Sisukord
Arvamus
Postimees
11.08.2016
Eesti Muuseumihoone asemele tulevad villad (2) Mälumäng Põhiteemad on peagi selged (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Üha enam Eesti elanikke ostab endale auto Venemaalt Tagakülg Lähiöödel näeb selge taeva korral tihedat tähesadu Eesti lühiuudised Luksusautode omanikke vaimustas Rõivasega kohtumine (1) Tuulikutega võidelnud lastearst: oma kodu nimel teed sa väga palju (11) Meremuuseum eksponeerib viikingite aardeid Majandus Kontaktivaba poodlemise ajastu on nüüd tõesti käes (6) Eesti puidutootjad pürivad Mehhiko turule (1) Uuring: eakad ei säästa, sest ei näe sellest kasu Välismaa Süürlane kaotas rünnakute järel praktikakoha Saksamaa karmistab terroritõrjet (1) Gotland remilitariseeritakse keskkonnakaitsjate kiuste Peterburis vandaalitsevad kommunistid Mannerheimi mälestusmärgi kallal Arvamus Millega püüaks Eesti investorit? (3) Indrek Kuus: kumb Kalevipoeg on hullem – kas Kreutzwaldi kloonitud või Kangro planeeritav? (5) Postimees 1937. aastal: Eesti tööstus näitab taset Avo-Rein Tereping: rahvastiku kahanemine, meie suurim probleem (21) Päeva karikatuur Juhtkiri: kalduvus ja võimekus Evelyn Kaldoja: Pokemon ei vaja kirikut Sport Olümpiamängude suur lemmik: südamlik hiinlanna ei teadnud, et ta medali võitis Olümpiablogi: Elu favela’s: Postimehe fotograafi kiired jalad päästsid keretäiest Tänapäeva rekordid on ajalugu, Phelps ületab nüüd antiikrekordeid Kanteri viimased treeningud koosnevad peamiselt videote uurimisest Teine katse! Kas tuul lubab sõudjad medalijahile? Eesti vehklemisnaiste elu suurim võimalus Tulistamine, pomm ja 1000 spiooni – olümpia nagu USA märulifilmis Peep Pahv: sportlane pole hullem kui retsidivist (3) Peeter Olesk: koht esikümnes oleks ideaalne Tarbija Küttepuud tasub varakult osta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Avo-Rein Tereping: rahvastiku kahanemine, meie suurim probleem

3 min lugemist
FOTO: Pm

Rahvastiku vähenemise teema püsib riigi tasandil päevakorral vaid teadlaste ja entusiastide pideva meeldetuletuse tulemusena, kirjutab kirjutab psühholoog Avo-Rein Tereping.

Tellijale Tellijale

Aastal 1996 asutas grupp haritlasi ühenduse, mis sai nimeks Toompea Haridusseminar. Asutajaliikmete hulgas oli ka doktor Jaak Uibu. Ühendus seadis missiooniks Eesti arengueelduste tugevdamise, eeskätt arengueelduste teoreetilise, metodoloogilise ja metoodilise läbitöötamise. See oli grupp pühendunud eksperte, kes nägid taasiseseisvunud riigi ees seisvaid probleeme ning suutsid pakkuda ka teaduspõhiseid lahendusi. Samuti seati eesmärgiks Eesti elu sõlmküsimustes väljatöötatud seisukohtade avalikustamine.

Üks eksistentsiaalseid sõlmküsimusi on olnud rahvastiku pidevast vähenemisest tingitud jätkusuutmatus. Meenutagem näiteks Lennart Meri sõnu 1988. aasta aprillis loominguliste liitude juhatuste ühispleenumil: «Kui tahame tagada rahva püsimise ja positiivse taastootmise, peame kogu oma seadusandlikkuse ja piiratud rahalised vahendid koondama sellesse valupunkti. /…/ Niiviisi [edasi minnes] ei ole kaugel see aeg, kus ministrid peavad rahva puudumisel hakkama valitsema iseennast. Näen lahendust süstemaatilises rahvastikupoliitikas ning eestlaste arvukuse viimises ühele miljonile aastaks 2015.»

10.08.2016 12.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto