T, 3.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

EAS küsib Jürgen Veberilt raha tagasi

Madis Vaikmaa
, reporter
Facebook
Comments
Jürgen Veber
Jürgen Veber Foto: Postimees.ee

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhi Hanno Tombergi sõnul on mustkunstnik Jürgen Veberi tegevuses leitud selged rikkumised ning temalt nõutakse tagasi 2011. aastal antud toetus Ameerika Ühendriikide meelelahutusturule sisenemiseks.

Jürgen Veberi venna Jesperi sõnul otsustati pärast USA turuga tutvumist valida EASiga kokku lepitust erinev suund. «Avanesid uued ja põnevad võimalused sihtturul ja mujal maailmas. Need tundusid apetiitsemad ning on seda kindlasti veel ka täna. Nii saigi pärast põhjalikku kaalumist langetatud otsus minna mõnevõrra teist teed, kui viis aastat tagasi ekspordiplaani kirja pandud.»

«See oli meie otsus ja ise astusime need sammud teises suunas. Me olime seda tehes teadlikud võimalikest tagajärgedest, sealhulgas sellest, et me ei pruugi küündida nõutud käibeni ette antud ajaga,» lisas Veber.

«Mis aga toetuse tagasi maksmisesse puutub, siis seda kavatseme kindlasti teha. Muu oleks mõeldamatu. Oleme EASile esitatud avalduses teada andnud, et meil puudub edasine huvi ekspordiplaani kirja pandud eesmärke sellisel kujul täita. Nii ei pea ma võimalikuks ka toetust mitte tagasi maksta,» ütles Veber.

EASi kommunikatsioonijuhi sõnul on menetlus veel pooleli ja sestap ei saa ka toimunu detaile rohkem avaldada. «Kui toetusraha kasutamisel on toimunud rikkumine, siis koostame tagasinõude otsuse projekti, mille osas on toetuse saajal enne lõplikku otsust võimalus oma vastuväited esitada,» lausus ta.

Kommunikatsioonijuht ütles, et rahandusministeerium auditeeris möödunud aastal toetusi saanud projekte aastatest 2007–2013 ja tuvastas selle käigus mitmeid, kus lubatud käivet ei saavutatud. EASi järelevalve ja riskijuhtimise üksus võttis Jürgen Veberiga seotud kaks projekti täiendavasse kontrolli 2016. aasta alguses ja tuvastas kaks kuud tagasi rikkumise, leides, et projekti eesmärgid on täitmata ja projekti tegevused pole täielikult ellu viidud.

Nüüdseks on EAS saatnud Veberile toetuse tagasinõude otsuse ja ootab 16. augustiks tema seisukohti. Uue otsusega tunnistatakse kehtetuks EASi varasem otsus taotluse rahuldamise kohta ekspordi turunduse toetusmeetmest, kuna väljamaksetaotluse aluseks olevad täiendavad dokumendid pole asjakohased ja õiged.

2010. aastal sai Veberi firma OÜ JJV Productions EASilt 31 955,83 eurot alustava ettevõtja stardi- ja kasvutoetust ning 133 735,13 eurot eksporditurunduse toetust.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles