Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1895. aastal: kuidas tüdruk Haanjas petta sai

Rõuge ümber, nimelt Haanja pool, on niisuguseidgi neidusid, kes häämeelega mehele läheks, kui aga poisid neid võtaks, aga poisid ei võta siisgi, kui nad kosivad, mitte vanatüdrukuid vaid nooremaid ning sellep. katsuvad ka esimesed kõik kunstitegijad ja kaardipanejad läbi, et abi saada. Nii olivad hilja aja eest siin mustlased ning nendel oli hää lõikus, sest igalt poolt toodi nendele kraami kokku, niihästi elajarohu, kaardipanemise, käekaemise kui ka tohterdamise eest, et ennemini mehele saaks.

Aga ega mustlased muidu midagi ei tee, vaid nendel on hää taks ja selle järgi ka hää maks. Nii olnud ühel tüdrukul ka himu mehele minna, aga poisid, need on kui ära nõiutud, keegi ei hakka pulme pidama, ehk kui ka, siis ikka mõne teisega; sellepärast läinud ta, niipea kui kuulda saanud, et targad mustlased lähedal on, abi ehk vähemalt hääd nõuu otsima. Säält öeldakse, et enne midagi teha ei saa, kui tüdruk toogu omad kõige uuemad riided, millega ta lauakirikus käib, küll nad siis teha, et ta varsti mehele saab. See käik täidetud sedamaid. Kolmandal päeval kutsutakse riiete järgi ning tüdruk peab kana, kui lunastuse hinnaks, ligi võtma. Aga kolmandamal p. kutsutakse jälle kuue p. pärast, sest arstimine võtvat aega. Kuuendal p. pole mustlastest enam jälgegi leida. Umbes niisuguseid petmisi on palju ette tulnud. 10.08.1895

09.08.2016 11.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto