Sisukord
Juhtkiri
Postimees
10.08.2016
Eesti Vandaalid lasid paisjärve veed jooksma (2) eesti lühiuudised Müstilisel kombel andis järele ka teine sama firma pais (3) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Neljast parvlaevast pooled oktoobriks valmis (4) Noorajakirjanike hüvanguks Nunnad käisid metsas seeni korjamas Esikülg 10. august ERMi uue peahoone avamiseni on poolsada päeva Majandus Neljast parvlaevast pooled oktoobriks valmis (4) Pakosta: hüvitama peab aega, mis kulub lapse kasvatamisele (4) Majanduse lühiuudised Ettevõtlusnõustamisest saab enim kasu see, kel sihid paigas Arvamus Vene psühhiaater: Venemaal köetakse hüsteeriat, et oleme vaenlastest sissepiiratud (8) Siim Kallas: Eesti ja Euroopa vajavad ka ebamugavaid liitlasi (6) Päeva karikatuur Postimees 1895. aastal: kuidas tüdruk Haanjas petta sai (1) Juhtkiri: kas avalik häbi päästab fair play? Anna-Maria Uulma: tolerantne Eesti on üksteise mõistmine, mitte üksteisest ülesõitmine (32) Ene-Margit Tiit: Tartu saatus – olla isoleeritud väikelinn? (4) Mart Raudsaar: miks pole meil normaalset suveniiritööstust? (3) Kultuur Õnne, Helgi! Sport Olümpiablogi: Kuulus Copacabana rand: kui ohtlik see pimedas ujumine olla saab? Postimehe tiim proovis ära! Spordi lühiuudised Allikvee olümpiadebüüdist: andsin endast kõik Mihkel Mardna Phelpsi «imeravist»: see on sajandeid vana võte Minaškinit võib oodata ees kolm maailmameistrit Külm sõda kuumas olümpiabasseinis Tolmoff alustab karjääri viimast võistlust, Must peab leppima ebaõiglusega Kas tuul hakkab sõudjate medalijahis kaarte segama? Novosjolovil jäi lapsepõlveunistus täitmata, uut võimalust ei pruugi tulla Proffidega koos jäid meedikud tulemata Tarbija Arstitudengid eelistavad praktikat suurhaiglas Tartu Finnairi uus Tartu lennuplaan rabab halva üllatusena Polkovniku lesk kamandab nüüd vägesid ilusalongis Ammu kadunud maal jõudis rektori sünniaastapäeva eel koju Vaatlus: kas kuiv seadus on Pirogovi platsil midagi muutnud? (1) Uus ERM: ootus on õhus, ärevust veel mitte Kurtidena esinevad noorsandid määrivad pähe rahvuslippe Külaelanikud võitlevad õlitehaste rajamise vastu (4) Ladvad maha: vana papliallee muutub siiski madalamaks Toomas Lunge: teatris ja bändis tuleb üksteisega arvestada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kas avalik häbi päästab fair play?

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

On olemas paberile kirja pandud seadused ja eneseregulatsioon ehk kultuuri tasand. Fair play, puhas mäng spordis, põhineb esmajoones ala enda reeglitel, aga ka keelatud ainete nimekirjal ja mitmesugustel karistustel, juhul kui tuvastatakse rikkumine. Ent kui sellega ei kaasne dopingu ühemõtteline hukkamõist nii valdkonna sees kui ka ühiskonnas, ei pruugi ka kirjapandud seadus toimida ja võitlus dopingu tarvitajatega osutub tulutuks.

Rio de Janeiro olümpiamängud võivad saada murdepunktiks, mille järel muutub dopingupatustajatesse suhtumine olulisel määral. Sportlane, kes on küll juriidilises mõttes kandnud võistluskeeluna karistuse äraei saa hiljem naastes enam de facto puhtalt lehelt alustada. Paistab, et vähemalt mitte nii kergelt kui seni. Plekk jääb külge ja kord valemänguga kaasa läinud atleeti asuvad tõrjuma nii publik kui ka kaasvõistlejad.

Kuigi Venemaa olümpiakoondis ei saanud paljastunud riiklikust dopingusüsteemist hoolimata Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt üldist keeldu, käivitus Rios eneseregulatsioon. See tabas olümpiaujulas varem dopinguga põrunud venelannast valitsevat maailmameistrit Julia Jefimovat, kelle pealtvaatajad sõna otseses mõttes välja vilistasid ja kelle suunas tegi jõulise avalduse samal distantsil, 100 meetri rinnuliujumises, olümpiavõitjaks kroonitud ameeriklanna Lilly King. Ujumine on Rio mängudel kahtlemata üks publikumagneteid – võimalik, et just seetõttu ilmnes avaliku häbistamise juhtum just sel alal.

See võib näida ülereageerimisena, kuid ometi ei pruugi seda olla. Sportlane armastab oma spordiala ja soovib, et see oleks populaarne ning sel oleks võimalikult lai kandepind. Reeglite eiraja seevastu kahjustab mitte ainult iseennast, vaid ka spordiala ning õigupoolest kogu tippsporti.

Vaatajail tekib ju õigustatud küsimus: miks kulutada aega võistluse jälgimisele, kui mõne aja pärast on paremusjärjestus hoopis teine ja tagantjärele näivad kirglikud emotsioonid nagu näitleja pisarad. Seeneaega sobivat metafoori tuues – sapipuravik, mis näeb välja nagu ehe puravik ikka, rikub oma kibeda maitse tõttu iga seenetoidu.

«Ben Johnsoni vari lasub endiselt kergejõustiku kohal, pärast teda vaatavad inimesed sporti teisti,» on kibedalt öelnud neljakordne olümpiavõitja Michael Johnson. 100 meetri jooksus Souli olümpiamängudel anaboolsete steroidide toel triumfeerinud ja hiljem vahele jäänud Ben Johnsoni juhtum oli šokk nii Kanadale kui ka kogu maailmale. Ometi on skandaalsed dopingulood jätkunud.

Neid, kes lähevad valemängu teed, jääb alati. Kuid oleks suurepärane, kui Rio mängud läheksid ajalukku kui samm puhta ja ausa tippspordi suunas.

Seotud lood
    09.08.2016 11.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto