Sisukord
Eesti uudis
Postimees
10.08.2016
Eesti Vandaalid lasid paisjärve veed jooksma (2) eesti lühiuudised Müstilisel kombel andis järele ka teine sama firma pais (3) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Neljast parvlaevast pooled oktoobriks valmis (4) Noorajakirjanike hüvanguks Nunnad käisid metsas seeni korjamas Esikülg 10. august ERMi uue peahoone avamiseni on poolsada päeva Majandus Neljast parvlaevast pooled oktoobriks valmis (4) Pakosta: hüvitama peab aega, mis kulub lapse kasvatamisele (4) Majanduse lühiuudised Ettevõtlusnõustamisest saab enim kasu see, kel sihid paigas Arvamus Vene psühhiaater: Venemaal köetakse hüsteeriat, et oleme vaenlastest sissepiiratud (8) Siim Kallas: Eesti ja Euroopa vajavad ka ebamugavaid liitlasi (6) Päeva karikatuur Postimees 1895. aastal: kuidas tüdruk Haanjas petta sai (1) Juhtkiri: kas avalik häbi päästab fair play? Anna-Maria Uulma: tolerantne Eesti on üksteise mõistmine, mitte üksteisest ülesõitmine (32) Ene-Margit Tiit: Tartu saatus – olla isoleeritud väikelinn? (4) Mart Raudsaar: miks pole meil normaalset suveniiritööstust? (3) Kultuur Õnne, Helgi! Sport Olümpiablogi: Kuulus Copacabana rand: kui ohtlik see pimedas ujumine olla saab? Postimehe tiim proovis ära! Spordi lühiuudised Allikvee olümpiadebüüdist: andsin endast kõik Mihkel Mardna Phelpsi «imeravist»: see on sajandeid vana võte Minaškinit võib oodata ees kolm maailmameistrit Külm sõda kuumas olümpiabasseinis Tolmoff alustab karjääri viimast võistlust, Must peab leppima ebaõiglusega Kas tuul hakkab sõudjate medalijahis kaarte segama? Novosjolovil jäi lapsepõlveunistus täitmata, uut võimalust ei pruugi tulla Proffidega koos jäid meedikud tulemata Tarbija Arstitudengid eelistavad praktikat suurhaiglas Tartu Finnairi uus Tartu lennuplaan rabab halva üllatusena Polkovniku lesk kamandab nüüd vägesid ilusalongis Ammu kadunud maal jõudis rektori sünniaastapäeva eel koju Vaatlus: kas kuiv seadus on Pirogovi platsil midagi muutnud? (1) Uus ERM: ootus on õhus, ärevust veel mitte Kurtidena esinevad noorsandid määrivad pähe rahvuslippe Külaelanikud võitlevad õlitehaste rajamise vastu (4) Ladvad maha: vana papliallee muutub siiski madalamaks Toomas Lunge: teatris ja bändis tuleb üksteisega arvestada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vandaalid lasid paisjärve veed jooksma

2 min lugemist

Kui Lääne-Virumaal asuva Kunda tsemendivabriku hüdroelektrijaama omanik, AS Generaatori juhataja Jan Niilo pühapäeval objektile pistelise kontrollkäigu tegi, oli tema üllatus suur, kui ta leidis eest vaikselt tühjaks voolava paisjärve.

Täpsemalt oli lahti kangutatud paisu põhjaluuk, mida saab avada selleks, et näiteks remonttööde ajal järve veetaset alandada.

Niilo ei osanud öelda, mis eemärgil oli luuk lahti kangutatud. «Paisu juurde tulnud uudistajad spekuleerisid, et võib-olla oli tegu katsega mingil moel kalapüüki harrastada, kuid täpsemalt ma neid motiive kommenteerida ei oska,» ütles Niilo.

Kindel on aga see, et vandalismiaktiga on seotud suurem hulk mehi. «See ettevõtmine on nii raske, et seal pidi terve meeskond taga olema, kes seda põhjaluuki suudaks lahti kangutada,» selgitas juhataja. Samuti on selge, et luuki ei kangutanud lahti poisikesed, sest selle avamiseks on vaja seadmeid ja abivahendeid. «Luuk on raske ja sügaval vee sees. Seal pidi ikka teadma, mida tehakse,» selgitas Niilo.

Kuna Kunda tsemendivabriku hüdroelektrijaama hoone, tamm ja algne turbiin koos ülekandemehhanismiga on ehitismälestis, tähendab lahti kangutatud luuk ühtlasi ohtu nende säilimisele.

Tehnikaajaloo seisukohalt on 1893. aastal rajatud hüdroelektrijaama kompleks omaaegne tehnika suursaavutus kogu Baltikumis ja seetõttu väga väärtuslik. Ühtlasi on see Kunda vana tsemendivabriku koosseisu kuulunud ajalooline objekt, mis lisab omapära ka jõe ürgorule.

Omanikfirma juhataja selgitusel pole kindlasti ette nähtud, et põhjaluuk pidevalt lahti oleks. «Õnneks ei ole praegu külmaperiood, sest muidu hakkaks jää luugi servasid ja selle taha jäävaid konstruktsioone lõhkuma,» märkis Niilo. Ta lisas, et tegelikult peaks luuk olema kogu aeg vee all, sest pidev vee läbivool võib vana objekti märkimisväärselt kahjustada.

Õnneks pole vandaalibande suutnud siiski kogu luuki pealt ära kiskuda ja veetase paisjärves on alanenud vaid pool meetrit. Vastupidisel juhul võinuks paisjärve tühjaks voolamine olla vaid päeva-paari küsimus. See aga tähendanuks omakorda seda, et setted oleksid sattunud süsteemi ja tekitanud seadmetele palju kahju.

Jan Niilo arvates tehti pahategu nädalavahetusel, sest nädala alguses, kui paisjärve kontrolliti, oli veel kõik korras. «On lootust, et teol võis olla ka pealtnägijaid,» oli juhataja lootusrikas.

Vandalismiakti fikseeris ka Rakvere politsei, kuid kuna pärast juhtunut tabas Kundat tugev vihmasadu, on firma juhataja sõnul tõendeid tõenäoliselt väga keeruline leida. Politsei kinnitusel ei soovitud ka menetluse alustamist.

Niilo sõnul on proovitud mitmesuguseid variante, kuidas luuki saaks sulgeda, ja praegu käib tihe töö, et see välja mõelda. «Praegu ongi kõige suurem probleem selles, et lahtitõmbamine on mõnevõrra lihtsam kui sulgemine,» selgitas Niilo. «Seda on võimalik lahti teha näiteks «taliga» konksust tirides. Kuna seal on peal nii suur veesurve, on seda käsitsi tagasi suruda praegu raske.»

Seotud lood
09.08.2016 11.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto