T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valgeranna ajakapsel

Britt Rosen
, toimetaja
Valgeranna ajakapsel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Omaaegse puhkekompleksi peamaja,
kus praegu on hotellitoad ja restoran.
Omaaegse puhkekompleksi peamaja, kus praegu on hotellitoad ja restoran. Foto: Britt Rosen

Kunagise Eesti NSV kompartei ladviku varjatud pompoosne puhkemaja Pärnu ja Audru vahel Valgerannas ehk nüüdne Villa Andropoff on esmakohtumisel kui jalutuskäik meie lähiajaloo absurdi. Suviti saab siin aga veidi nostalgiliselt, ent täiesti 21. sajandi vääriliselt einestada.

Valgeranda ei sõida enam omaaegse nomenklatuuri mustad Volgad või nõukogude aja Tšaika-limusiinid. Nüüd peatuvad siin tänavapildistki tavalised Mitsubishi ASX, Ford Focus või Volkswagen Polo. Mõistagi ei puhka siin enam kunagise kompartei kohalik juht Karl Vaino oma perega. Siin ei kihuta – ema ja vanaema õuduseks – mändide vahel siksakitades Lätis tehtud mopeedil ka tema pojapoeg Anton Vaino, värske Vene Föderatsiooni presidendi administratsiooni juht. Nüüd käivad siin, autonumbrite järgi otsustades, Soome, Eesti ja Läti turistid.

1980. aastate keskel Raine Karbi projekti järgi ehitatud punastest tellistest fassaadiga monumentaalne puhkemaja kannab reklaamivat nime Villa Andropoff, meenutamaks NSV Liidu eeleelviimast juhti Juri Andropovit (1914–1984), kelle nõusolek olevat kohalike kuulujuttude järgi puhkemaja ehitamise otsustanud ja kes ise kordagi Pärnumaa randa ei jõudnud. Kuid ajakapsli kuvandit aitab nii Eesti-Soome omanikele kuuluva villa nimi kui ka Andropovi portree baariruumi seinal kinnistada küll. Nagu ka omaaegse luksuse järele õhkavad numbritoad, nüüdseks hotellitoalaadsed apartemendid, mis pakuvad hunnitut vaadet valge liivaga rannaribale ja Pärnu lahele.

Tagasi üles