Sisukord
Eesti
Postimees
15.08.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Boris: kirega ja lutsukivina ehk maarott vee peal Horoskoop Leedo sõnul olid nad Saksamaal kahjumiga arvestanud Endine soovolinik peab maksma 300 eurot trahvi (5) Tagakülg Väiketalunikud kraabivad põllult Urmase mädaheina (6) Eesti lühiuudised Varul: me ei taotle reformi seiskamist (1) Haldusreformi saatus on libisemas riigikohtu kätesse (2) Kiviaiast vulpsasid välja pea kahemeetrised maod 15.08 Esikaas Male Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Mälumäng Vihm kastis Paides arvamusi Majandus Johan Dennelind: eestlased on maailma nõudlikemad kliendid (1) Brasiilia - endisest tiigrist miljonite töötuteni (1) Eestlase tooted on Brasiilias ihaldusobjektiks Välismaa Endised vangid olid tihti Stalini suhtes leplikud Kuidas 13 aastat vangilaagrit ei pannud Stalinit vihkama (3) Välismaa lühiuudised 15.08 Arvamus Juhtkiri: Venemaa augustineedus (2) Igor Gräzin: riigiäride hallid varjundid (26) Priit Pullerits: rikutud elamus (13) Kristina Potapova: millega tegelevad Venemaa finantseeritud organisatsioonid Euroopa Liidus? (16) Päeva karikatuur: Putini olümpiatraditsioonid Philippe Jourdan: veel kord Püha Rita kirikust Postimees 1991. aastal: valitsuskoalitsioonis kaks vene fraktsiooni Kultuur Armastus muudab maailma... Helgi Sallo võttis vastu arvukate õnnitlejate kallistusi ja kaisutusi Sport Ragnar Klavan edukast debüüdist: ega mul Arsenalist kahju ei ole Täna võistlevad Kolm maadlejat kolmel päeval medalijahil Peep Pahv: põlvkondade vahetuse valus dilemma (1) Õed Luiged said Kanterilt abi ja tantsisid maratoni finišis sambat Taimsoo puhkab spordist firmat juhtides ja langevarjuga hüpates Kurb, et medal rööviti, rõõm, et maailma tipus Michael Phelps lõpetas 23 kuldmedaliga Tolmoff lõpetas karjääri vägeva võiduga olümpial ja otsib uut hobi Tartu Kaks meest hukkus märjas viljas. Rasked küsimused on õhus Neljajalgsete pidu Ülenurmes Peidetud pannoos leidus torkeauke Mulgipuder mekib ka itaallastele Raadi konkursi võitis tagurpidi maja idee Kopp haukas seina järel seina Priit Pullerits: petised nurka! Korporandid kohtuvad igaveses õllelauas Sportijad pääsevad peagi taas jooksurajale Kultuurifoobiaid saab kärpida söögi ja tantsuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väiketalunikud kraabivad põllult Urmase mädaheina

6 min lugemist
Vara valla Tammevaldma talu upub bürokraatiasse ja veidratesse nõuetesse. Noortalunik Vallot Kaasik (vasakul) ja tema vend Fredi kaaluvad poolesaja lihaveise müümist. FOTO: Sille Annuk

Põllu serval auravad värskelt pressitud rullid, mille sees hõõgub haisev ja hallitav ollus. Kui veel mõne aasta eest ei pidanud talunikud tegelema vihmas raisku läinud heina põllult kokkukraapimisega, siis nüüd nõutakse neilt ka seda.

Tellijale Tellijale

Löga ajas põllult kokku Vara valla Tammevaldma talu noorperemees Vallot Kaasik (32), sest  PRIA ametnikud ei jätnud talle teist võimalust. Kaasik nimetab seda maaeluministri auks Urmase heinaks. «Urmase hein» võib iga hetk põlema minna, aga vähemalt on nõuded kenasti täidetud. Kätt rulli sisse toppides läheb talumatult tuliseks. Niiske hein kujutab endast süttimisohtu.

Kui «normaalne» heinarull on kuldkollane ja kaalub 200–300 kilo, siis need siin kaaluvad 700–800 kilo. Pressimise käigus vett muudkui voolas. «Kõrval põllul töötasid kombainide ja traktoritega teised mehed, kes küsisid, et mida sa teed – oled sa ikka kaine?» muigab Vallot Kaasik mõrult. Ja nii kokku oma 15 hektarit, 120 rulli ja rahakulu vähemalt tuhat eurot. Raisatud ajast pole mõtet rääkidagi. Selliseid mädanenud rullide ridu ja kuhjatisi näeb talupidamisel aitava noorema venna Fredi (28) kinnitusel mujalgi Tartu maakonnas. Juulis niideti hein maha, aga see läks raisku, sest vihm ei lasknud kuivada.

13.08.2016 16.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto