Sisukord
Välismaa
Postimees
15.08.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Boris: kirega ja lutsukivina ehk maarott vee peal Horoskoop Leedo sõnul olid nad Saksamaal kahjumiga arvestanud Endine soovolinik peab maksma 300 eurot trahvi (5) Tagakülg Väiketalunikud kraabivad põllult Urmase mädaheina (6) Eesti lühiuudised Varul: me ei taotle reformi seiskamist (1) Haldusreformi saatus on libisemas riigikohtu kätesse (2) Kiviaiast vulpsasid välja pea kahemeetrised maod 15.08 Esikaas Male Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Mälumäng Vihm kastis Paides arvamusi Majandus Johan Dennelind: eestlased on maailma nõudlikemad kliendid (1) Brasiilia - endisest tiigrist miljonite töötuteni (1) Eestlase tooted on Brasiilias ihaldusobjektiks Välismaa Endised vangid olid tihti Stalini suhtes leplikud Kuidas 13 aastat vangilaagrit ei pannud Stalinit vihkama (3) Välismaa lühiuudised 15.08 Arvamus Juhtkiri: Venemaa augustineedus (2) Igor Gräzin: riigiäride hallid varjundid (26) Priit Pullerits: rikutud elamus (13) Kristina Potapova: millega tegelevad Venemaa finantseeritud organisatsioonid Euroopa Liidus? (16) Päeva karikatuur: Putini olümpiatraditsioonid Philippe Jourdan: veel kord Püha Rita kirikust Postimees 1991. aastal: valitsuskoalitsioonis kaks vene fraktsiooni Kultuur Armastus muudab maailma... Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Sport Ragnar Klavan edukast debüüdist: ega mul Arsenalist kahju ei ole Täna võistlevad Kolm maadlejat kolmel päeval medalijahil Peep Pahv: põlvkondade vahetuse valus dilemma (1) Õed Luiged said Kanterilt abi ja tantsisid maratoni finišis sambat Taimsoo puhkab spordist firmat juhtides ja langevarjuga hüpates Kurb, et medal rööviti, rõõm, et maailma tipus Michael Phelps lõpetas 23 kuldmedaliga Tolmoff lõpetas karjääri vägeva võiduga olümpial ja otsib uut hobi Tartu Kaks meest hukkus märjas viljas. Rasked küsimused on õhus Neljajalgsete pidu Ülenurmes Peidetud pannoos leidus torkeauke Mulgipuder mekib ka itaallastele Raadi konkursi võitis tagurpidi maja idee Kopp haukas seina järel seina Priit Pullerits: petised nurka! Korporandid kohtuvad igaveses õllelauas Sportijad pääsevad peagi taas jooksurajale Kultuurifoobiaid saab kärpida söögi ja tantsuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Endised vangid olid tihti Stalini suhtes leplikud

2 min lugemist
Moskvas asuv Venemaa-keskne GULAGi muuseum. FOTO: ITAR-TASS / Scanpix

See on tavaline, et endised vangid ei süüdista oma raisatud elu pärast Stalinit, räägib Vorkuta Memoriaali kunagine asutaja Vassili Trošin. Memoriaal on Venemaa suurim organisatsioon, mis tegeleb Stalini repressiooniohvrite teemaga.

Tellijale Tellijale

«Paljud neist ei seostanud oma vangipanekut Staliniga. Nende meelest käitusid ebaõiglaselt uurijad ja kohtunikud, aga mitte Stalin, kellelt nad vastupidi lootsid, et kui ta teada saaks, siis nad lastaks kindlasti vabaks,» seletab Trošin Postimehele oma versiooni, miks osa kunagistest Stalini režiimi ohvritest Nõukogude diktaatorisse hiljem nii leebelt suhtus. «Paljude loogika, kellega ma olen rääkinud, oli selline, et mina jah istun süütult ja küll see ära klaaritakse, aga vaat need teised istuvad ilmselt ikka asja eest.»

Moskvas asuva Venemaa-keskse GULAGi muuseumi andmetel mõisteti aastatel 1929–1956 (sel ajal, kui tegutses GULAGi vangilaagrite süsteem Nõukogude Liidus) süüdi ja saadeti vangilaagritesse vähemalt 20 miljonit inimest. Poliitiliste paragrahvide põhjal saadeti GULAGi vähemalt viis miljonit inimest. Sellest 20 miljonist hukkus laagrites tõenäoliselt 2–2,5 miljonit inimest, maksimaalselt kolm miljonit. Kaks kolmandikku hukkunutest olid poliitvangid. Stalini repressioonides hukkunute hulka tuleb arvestada veel vähemalt 1,5 miljonit inimest, kes lasti maha Suure Terrori ajal 1937. ja 1938. aastal.

13.08.2016 16.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto