Sisukord
Arvamus
Postimees
15.08.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Boris: kirega ja lutsukivina ehk maarott vee peal Horoskoop Leedo sõnul olid nad Saksamaal kahjumiga arvestanud Endine soovolinik peab maksma 300 eurot trahvi (5) Tagakülg Väiketalunikud kraabivad põllult Urmase mädaheina (6) Eesti lühiuudised Varul: me ei taotle reformi seiskamist (1) Haldusreformi saatus on libisemas riigikohtu kätesse (2) Kiviaiast vulpsasid välja pea kahemeetrised maod 15.08 Esikaas Male Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Mälumäng Vihm kastis Paides arvamusi Majandus Johan Dennelind: eestlased on maailma nõudlikemad kliendid (1) Brasiilia - endisest tiigrist miljonite töötuteni (1) Eestlase tooted on Brasiilias ihaldusobjektiks Välismaa Endised vangid olid tihti Stalini suhtes leplikud Kuidas 13 aastat vangilaagrit ei pannud Stalinit vihkama (3) Välismaa lühiuudised 15.08 Arvamus Juhtkiri: Venemaa augustineedus (2) Igor Gräzin: riigiäride hallid varjundid (26) Priit Pullerits: rikutud elamus (13) Kristina Potapova: millega tegelevad Venemaa finantseeritud organisatsioonid Euroopa Liidus? (16) Päeva karikatuur: Putini olümpiatraditsioonid Philippe Jourdan: veel kord Püha Rita kirikust Postimees 1991. aastal: valitsuskoalitsioonis kaks vene fraktsiooni Kultuur Armastus muudab maailma... Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Sport Ragnar Klavan edukast debüüdist: ega mul Arsenalist kahju ei ole Täna võistlevad Kolm maadlejat kolmel päeval medalijahil Peep Pahv: põlvkondade vahetuse valus dilemma (1) Õed Luiged said Kanterilt abi ja tantsisid maratoni finišis sambat Taimsoo puhkab spordist firmat juhtides ja langevarjuga hüpates Kurb, et medal rööviti, rõõm, et maailma tipus Michael Phelps lõpetas 23 kuldmedaliga Tolmoff lõpetas karjääri vägeva võiduga olümpial ja otsib uut hobi Tartu Kaks meest hukkus märjas viljas. Rasked küsimused on õhus Neljajalgsete pidu Ülenurmes Peidetud pannoos leidus torkeauke Mulgipuder mekib ka itaallastele Raadi konkursi võitis tagurpidi maja idee Kopp haukas seina järel seina Priit Pullerits: petised nurka! Korporandid kohtuvad igaveses õllelauas Sportijad pääsevad peagi taas jooksurajale Kultuurifoobiaid saab kärpida söögi ja tantsuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: rikutud elamus

2 min lugemist
Priit Pullerits. FOTO: Priit Pullerits

Eile vesisel-hallil pärastlõunal jäi eesti rahvas ilma selle aasta ilmselt ühest vägevamast spordielamusest. Vaevalt oli kuigi palju neid, kes lootsid, et Martin Kupper heidab Rio kettaringis kõige viimases voorus päeva teise tulemuse, haarab kinni hõbemedalikohast.

Tõenäoliselt võinuks too sooritus kandideerida aasta lõpus Eesti aasta spordihetkeks sellest hoolimata, et sakslased tõukasid Kupperi lõpuks ikkagi pjedestaalilt maha. Just võinuks, mitte võiks – sest rahval jäi too katse TV3 otsepildis nägemata. Minuteid hiljem näidatud kordus, kui tulemus juba teada, ei suutnud tundeid enam ehedalt lõkkele puhuda.

Rio olümpia kettaheitevõistluse, eestlaste ühe oodatuima olümpiajõuproovi teleülekanne oli otse öeldes õudus kuubis. Kettaheite medaliheitluse asemel tuli enamik aega TV3 ekraanilt jälgida meisse absoluutselt mittepuutuvaid naiste 400 meetri eeljookse, kus favoriidid lasid lõpusirgel sörki ning Somaalia pearätiga osaleja näitas suisa laste taset – ring 1.10ga. Vahepeal eksles telepilt isegi soojendusareenile. Tagatipuks tuli kettaheite asemel elada üksvahe pikalt kaasa soodustusega müüdavate põrandaharjade liikumistele.

See, mida eesti inimesed nägid TV3 vahendusel olümpia kettaheitevõistluse ajal ja asemel, on reljeefne kinnitus, miks rahvale oluliste spordisündmuste ülekandmist ei saa usaldada kommertstelevisioonile ning miks nende ülekannete esmaõigus ja koguni kohustus peab jääma maksumaksja ülalpeetavale rahvusringhäälingule.

Arvata võib, et nii mõnelegi eelväidetu ei meeldi. Et miks peab ERR näitama meelelahutust, mida kujutavad endast ka olümpiamängud. Aga peab näitama sellepärast, et olümpial pakuvad Eesti sportlased meile meelelahutust Eesti lipu all; ja kui neil väga hästi läheb, mängitakse meie kõigi rõõmuks Eesti hümni. Seetõttu pole liialdus väita, et olümpia, samuti muud olulised tiitlivõistlused, on riiklikult tähtsad sündmused.

Ja selliseid sündmusi tuleb teles üle kanda kvaliteetselt, professionaalselt, väärikalt. Mitte niimoodi diletantlikult, rohmakalt ja haledalt, nagu seda tegi laupäeval TV3 Kupperi ja Gerd Kanteri aasta tähtsaimat jõuproovi näidates (ja enamasti mitte näidates).

TV3 juhil Priit Leitol annab laupäevast häbi telekanali ekraanilt maha pesta. Mullu sügisel, kui TV3 sai endale Rio olümpia kergejõustikuvõistluste ülekandmise õiguse, lubas ta sõna-sõnalt nii: «Me kanname üle kogu kergejõustiku programmi ja me spetsiaalselt tahame tellida pildi niimoodi, et ühegi eestlase esitus Rios ei jääks eestlastel otse vaatamata.» 

Aga ei tellinud ju! Kuigi üksikute alade, näiteks kettaheite pildikanali hind, nagu kuulda, jäävat kõigest 2000 ja 3000 euro vahele.

Seetõttu võiks TV3 kandideerida Eesti aasta spordiprohmaka auhinnale, kui selline vaid välja antaks. Igatahes vääriks andmist küll.

Seotud lood
13.08.2016 16.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto