Sisukord
Arter
Postimees
19.08.2016
Eesti Kastein vallandati armusuhte tõttu (17) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kogu Eesti pidutseb Horoskoop Noored, kes ei oska hääldada «ENSV» (1) Marssal Jazov jõudis ainsana lugupidamise ära oodata (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Haigekassa on 33 miljoniga kahjumis (20) Ärevad päevad: mis juhtus 25 aastat tagasi (1) Mis on 25 aastat hiljem esimene asi, mis 1991. aastale mõeldes meelde tuleb? (1) Peamine, et õnnestus vältida kodusõda nagu Jugoslaavias Välismaa Välismaa lühiuudised 19.08 Hispaania jõudis koalitsioonikõnelusteni Poolakaid ärritab natside surmalaagrite kaelamäärimine Arvamus Rein Veidemann: kuniks mälu, seniks elu (6) Ellemann-Jensen taasiseseisvumisest: Eestil on uskumatult vedanud (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Juhtkiri: jalad kõhu alt välja, minister Ossinovski Ivar Raig: Eesti taasiseseisvus võideti Moskvas (9) Olev Remsu: kes oli Gorbatšov? Paradoks paradoksi järel (4) Päeva karikatuur: nõukogude okupatsioonist üha kaugemale Erkki Bahovski: iseseisvuse taastamine andis kogemuse, mida läänes paljudel pole (3) Sport Eestlased Rios Õnnelik Balta – terve ja maailma hüppajate eliidis (2) Suur lootus, suur hirm ja suur võimalus ajalugu teha Odaviskajatel jäi eesmärk saavutamata Jõhkrad päevad tõid Mägile Rios rahuldustunde Proffide murevaba olümpia, ülejäänud muretsevad raha pärast Mariel Gregor: Rio pisarad (2) Mäe treener: tema aeg veel tuleb Arter Põgenemine Lätti Suvelõpu sumisejad Kuidas Nõukogude Liidu lagunemine meid peenraorjusest päästis Valgeranna ajakapsel Olümpiaturisti elu võlu ja valu Rios Tants, trall ja kakelung Karvapallid vallutavad maailma Soovitusi lähipäeviks Moehullused aastast 1991 Kes oli kauneim kogu maal aastal 1991? Kunstnik Enn Põldroosi suured hetked Kolm päeva augustis (1) Vabariigi eel: 24 tundi kiluvõileibu Vabadus ähvardas tappa spordihuvi Miljonite unistuste auto (2) Tartu Piirissaar: ööd on siin mustad ja võsast kostab ulgumist Jõgeva rahval on vesi ahjus, täpsemalt suitsuahjus Ants Laaneotsa unetu öö lennuväe staabis Rulluisutajad vallutavad nädalavahetusel Raadi Maavanemal läks hommikul mõte küüditamisele Abilinnapea ärkas suvilas hirmsa mürina peale Linnavolikogu arutas ka musta stsenaariumi Vabadusesõnum võõral maal võõras keeles Nuustakule koguneb laskesuusaeliit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põgenemine Lätti

3 min lugemist
Justin Petrone. FOTO: Margus Ansu

Pärast sünnipäevapidu mu tütrele ja tema emale keerasin auto nina lõuna suunas. Sotsiaalmeedia oli just ärganud uudistele minu ametliku suhtestaatuse muutuse kohta, ja kuigi ma üritasin seda eirata, teadsin, et olen oma isiklikus elus jõudnud uude faasi – ma ei olnud seda faasi eales igatsenud, aga teadsin, et eesti küla uudishimulikud tundlad on sel päeval minu suunda keeratud. Ühesõnaga, mul oli vaja jalga lasta.

Tellijale Tellijale

Esimene pikem peatus tuli Lätimaal Cēsises, mida mõned eestlased kutsuvad siiani Võnnuks, et tuletada endale meelde võimast võitu Saksa maavägede üle 1919. aastal. Esimest korda elus olin ma õnnelik, et olen Lätti jõudnud. Tõde on see, et kaks lõunapoolset Balti riiki – Läti ja Leedu – polnud mind mitte kunagi huvitanud. Tõsiasi, et nad räägivad teistmoodi keelt kui eestlased, tegi nad muidugi veel kaugemaks, muutes Eesti mu jaoks üksikuks saareks keset segast merd.

Ka eestlastel tunduvad olevat lätlaste suhtes vastuolulised tunded. Läti on justkui see partner, kelle õpetaja sulle koolis peotantsutunnis määrab, ja nüüd siis tammute koos samas rütmis, aga mingit suhtekeemiat teie vahel pole. Palju on ju räägitud Balti ühtsuse ideest ja lääne ajakirjad ikka viitavad «Baltimaadele», justkui oleks see üks ühtne geopoliitiline koht, mille vahelised piirid on vaid kosmeetilised. Samas teab enamik eestlasi oma lõunanaabrite keelest seni vaid ühte sõna: saldejums ehk «jäätis». Tõsi, on erandeid, näiteks mu hea tuttav Contra kirjutas oma aastatepikkusest kirest raamatu «Minu Läti» ja pursib isegi luuletada lõunanaabrite keeles. Aga enamikul mu eesti sõpradest ei ole ühtegi läti sõpra, ja tundub, et ainus põhjus, miks eestlased vahel Lätti satuvad, on mõni rahvusvaheline kontsert või Jurmala veekeskus ... ja muidugi ka mõni saldejums.

18.08.2016 22.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto