Sisukord
Päevakomm
Postimees
12.08.2016
Eesti Dilbert Olga Jämsä: see medal tuli sada protsenti teenitult Horoskoop Mälumäng Male Palju õnne Tagakaas Majanduse lühiuudised Pronksimehe rõõmus isa: Lai tänav läheb nüüd veel laiemaks Kilk: ehk see ärgitab noori sõudmisega tegelema Tatjana Jaanson: meie neljapaat on realiseerimismeeskond! Kallas ei plaani teiseks ametiajaks kandideerida (8) Devidi lugu: ajalugu tegi eestlastest venelased (1) Majandus Uute parvlaevade mootorivalik toob suured kulutused (1) Majanduse lühiuudised Pokemonid vana meedia vastu (1) Välismaa Terrorismis süüdistatud Ukraina on lahinguvalmis Elu ilma kodumaa, kodakondsuse ja passita (1) Arvamus Tuul Sepp: kui liikumine on tervislik, miks siis on tippsportlased põdurad? (8) Andrus Karnau: kaks tuulikut ja üks lastearst Peeter Langovitsi tagasivaade: maailma moelegend Tallinnas Ahto Lobjakas: arvamusentroopia festival (5) Postimees 1930. aastal: Nõukogude Liit kiusab jaapanlasi Juhtkiri: meie päev Rios Karl Oskar Villsaar: Rootsi NATO teljel (1) Päeva karikatuur Kultuur Kelle tõde ja usk on õigem? Sport Peidus pinna all: peotuju jääb agulitänavatest kaugele Eesti vabatahtlikku rööviti Rios relva ähvardusel: kui kott käes, tahtis jalanõusid ka Medalita jäämine tähendanuks kurikaga tümitamist (2) Neli aastat targemad mehed tõusid koos olümpiapjedestaalile Raja maksimaalne pingutus avaldas mõju ka südamele (1) Kuninganna alustab täna, Eestil oma lootused (2) Madis Kalvet: olümpiamedali nimel tuleb olla kõigeks valmis Narkomaanidest vanemate lapsest USA uueks kullakeseks Pagulased olümpial: elupäästja ja üksinda põgenevad lapsed (1) Tartu Tähtvere sild kaob kalevi alla (1) Koerad kohtuvad Ülenurmel Gert Kullamäe: segane aeg on olnud 102-aastane tartlanna: äkki on mulgikapsad mu pika ea saladus (2) Ühe naise lühike, kuid särav tähelend Mäng käib astronoomide maja taga Koolisööklast kaovad talongid Teatri Kodu hoovis algab kanu kimbutava rebase jaht Viletsast ratsutajast sai tippveterinaar Veekeskuse pidamine läheb odavamaks Vaksali ümbruse vurhvimiseks kulub aasta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karl Oskar Villsaar: Rootsi NATO teljel

2 min lugemist
Karl Oskar Villsaar FOTO: Postimees

Esmaspäeval kirjutas ajakirjanik Jarmo Mäkelä Kultaranta julgeolekukonverentsist, püstitades küsimuse, millal liitub Rootsi NATOga. Kultarantas jäi õhku kõlama võimalus, et juhul, kui Rootsi parlamendi valimised võidavad parempoolsed.

Praegu Stefan Löfveni juhitud sotsiaaldemokraatide ja roheliste valitsuskoalitsiooni ajal piirduvad Rootsi sidemed NATOga ilmselt vaid ühisõppuste ning koostöö tasandiga. Otsust alliansiga lähedasemate sidemete loomiseks juba aastaid Rootsit juhtinud sotsiaaldemokraatideta aga ei tehta.

Muutused kaitsepoliitikasse on saabunud siiski võrdlemisi kiirelt ja külma sõja ajal neutraliteeti hoidnud Rootsi on tasapisi osalenud alliansi missioonidel ning tsentristid ja parempoolsed erakonnad on teatanud oma muutunud soovist NATOga liituda.

Olukord on tingitud Krimmi okupeerimisest, jätkuvast konfliktist Ukrainas ning väidetavast allveelaevast, mida nähti Stockholmi arhipelaagi lähistel. Viimasest on Rootsis saanud kultuslaev, millega kavalad turustajad teenisid kultuursatiiride ja särgimüügiga kõva kopika.

Õpingutel Rootsis olen kokkupuutel kohalikega täheldanud kahte vastanduvat poolt. Vanemad inimesed on kiitnud Eesti kuulumist NATOsse ja nentinud, et Rootsi peaks ka militaartasandil tegusid tegema.

Nooremad, kellega ülikoolis kokkupuude on igapäevane, väljendavad pehmelt öeldes pettumust NATO ja sellega lähenemise üle.

Pealtnäha jookseb NATO küsimus mööda kahte telge – generatsioonidevahelised erinevused ja kuuluvus poliitilisel skaala. Eestlastesse süstitud julgeoleku mure laseb kergekäeliselt maalida pildi noortest rootslastest kui sotsialistlikest idealistidest.

Teadupärast on ütluski, et «kui sa pole kahekümneselt sotsialist, ei ole sul südant ning kui sa pole neljakümneselt konservatiiv, ei ole sul mõistust». Rootsi pikka neutraliteedi ajalugu ja mitte-vägivalla poliitikat arvestades on see süüdistus aga alatu.

Teated Rootsi kaitsevalmiduse suurendamisest tulevad Eesti julgeoleku seisukohast kergendavana. Läänemere keskel paikneva Gotlandi saare geopoliitilist tähtsust ei saa alahinnata, kuna see on kesksel kohal kontrollimaks ka Eesti õhu- ja mereruumi.

Seetõttu on Eestile parim variant, kui Ingmar Bergmani inspiratsiooni saarel viibivad jõud, kes soovivad meiega koostööd teha. Mai lõpus ratifitseeris Riksdag ka NATO vägede võõrustamise leppe, mis viib alliansi ja Põhjamaa vahelise koostöö veelgi kõrgemale tasemele.

Neutraalse Rootsi remilitariseerimisel on potentsiaalne võime muuta geopoliitilisi jõujooni NATO ja Venemaa vahel. Sellegipoolest ei ole Rootsi ühiskond üksmeelt alliansi kasulikkusest või kahjulikkusest leidnud ja liitumiskõnelusi ilmselt niipea ei alustata.

Seotud lood
11.08.2016 13.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto