Sisukord
Arvamus
Postimees
16.08.2016
Eesti Mälumäng Autovaraste jõuku kuulunud leedukad jäid kohtus süüdi Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tallinna tuleb uus trammipeatus Kanuti Virtuaaltutvus Eestiga kuni miljoni euro eest Risti-rästi läbi kogu Venemaa (3) Eesti lühiuudised Aas: elanike arvu alampiiri nõudest paremat kriteeriumi pole (1) Tartu teadlased lõid kümmekond Zika-vastase vaktsiini kandidaati Riik ja ettevõtjad toetavad Eesti noorte õpinguid tippülikoolides Kallas versus Reps, aga tulemuseta (9) Keda erakonnad eelistavad? Majandus Suurpangad jäävad uue laenuinfo süsteemi suhtes äraootavaks Majanduse lühiuudised Leedu piimatööstused hingavad konkurentidele kuklasse Välismaa Burkiinipildid viisid harpuunide ja kirvestega varustatud sõdalasteni Boko Haram näitas röövitud koolitüdrukuid Välismaa lühiuudised Arvamus Kaire Uusen: maailmast leiaks veel miljon eestlast (44) Mart Raudsaar: pime teler, vaikne muusika* Juhtkiri: presidendi-show ja ununev Eesti asi (4) Taavi Minnik: rohkem demokraatiat (6) Lugejate kirjad: Tubli, Leedo! ja Meenutusi Norilskist Postimees 1929. aastal: ilustav nõukogude propaganda (1) Claudia Vihma, Aivar Voog: miks eestlased eluga rahul on? (17) Sport Olümpiablogi: Rios on ka nupu vajutamiseks inimene tööle võetud Olümpiakillud: Klišina tuleb starti, Murray kaitses tiitlit Piltuudis: Killing, Jämsä ja Endrekson jõudsid koju Rasmus Mägi: agarus muutub mõnikord ogaruseks Maailma tugevaima mehe selgitamise suures mängus ka eestlane Rio korralagedus paneb Jõgevamaa metsaülemast tippkohtuniku ainult muigama Wayde van Niekerki 43 uskumatut sekundit Usain Bolti teekond surematuse poole Laanmäe läheb needust murdma Maicel Uibo: olen elu vormis, aeg teha tulemus (4) Tarbija Kas internet paneb Y-generatsiooni vähem seksima? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugejate kirjad: Tubli, Leedo! ja Meenutusi Norilskist

2 min lugemist

Tubli, Leedo!

Aitäh, Vjatšeslav Leedo, et Toompeale näitasite! Küllap näitate veel. Leedo on kõva mees.

Eesti parvlaevanduse teie käest ära kiskumine oli ülekohtune mitte ainult teie enda, vaid ka reisijate suhtes. No milleks oli seda vaja? Teie ajal sõitsid mandri ja saarte vahet uued, suured, ilusad ja mugavad parvlaevad, nendel teenindati hästi ja piletid olid mõistliku hinnaga. Nüüd käivad vanad ja väetid, mis on alatasa rikkis ja jätavad reise vahele. Aga Toompeal oli vaja see oma poistele kasu teenima panna. Kõigepealt prooviti sidrunitega.

Ah et Leedo on kuningas? Ja mis siis? Kui kuningas on korralik, las ta siis olla. Kunagi olime Rootsi kuninga alamad ja räägitakse, et Eesti elas siis hästi. Oli vana hea Rootsi aeg, öeldakse.

Et Tallinna Sadam ei saa parvlaevandusega hakkama, oli algusest peale selge. Seda sadamat saatsid ühtejärge skandaalid ja jamad. Need on tema kirjutamata erialad. Sadamal pole korralikke laevu ega spetse nende jaoks, oskusi ega kogemusi parvlaevanduses. Teil on. Aga kas võtate?

Isegi uusi laevu ei saanud nad korralikult tellitud. Oleks teid rahule jäetud, poleks vaja olnud kiirustada, uusi laevu tellida ega varulaevu muretseda. Maksumaksjate raha raisata.

Nüüd kiirustavad Türgi ja Poola laevaehitajad, sest tähtajad lasti mööda. Kas saame sedaviisi korralikud laevad? Vaevalt küll. Käkaskaela tehtud töö on reeglina kehv töö.

Et oma vana praami Toompeale kunagisest ostuhinnast kaks korda kallimalt maha müüsite, tegite õigesti. Ja et oma uusi laevu Toompeale ei andnud, samuti.

Kui nad teid veel tülitama peaksid tulema, siis saatke nad põrgu. Tehke nii, nagu nemad teiega tegid. Vorst vorsti vastu. Vjatšeslav Leedo ei ole Toompeale narrimiseks. Teie saate nendeta hakkama, nemad teieta ei saa.

Meie aga peame jätma selle parvlaevajama saagaks nimetamise. Saaga on kangelasmuistend. Käki kokku keerajad ei ole kangelased.

Tõnu Talvar, lehelugeja Läänemaalt

Meenutusi Norilskist

Juba veerand sajandit on püsinud eestlaste, lätlaste ja leedulaste ehitatud mälestusmärk Siberis Norilski linnas. Pidulik avamistseremoonia toimus 10. augustil 1991. aastal. Mälestusmärk asub kolmnurksel platsil. Igas nurgas on rist ja keskel püramiid. Eesti-poolses osas on eesti, vene ja inglise keeles tekstid «kõigile süütult kannatanud Eesti Vabariigi kodanikele» ja «hukkunud eestlastele». Ausammas on pühendatud Norilski vangilaagrites hukkunutele. Autor on leedulane Romualdas Svdinskas. Ehitamine kestis kolm nädalat. Selle aja sees käisime ka Lama järve ääres, mis asub 140 kilomeetri kaugusel tundras. Sinna oli rajatud mälestusmärk aasta varem ja see on pühendatud Eesti, Läti ja Leedu ohvitseridele. Nad jõudsid sinna 75 aastat tagasi.

1991. aasta ekspeditsioonil osalesid Epp Aas, Allan Alaküla, Kreet Aun, Kalle Einman, Maire Joost, Vaino Kallas, Allan Kasesalu, Valve Kerkel, Ülo Keskküla, Evald Kohler, Aino Olev, Meinhard Pahapill, Merike Pahapill, Endel Palmiste, Ilmar Palo, Arvo Pärn, Ülo Raidma, Hans Raig, Rein Raudvere, Raul Rebane, Johan Saar, Sinaida Saar ja Peeter Õunpuu.

25 aasta jooksul on mälestusmärki edasi arendatud. Ette on ehitatud värav, kus saab lüüa hingekella. Oma osad on rajanud venelased, poolakad, juudid. Mägi, kus mälestusmärk asub, on nimetatud Kolgata mäeks.

Maire Joost, Tallinn

Seotud lood
    15.08.2016 17.08.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto