Mõistmaks, miks tippsport muudab organismi haigustele vastuvõtlikumaks, tuleb keha vaadata kui piiratud varudega tervikut. Kõik organismid peavad elamiseks pidevalt tegema alateadlikke otsuseid, kuhu oma ressursid paigutada. Erinevad füsioloogilised mehhanismid aitavad neid otsuseid täide viia.
Kas oled tundnud, kuidas väga äreval või stressirohkel ajal söögiisu kaob? Organism suunab ressursid söögihankimise soovist stressiolukorraga toimetulekusse. Adrenaliin surub alla valutunde, võimaldades keskenduda ohtlikust olukorrast pääsemisele. Haigusest paranemine võtab ära söögiisu, samuti soovi üldse ennast liigutada – immuunsüsteem on väga energiakulukas ning nõuab suure osa keha ümberjagatavatest ressurssidest endale.
Siin peitub ka võti sportlaste kehva tervise mõistmiseks. Kui sportlased suunavad oma keha ressursid maksimaalse soorituse saavutamisele, jääb mujal varusid paratamatult vähemaks. Immuunsüsteemile, mis kaitseb meid haigustekitajate eest, ressursse piisavalt ei jagu.
Treenimise kasulik mõju on sisse kirjutatud meie geenidesse, sest see on olnud loomulik osa inimese igapäevaelust läbi aegade, kui viimased 100 aastat välja arvata.
Spordi kasulikkust tervisele ongi kirjeldatud nn J-kurviga. Kujutage ette graafikut, kus x-teljel on sportimisaktiivsus ja y-teljel vastuvõtlikkus haigustele. Seos nende kahe tunnuse vahel ongi J-tähe kujuline. Madala liikumisaktiivsusega nn diivanikaunistused on J-tähe alumise konksu otsas – nende tervis on kehv. Tervisesportlased jäävad enamasti J-tähe kurvi alla – keskmise liikumisaktiivsusega inimesed võidavad sportimisest kõige rohkem, kui silmas pidada vastuvõtlikkust haigustele. Mida suuremaks aga läheb sportimise aktiivsus, seda kiiremini liigume graafikul mööda J-i posti ülespoole ning seda rohkem tõmbab sportimine endasse muude füsioloogiliste vajaduste rahuldamise ressursid.