Sisukord
Juhtkiri
Postimees
12.08.2016
Eesti Dilbert Olga Jämsä: see medal tuli sada protsenti teenitult Horoskoop Mälumäng Male Palju õnne Tagakaas Majanduse lühiuudised Pronksimehe rõõmus isa: Lai tänav läheb nüüd veel laiemaks Kilk: ehk see ärgitab noori sõudmisega tegelema Tatjana Jaanson: meie neljapaat on realiseerimismeeskond! Kallas ei plaani teiseks ametiajaks kandideerida (8) Devidi lugu: ajalugu tegi eestlastest venelased (1) Majandus Uute parvlaevade mootorivalik toob suured kulutused (1) Majanduse lühiuudised Pokemonid vana meedia vastu (1) Välismaa Terrorismis süüdistatud Ukraina on lahinguvalmis Elu ilma kodumaa, kodakondsuse ja passita (1) Arvamus Tuul Sepp: kui liikumine on tervislik, miks siis on tippsportlased põdurad? (8) Andrus Karnau: kaks tuulikut ja üks lastearst Peeter Langovitsi tagasivaade: maailma moelegend Tallinnas Ahto Lobjakas: arvamusentroopia festival (5) Postimees 1930. aastal: Nõukogude Liit kiusab jaapanlasi Juhtkiri: meie päev Rios Karl Oskar Villsaar: Rootsi NATO teljel (1) Päeva karikatuur Kultuur Kelle tõde ja usk on õigem? Sport Peidus pinna all: peotuju jääb agulitänavatest kaugele Eesti vabatahtlikku rööviti Rios relva ähvardusel: kui kott käes, tahtis jalanõusid ka Medalita jäämine tähendanuks kurikaga tümitamist (2) Neli aastat targemad mehed tõusid koos olümpiapjedestaalile Raja maksimaalne pingutus avaldas mõju ka südamele (1) Kuninganna alustab täna, Eestil oma lootused (2) Madis Kalvet: olümpiamedali nimel tuleb olla kõigeks valmis Narkomaanidest vanemate lapsest USA uueks kullakeseks Pagulased olümpial: elupäästja ja üksinda põgenevad lapsed (1) Tartu Tähtvere sild kaob kalevi alla (1) Koerad kohtuvad Ülenurmel Gert Kullamäe: segane aeg on olnud 102-aastane tartlanna: äkki on mulgikapsad mu pika ea saladus (2) Ühe naise lühike, kuid särav tähelend Mäng käib astronoomide maja taga Koolisööklast kaovad talongid Teatri Kodu hoovis algab kanu kimbutava rebase jaht Viletsast ratsutajast sai tippveterinaar Veekeskuse pidamine läheb odavamaks Vaksali ümbruse vurhvimiseks kulub aasta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: meie päev Rios

2 min lugemist
RIO DE JANEIRO, BRASIILIA 06AUG16. Olümpiamängud 2016. OM 2016. Sõudmine. Pildil Eesti neljapaat sinises, Andrei Jämsa, Tõnu Endrekson, Allar Raja, Kaspar Taimsoo. Kortermajad, mägi tl/Foto Tairo Lutter/POSTIMEES FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Päev, mil sinimustvalge lipp olümpiamängudel kõrgele kerkib, on meile alati suurpäev. Paarisaerulise neljapaadi meeskond koosseisus Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo kirjutas uhke lehekülje spordiajalukku, võites Rio de Janeiro olümpiamängudel Eestile pronksmedali. Võitu aitas treenerina sepistada Matti Killing, paljude sõudetalentide leidja ja kasvataja.

Sõudjad on kõigil viimastel suvemängudel olnud need, kellele medalivõite silmas pidades loota võime. Pikka aega pakkus meile positiivseid emotsioone ala legend ja pikaajaline tipptegija Jüri Jaanson. Aastal 2004 Ateenas oli ta hõbemedalimees ühepaadil, neli aastat hiljem Pekingis koos Endreksoniga paarisaerulisel kahepaadil.

Nii öeldakse: võidetud olümpiamedal kuulub sportlasele, saadud emotsioon rahvale. Mitte asjata ei nimetata edukaid tippsportlasi olümpiasangariteks. Iga rahvas vajab kangelasi, kes liidaksid ühiskonda, kelle edu tiivustab noori. Tuhandetes kodudes oli eile hea põhjus istuda teleri ees ja südamest rõõmustada. Niisuguseid hetki ootab iga riik, iga rahvas.

Jämsä sportlaskarjäär sõudmises on olnud pikk. 20 aasta jooksul on sõudeliit selle rahuliku loomuga mehe valinud neli korda sõudeliidu parimaks meessõudjaks. Oma sõudjast isa jälgedes astuv Raja on alati näidanud ja näitas ka Rio olümpiaveel, kuidas tuleb endast otsustaval hetkel maksimum anda – kasvõi pilt tasku, aga pingutus viimase meetrini. Endreksoni emapoolne vanaonu oli kahekordne olümpiavõitja (Berliin 1936), maadleja Kristjan Palusalu. Seegi fakt on omamoodi sümboolne.

Järgmisel korral tuleb minna kulla peale, et Endrekson saaks komplekti kokku, ütles alati sõnaosav Taimsoo pärast medalisõitu. Meest sõnast, Kaspar! Kuid tühja koha pealt eessõudja ei räägi. Ka treener Killing on kinnitanud: mehed on kõvad ja järelkasvugi koputab uksele. Nii et miks mitte!

Alati leidub neid, kes ka medalivõidu päeval ohkavad: no miks ei tulnud kirkamaid medaleid. Kriitilisemadki kiibitsejad peaksid siiski end tagasi hoidma – tippspordis ei sünni midagi lihtsalt ning iga medal, ka pronks, kahtlemata võidetakse. Konkurents on kõva ja võid olla kuitahes tugev, meeskonnaalal on ütlemata tähtis saavutada omavaheline klapp. Paarisaeruline neljane, mis meie sõudelippu maailma ja Euroopa tippvõistlustel on korduvalt kõrgel hoidnud, on samuti elanud üle keerulisi hetki. Kui ühtset keemiat leida ei õnnestu, pole ka tulemust. Seda enam väärib edukas olümpiasõit tähelepanu ja tunnustust.

Eestil oli tõesti eile Rios uhke ja õnnelik päev, vehklesid ju õhtul ka epeenaised medalimatšides.

Seotud lood
    11.08.2016 13.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto