ning sa ei ole neist huvitatud, kuid juba järgmisel päeval, paaril korral aga vaid pool tundi hiljem, uuritakse taas, et härra, millised on teie pensioniplaanid, siis teeb see ikka täiesti nõutuks.

Alates umbes viiekümnendast korrast hakkasin andma humoristlikke vastuseid. Ütlesin näiteks, et ma olen veel liiga noor, et pensionile mõelda; et olen liiga vana, et pensionile mõelda; et ei lähe iialgi pensionile; et olen juba pensionil; et olen nii rikas, et mul pole vaja pensionile minna; et olen nii vaene, et pole midagi sammastesse panna. Viimasel ajal üritan sammaste pakkujatest möödudes teha näo, et mind pole olemas, kuid nad on noored inimesed ja näevad mind ikkagi. Ning taas kõlab küsimus: «Härra, üks lühike küsimus. Millised on teie pensioniplaanid?»

Aga tegelikult tahan ma lihtsalt poodi minna.

06.08.2016 09.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto