Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
11.08.2016
Eesti Muuseumihoone asemele tulevad villad (2) Mälumäng Põhiteemad on peagi selged (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Üha enam Eesti elanikke ostab endale auto Venemaalt Tagakülg Lähiöödel näeb selge taeva korral tihedat tähesadu Eesti lühiuudised Luksusautode omanikke vaimustas Rõivasega kohtumine (1) Tuulikutega võidelnud lastearst: oma kodu nimel teed sa väga palju (11) Meremuuseum eksponeerib viikingite aardeid Majandus Kontaktivaba poodlemise ajastu on nüüd tõesti käes (6) Eesti puidutootjad pürivad Mehhiko turule (1) Uuring: eakad ei säästa, sest ei näe sellest kasu Välismaa Süürlane kaotas rünnakute järel praktikakoha Saksamaa karmistab terroritõrjet (1) Gotland remilitariseeritakse keskkonnakaitsjate kiuste Peterburis vandaalitsevad kommunistid Mannerheimi mälestusmärgi kallal Arvamus Millega püüaks Eesti investorit? (3) Indrek Kuus: kumb Kalevipoeg on hullem – kas Kreutzwaldi kloonitud või Kangro planeeritav? (5) Postimees 1937. aastal: Eesti tööstus näitab taset Avo-Rein Tereping: rahvastiku kahanemine, meie suurim probleem (21) Päeva karikatuur Juhtkiri: kalduvus ja võimekus Evelyn Kaldoja: Pokemon ei vaja kirikut Sport Olümpiamängude suur lemmik: südamlik hiinlanna ei teadnud, et ta medali võitis Olümpiablogi: Elu favela’s: Postimehe fotograafi kiired jalad päästsid keretäiest Tänapäeva rekordid on ajalugu, Phelps ületab nüüd antiikrekordeid Kanteri viimased treeningud koosnevad peamiselt videote uurimisest Teine katse! Kas tuul lubab sõudjad medalijahile? Eesti vehklemisnaiste elu suurim võimalus Tulistamine, pomm ja 1000 spiooni – olümpia nagu USA märulifilmis Peep Pahv: sportlane pole hullem kui retsidivist (3) Peeter Olesk: koht esikümnes oleks ideaalne Tarbija Küttepuud tasub varakult osta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: Pokemon ei vaja kirikut

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: ANDRES HAABU/PM

Möödunud nädalat meenutavate uudisfotode seas on ühed pealtnäha kaunis häirivad pildid, kuidas Prantsuse politseinikud lohistavad Pariisi Püha Rita kirikust sõna otseses mõttes mööda maad välja preestrit. Lisaks fotod kiriku lammutamise vastu protestivatest kurjailmelistest vanainimestest, Prantsuse lipu värvides särbid üll.

Üks mu tuttav kahtlustas, et tegu on islami pealetungiga, millest peavoolumeedia vaikib. Sama kirjutas Vene väljaanne Pravda. Nende järgi on see ilmselge tõend lääne allakäigust, moslemite pealetungist, kenade vanainimeste ahistamistest ja homode vandenõust. Lisaks olla tegu loomavaenulikkusega, sest Pravda sõnul on Püha Rita ainuke loomade kaitsepühak katoliku kirikus. «Sotsiaalsest vaatenurgast on prantslased kaasaegsest vene teadlikkusest vähemalt 40 aastat maas. Prantsuse ühiskond ei mõista usu rolli,» järeldati Pravdas.

Mis Pariisi piltidel tegelikult toimus? Nagu seda võis lugeda näiteks sellisest peavoolumeediakanalist nagu Washington Post: protestiaktsioon kangekaelse preestri ja mõnekümne toetaja osavõtul. Viimaste seas leidus paremäärmusliku Rahvusrinde poolehoidjaid, kes kohale sõitnud väljastpoolt Pariisi.

Ammu enne seda, kui moslemite arv Prantsusmaal kasvas nii suureks, nagu see on praegu, hakkas kahanema kirikuskäijate osakaal põlisrahvastikus. Sestap leidub palvepinke selles riigis märksa rohkem kui neil põlvitavaid usklikke ning altareid enam kui nende juures teenivaid preestreid.

Mistap on loomulik, et kõigile pühakodadele ei jagu enam piisavalt kogudust, kes neid ülal pidada jõuaks. Ja kui tegu pole arhitektuuripärliga, siis pole kirikut mõtet pidada ka turismiobjektina. Ehk väga paljudele pühakodadele tuleb leida kas uus otstarve või nad lihtsalt lammutada. Mahatõmbamine ja samale kohale vist parkimismaja ehitamine seisab ees ka mainitud Püha Rita kirikul.

Paar päeva hiljem sattusin lugema uudist, et õigeusu kirik Viinis on häiritud nende pinnale paigutatud satanistliku nimega pokemonist. Artiklist kumas läbi üllatus selle üle, et pühakoda polegi huvitatud külastajate arvu kasvatamisest mängusõltlaste võrra. Mõnes «eesrindlikumas» riigis kirikud lausa kutsuvat rahvast enda juurde pokemonijahile.

Pärast Washington Posti selgitust ei teinud Pariisi pildid mulle sugugi haiget. Küll aga jutt kirikuist, kes loodavad Jumala asemel pokemonidele. Mul on raske mõista, miks inimesel, kes ei käi kirikus, küll aga kauba- ja parkimismajas, võiks olla midagi selle vastu, et jumalakoda lammutatakse ning asemele ehitatakse ostutempel või garaaž. Milleks selline võltsvagadus, kui Jumala asemel soovitakse kohata pokemoni ja nii kristlased kui ka moslemid on vähemus selge usutunnistuseta konsumeristide vahel?

Püha Rita, muide, on esmajoones tuntud kui lootusetute juhtumite ja koduvägivallaohvrite eestkostja.

Seotud lood
10.08.2016 12.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto