Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.08.2016
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Liiklusõnnetustes andsid tooni joobes juhid Enamik ametiautodest seisab niisama Mozart helises Lõuna-Eesti järvede vahel Palts ehitaks Reidi tee maa alla Bluusist läbi autojuhi silmade eesti lühiuudised esikülg 0808 Allar Jõks: Eesti president peab tegelema rohkem Eestiga (22) Koolitüdruk uuendab hobi korras jalgrattaid (1) Majandus Maardu linn teeb kasiinoinvestoriga kopsaka veetehingu Välismaa Vägivald ja univorm: veidrad lood Ungari piiril (13) Arvamus Ilmar Tomusk: miks ma tahaksin olla nähtamatu? Iiri minister: meile elutähtis Euroopa Liit (5) Ahto Lobjakas: Trump ja Eesti julgeoleku pankrot (3) Marti Aavik: Trump ja Soome (3) Postimees 1936. aastal: olümpia tähesõitjad tsiklitel Juhtkiri: võitlus hoiakute nimel pole võimatu missioon (2) Päeva karikatuur Jarmo Mäkelä: Soome julgeolekust avalikult ja suletud uste taga Sport Rekordit jahtinud Romanjuk suutis tippsaavutust korrata Novosjolov: püüan võtta asju pingevabamalt Eesti lipp lehvis uljalt Spordi lühiuudised Peep Pahv: hirmujutud, tegelikkus ja peo küsitav mõte Olümpiablogi: Miks teeb bussijuht sõidu ajal ukse lahti? Ikka naiste vaatamiseks! Eesti ilm kauges ja «talvises» Brasiilias Kahasse täidetud eesmärk ja kaastunne Eesti sportlastele Vehklemisnaised ei saanud isu täis (1) Olümpiasportlase argipäev: rõõm, valu, pisarad ja «ausad eksimused» Korvpallikoondis tegi töö ära, aga suurem katsumus on ees Tarbija Asfaldiauku saab parandada kui hammast (1) Tartu Linnapiirile lisandub tankla Paadimehed võtsid linnas võimu Viljasaaki ei saa põllult kätte Teeremont Tartumaal: pigi voolas kraavidesse ja looduskaitsealale Koolid ja lasteaiad saavad miljonite toel viisakamaks Tartu lillepeenraist paistab tänavu sära, suursugusust ja uut hoogu Uus suund: jumalateenistus kohvikus või ööklubis Koosa külasaunast võib paljalt järve lipata jälle hilissügisel Ühe Karlova kassi mälestuseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: võitlus hoiakute nimel pole võimatu missioon

2 min lugemist
Liiklusõnnetus Ida-Virumaal. FOTO: Eero Vabamägi

Eesti avalikkust vapustas nädal tagasi kolm noort elu nõudnud liiklusõnnetus, mille põhjustas surmaautot juhtinud neljas noor inimene. Selles kontekstis paneb massiline kihutajate tabamine maanteedel üheainsa päeva jooksul mõtlema.

Kui lisada veel nõrgamõistuslik, kes uhkeldas avalikult internetti üles riputatud fotoga sellest, kuidas auto kiirus ulatus üle 200 kilomeetri tunnis, võtab see sõnatuks. Tekib küsimus, kas tõesti võitleme tuuleveskitega või teeme midagi kapitaalselt valesti, kaotades järjest kõige hinnalisemat – noori kodanikke, meie riigi tulevikku.

Pärnus peetud suurt muusikafestivali Weekend Baltic külastas kümneid tuhandeid inimesi ning seda arvestades läks üritusel avaliku korra hoidmine võrdlemisi hästi. Nii kinnitas ka politsei, ehkki pidi tegelema 463 juhtumiga, millest 27 olid kuriteod. Korrakaitsjad olid ürituseks hästi valmistunud ning tegid ka koostööd naaberriikide politseiga.

Olukord liikluses oli festivali eel aga hirmuäratav. Põhja prefektuur tabas Tallinna-Pärnu maanteel mõne tunniga enam kui sada kihutajat. Väärib tähelepanu, et valdav osa rikkujaist ületas lubatud sõidukiirust 21–40 kilomeetrit tunnis, enam kui neljandik aga sõitis üle 40 kilomeetri tunnis lubatust kiiremini. Otse öeldes kihutati festivalile segaselt ja vastutustundetult ning avalikult edvistanud liiklushälvik pole tegelikult mingi üllatus.

Võitlus turvalise liikluskeskkonna nimel on hoiakute kujundamise võitlus. See algab juba väikelapsena isa-ema käekõrval tänavatel käies. Kui lapsevanem tormab koos kooliealise lapsega seisva bussi eest tänavale (eelmisel nädalal Postimehe uudisteportaalis näidatud šokeeriv video linnaliinibussi pardakaamerast), on midagi juba lootusetult valesti läinud.

Teismeeas muutub arutelude laad juba hoopis teistsuguseks ning siis lisandub oluline tegur ühismeedia näol. Psühholoog Kätlin Konstabel kirjutas juulis Postimehes kaalukaussidest: ühel pool on ebamäärane võimalus surma saada, teisel pool võimalus võita ühe hulljulge teoga võib-olla tuhandete või lausa miljonite imetlus. «On hädavajalik ise ja lastega koos mõelda selle üle, mida enda näitamine ja jagamine õigupoolest tähendab. Mida tasub jagada, milleks, ja milline on sellise tegevuse puhul mõistlik kulu-tulu suhe,» kirjutas Konstabel.

Meil on arutelu ja ka tegevus vahest isegi liialt keskendunud märksõnale «liikluskultuur». Lihtsalt moraali lugemisest ja manitsusest olla kultuurne jääb ilmselgelt väheks. Tuleb rohkem aidata kodu ja kooli, kuulates hoiakute kujundamiseks mõjusaid vahendeid otsides teadlasi, kes oskavad analüüsida praegusaja noorte riskikäitumise põhjuseid.

Seotud lood
    06.08.2016 09.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto