Sisukord
Arter
Postimees
19.08.2016
Eesti Kastein vallandati armusuhte tõttu (17) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kogu Eesti pidutseb Horoskoop Noored, kes ei oska hääldada «ENSV» (1) Marssal Jazov jõudis ainsana lugupidamise ära oodata (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Haigekassa on 33 miljoniga kahjumis (20) Ärevad päevad: mis juhtus 25 aastat tagasi (1) Mis on 25 aastat hiljem esimene asi, mis 1991. aastale mõeldes meelde tuleb? (1) Peamine, et õnnestus vältida kodusõda nagu Jugoslaavias Välismaa Välismaa lühiuudised 19.08 Hispaania jõudis koalitsioonikõnelusteni Poolakaid ärritab natside surmalaagrite kaelamäärimine Arvamus Rein Veidemann: kuniks mälu, seniks elu (6) Ellemann-Jensen taasiseseisvumisest: Eestil on uskumatult vedanud (1) Kuidas on läinud NSV Liidu endistel vabariikidel Juhtkiri: jalad kõhu alt välja, minister Ossinovski Ivar Raig: Eesti taasiseseisvus võideti Moskvas (9) Olev Remsu: kes oli Gorbatšov? Paradoks paradoksi järel (4) Päeva karikatuur: nõukogude okupatsioonist üha kaugemale Erkki Bahovski: iseseisvuse taastamine andis kogemuse, mida läänes paljudel pole (3) Sport Eestlased Rios Õnnelik Balta – terve ja maailma hüppajate eliidis (2) Suur lootus, suur hirm ja suur võimalus ajalugu teha Odaviskajatel jäi eesmärk saavutamata Jõhkrad päevad tõid Mägile Rios rahuldustunde Proffide murevaba olümpia, ülejäänud muretsevad raha pärast Mariel Gregor: Rio pisarad (2) Mäe treener: tema aeg veel tuleb Arter Põgenemine Lätti Suvelõpu sumisejad Kuidas Nõukogude Liidu lagunemine meid peenraorjusest päästis Valgeranna ajakapsel Olümpiaturisti elu võlu ja valu Rios Tants, trall ja kakelung Karvapallid vallutavad maailma Soovitusi lähipäeviks Moehullused aastast 1991 Kes oli kauneim kogu maal aastal 1991? Kunstnik Enn Põldroosi suured hetked Kolm päeva augustis (1) Vabariigi eel: 24 tundi kiluvõileibu Vabadus ähvardas tappa spordihuvi Miljonite unistuste auto (2) Tartu Piirissaar: ööd on siin mustad ja võsast kostab ulgumist Jõgeva rahval on vesi ahjus, täpsemalt suitsuahjus Ants Laaneotsa unetu öö lennuväe staabis Rulluisutajad vallutavad nädalavahetusel Raadi Maavanemal läks hommikul mõte küüditamisele Abilinnapea ärkas suvilas hirmsa mürina peale Linnavolikogu arutas ka musta stsenaariumi Vabadusesõnum võõral maal võõras keeles Nuustakule koguneb laskesuusaeliit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valgeranna ajakapsel

3 min lugemist
Omaaegse puhkekompleksi peamaja, kus praegu on hotellitoad ja restoran. FOTO: Britt Rosen

Kunagise Eesti NSV kompartei ladviku varjatud pompoosne puhkemaja Pärnu ja Audru vahel Valgerannas ehk nüüdne Villa Andropoff on esmakohtumisel kui jalutuskäik meie lähiajaloo absurdi. Suviti saab siin aga veidi nostalgiliselt, ent täiesti 21. sajandi vääriliselt einestada.

Tellijale Tellijale

Valgeranda ei sõida enam omaaegse nomenklatuuri mustad Volgad või nõukogude aja Tšaika-limusiinid. Nüüd peatuvad siin tänavapildistki tavalised Mitsubishi ASX, Ford Focus või Volkswagen Polo. Mõistagi ei puhka siin enam kunagise kompartei kohalik juht Karl Vaino oma perega. Siin ei kihuta – ema ja vanaema õuduseks – mändide vahel siksakitades Lätis tehtud mopeedil ka tema pojapoeg Anton Vaino, värske Vene Föderatsiooni presidendi administratsiooni juht. Nüüd käivad siin, autonumbrite järgi otsustades, Soome, Eesti ja Läti turistid.

1980. aastate keskel Raine Karbi projekti järgi ehitatud punastest tellistest fassaadiga monumentaalne puhkemaja kannab reklaamivat nime Villa Andropoff, meenutamaks NSV Liidu eeleelviimast juhti Juri Andropovit (1914–1984), kelle nõusolek olevat kohalike kuulujuttude järgi puhkemaja ehitamise otsustanud ja kes ise kordagi Pärnumaa randa ei jõudnud. Kuid ajakapsli kuvandit aitab nii Eesti-Soome omanikele kuuluva villa nimi kui ka Andropovi portree baariruumi seinal kinnistada küll. Nagu ka omaaegse luksuse järele õhkavad numbritoad, nüüdseks hotellitoalaadsed apartemendid, mis pakuvad hunnitut vaadet valge liivaga rannaribale ja Pärnu lahele.

18.08.2016 22.08.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto